PL / EN
DAVID LACHAPELLE POZYWA RIHANNĘ

DAVID LACHAPELLE POZYWA RIHANNĘ

Fotograf mody oskarża piosenkarkę o użycie obrazów bezpośrednio nawiązujących do jego prac.

David LaChapelle to, obok Annie Liebovitz i Mario Testino, jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów naszych czasów. Znany z kolorowych i nierzadko orgiastycznych zdjęć, wypracował sobie styl, który trudno pomylić z pracami innych artystów w tej dziedzinie.

 

Rihanna w najnowszym teledysku S&M miała popełnić plagiat i niemal dokładnie odtworzyć scenerię z prac LaChapelle’a. Bezpośrednich nawiązań dopatrzyło się zarówno środowisko modowe, jak i branża muzyczna. Może skandal nie miałby miejsca, gdyby piosenkarka skonsultowała projekt z samym fotografem, tak się jednak nie stało. David LaChapelle zauważył aż osiem swoich zdjęć, z których Rihanna miała skopiować „kompozycję, koncepcję pracy, nastrój, kolorystykę, tematykę, dekorację, światło oraz garderobę” (cyt. za Reuters, tłum. LAMODE.INFO).

 

W Stanach Zjednoczonych kradzież własności intelektualnej to niezwykle poważne przestępstwo – i nie ogranicza się ono do sporów pomiędzy naukowcami i studentami dopuszczającymi się plagiatu w swoich pracach akademickich. Kary za wykorzystanie cudzych obrazów czy nawet cytatów bez zezwolenia autora lub bez zaznaczenia źródła inspiracji mogą być ogromne. Jak myślicie, czy Rihanna się obroni?

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

TOMASZ OSSOLIŃSKI WIOSNA 2022

tagi: gwiazdy | David LaChapelle | RIHANNA |

podobne artykuły