PL / EN
Czy wiskoza jest odpowiednia na zimę?

Czy wiskoza jest odpowiednia na zimę?

Sprawdź, kiedy i jak nosić wiskozę.

Wiskoza bezsprzecznie kojarzy się z ciepłymi miesiącami. Mimo że jest materiałem sztucznym, w upalne dni zapewnia pożądany komfort. Zimą wiele osób z niej rezygnuje. Tymczasem to ogromny błąd. Przeczytaj i zobacz, jak nosić ubrania z wiskozy zimą i dlaczego warto to robić jak najczęściej. Modny look to niejedyny powód, żeby z troską dbać o tę tkaninę.

Czy wiskoza jest odpowiednia na zimę? 

Wiskoza cieszy się ogromnym zainteresowaniem głównie w sezonie letnim. Jest bowiem lekka, zwiewna i przyjemna dla skóry, również wrażliwej. Niewiele osób jednak wie, że ta tkanina może spełniać funkcję grzewczą, a w efekcie – doskonale sprawdzać się również zimą. Stylista radzi jednak, żeby cienkie sukienki, koszule i bluzki w sezonie jesienno-zimowym zastąpić modelami uszytymi z wiskozy z domieszką nylonu. Dzięki takim włóknom ubrania z wiskozy zyskują na grubości, jednocześnie jednak nie tracą cech charakterystycznych (m.in. wciąż dobrze odprowadzają wilgoć). 

Jak nosić ubrania z wiskozy zimą? Postaw na modne połączenia

Nieco grubsze, ale wciąż zwiewne – ubrania z wiskozy z domieszką włókien sztucznych (nylonu) świetnie sprawdzają się w stylizacjach zimowych. Tkanina pięknie prezentuje się w oczywistych i mniej popularnych połączeniach, m.in. ze swetrami i kardiganami o grubym i wyraźnym splocie, klasycznymi jeansami i damskimi garniturami, również wełnianymi. Wiskozowe szmizjerki stanowią doskonałą bazę dla stylizacji z zamszowymi kozakami i nieco grubszym szalem, a klasyczne sukienki ołówkowe możesz z powodzeniem łączyć ze sztucznym futrem. Co ciekawe, wiskoza jest odpowiednia na wiele okazji, z powodzeniem możesz zatem wykorzystać ją w zestawach do biura. Jest jednak pewien warunek – materiał musi być zadbany. Jak zachować jego pierwotny, doskonały wygląd?

Wiskoza w doskonałym stanie. Jak prać wiskozę?

Wiskoza to tkanina o wielu twarzach. Może bowiem przypominać jedwab, bawełnę lub wełnę, zależnie od tego, z jakich włókien została wykonana. Ich rodzaj warunkuje również sposób pielęgnacji. Mimo że istnieją ogólne zasady pielęgnacji wiskozy, warto stosować się także do mniej znanych wskazówek:

-  przed pierwszym praniem namocz tkaninę w zimnej wodzie. Ubranie z wiskozy przed pierwszym praniem warto namoczyć w bardzo zimnej wodzie. Ta prosta czynność zapobiegnie skurczeniu się lub odbarwieniu tkaniny;

- w miarę możliwości wiskozę pierz ręcznie. Chociaż pranie ręczne dla wielu może być problematyczne, ubrania z wiskozy docenią Twoje poświęcenie. Włókna zostaną bowiem potraktowane delikatnie i nie ulegną uszkodzeniu, np. wskutek kontaktu z aplikacjami lub zamkami innych ubrań. Jeśli zdecydujesz się na pranie automatyczne, korzystaj wyłącznie z delikatnych programów;

- z rozwagą wybieraj środki piorące. Ubrań z wiskozy nie należy prać w przypadkowych detergentach. Dobrym wyborem będzie delikatny płyn do dzianiny, można także sięgnąć po preparat do prania wełny. 

 

fot. AdobeStock

 

video

CHANEL CRUISE 2022/23

tagi: materiały |

podobne artykuły