PL / EN
BIEDRONKA

BIEDRONKA

ROK ZAŁOŻENIA

1995

BRANŻA

Spożywcza

WŁAŚCICIEL

Jeronimo Martins

BIEDRONKA - O MARCE

Biedronka to sieć sklepów należąca do spółki akcyjnej Jerónimo Martins Polska, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins. Twórcą dyskontu był przedsiębiorca Mariusz Świtalski, właściciel Elektromisu. Pierwszy z nich otwarto w Poznaniu przy ul. Newtona, 4 kwietnia 1995 roku.

BIEDRONKA - HISTORIA

W 1997 roku Jeronimo Martins odkupiło od Elektromisu 210 sklepów Biedronka i od tego czasu dynamicznie rozwija sieć, otwierając w 2010 roku 1500. dyskont, a w 2012 kolejne 500. Do 2002 roku spółka była również właścicielem hipermarketów Jumbo oraz hurtowni cash&carry Eurocash, jednak w związku z problemami sieci te zostały sprzedane.

BIEDRONKA - SIEĆ SKLEPÓW

W zestawieniu dziennika Rzeczpospolita Lista 500 Największych przedsiębiorstw w Polsce, z roku na rok Biedronka zajmuje coraz wyższe lokaty. W podobnym rankingu opracowanym przez tygodnik Polityka spółka Jerónimo Martins Polska SA zajęła w 2009 5. miejsce, a w 2010 – 4. pozycję, którą utrzymała w 2011 roku. Od 2014 Biedronka systematycznie rozszerza asortyment odchodząc od dotychczasowego modelu biznesowego tj. sieci dyskontowej. Jest to element strategii firmy ogłoszonej w sierpniu 2011 przez długoletniego prezesa grupy, Alexandre Soares dos Santos - w ciągu najbliższych pięciu lat ma zniknąć różnica pomiędzy supermarketem a dyskontem.

POLECAMY: KUCHNIA I ŁAZIENKA WEDŁUG BIEDRONKI

BIEDRONKA X MŁODZI PROJEKTANCI

W 2013 Biedronka postanowiła poszerzyć asortyment o modę i rozpoczęła współpracę z projektantami. Pierwszym projektem sieci była kolekcja sukienek zaprojektowanych przez studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. 15 grudnia tego samego roku do sprzedaży weszły również bluzki autorstwa młodych designerów, które uszyte zostały w polskich szwalniach. Rok później zaprojektowali oni kolekcję odzieży karnawałowej.

BIEDRONKA X BOHOBOCO

W 2015 roku dyskont po raz kolejny postawił na współpracę z uznanymi polskimi projektantami. Tym razem komplety pościeli stworzył dla Biedronki duet Bohoboco, które miały być nie tylko propozycją atrakcyjnego wystroju sypialni, ale też ciekawą propozycją na świąteczny prezent. Współpraca marek była nawiązaniem do światowego trendu obecności wiodących marek modowych w popularnych kanałach dystrybucji.

ZOBACZ TEŻ: BIEDRONKA - SKANDYNAWSKIE WNĘTRZA

BIEDRONKA X MACIEJ ZIEŃ

Kolejnym polskim projektantem, który wszedł we współpracę z popularną siecią sklepów był Maciej Zień, który stworzył dla Biedronki kolekcję Home&Spa by Maciej Zień. Znalazły się w niej tekstylia łazienkowe (szlafroki, ręczniki, kapcie domowe, dywaniki, etc.). Ceny poszczególnych produktów zaczynały się od 21.99 pln.

podobne artykuły