Chcesz wiedzieć, kiedy tak naprawdę możesz to robić, a kiedy sprzedawca może odmówić przyjęcia zwrotu? Oto poradnik dla zakupowiczów.
Kiedy nie można zwrócić ubrania? Metki są najważniejsze
Powodów dla zwrotu ubrania może być wiele. Może rozmiar okazał się być nieodpowiedni, a może kolor ubrania w rzeczywistości odbiega od tego ze zdjęć. Może też fason nie leży na Tobie, tak jak byś sobie tego życzyła.
Nie musisz jednak zmuszać się do noszenia niesatysfakcjonującej rzeczy lub pogodzenia się z nieudanym zakupem. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi możliwość zwrotu. By jednak móc to zrobić, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Najważniejsza z nich to zachowane metki papierowe – co istotne, ten wymóg dotyczy wszystkich sklepów bez wyjątku. Nowe ubrania posiadają wszyte metki materiałowe, na których znajdziesz przepis prania i suszenia stroju, ale także metki papierowe z kodem produktu i ceną – doczepione na plastikowej żyłce lub na sznurku. Docelowo kartonik ten odczepiasz, kiedy decydujesz się na zachowanie ubrania w swojej szafie. Oznacza to, że tylko ubrania z papierową metką podlegają zwrotowi, gdyż uważane są automatycznie za nienoszone.
Uważaj również na stan metki papierowej – duże naderwania i naruszenia mogą wzbudzić – często zupełnie bezpodstawne – podejrzenia sprzedającego. W przypadku mocno uszkodzonej lub nawet zupełnego braku etykiety już w trakcie zakupu, warto poprosić sprzedawcę o krótką adnotację na paragonu na ten temat. W ten sposób unikniesz problemów podczas ewentualnego zwrotu.
Dodatkowe metki na ubraniu: czy są ważne podczas zwrotu?
Na kupowanych ubraniach czasem znajdziesz jeszcze inne, dodatkowe metki papierowe niż tylko podstawową, która zawiera kod produktu i cenę. Może to być np. kolorowa tabliczka z informacją o procentowej zniżce na ten produkt. Często dotyczy to ubrań oferowanych w trakcie dużych promocji lub w rożnych akacjach promocyjnych, np. 2 w cenie 1.
Czy te metki są istotne w procesie zwrotu? Okazuje się, że nie. Nie jest konieczne ich zachowanie do wykonania zwrotu, nie musisz się więc martwić, jeśli któraś z nich naderwie się podczas mierzenia ubrania w domu.
Jest jednak jeden typ dodatkowej metki, bez którego zwrot nie zostanie przyjęty. Chodzi o dużych rozmiarów (nawet 10 x 10 cm lub większe) etykiety z nadrukowaną informacją typu „Nie usuwaj tej etykiety”, „Ta metka musi pozostać na swoim miejscu” etc. (zwykle w języki angielskim). Tego typu masywne, dobrze widoczne metki są nowością w branży i nie pojawiają się jeszcze w każdym sklepie odzieżowym. Są one dołączane do produktów premium lub jeszcze częściej – do ubrań okazjonalnych. Ich cel? Zapobieganie temu, by klienci założyli kupione ubranie na jedną okazję, a potem je zwrócili rzekomo jako nieużywane.
Niestety takie sytuacje zdarzają siec coraz częściej, a najczęstszą ofiarą padają właśnie ubrania eleganckie, wysokiej jakości lub typowo formalne, co oznacza wysoką cenę i dużą niepraktyczność takiego stroju. Niektórzy klienci chcą zaoszczędzić na wydatku na jedną okazję, np. na wesele i zakładają ubranie raz, a potem próbują zwrócić je jako nieużywane. Jest to jednak praktyka bardzo nieuczciwa wobec kolejnych kupujących, a sklepy zaczęły zauważać ten problem. Te ogromne metki są właśnie metodą zwalczania takich praktyk – wszak nawet mocno zdesperowany klient będzie mieć spore trudności z ukryciem ogromnej metki podczas wyjścia w ubraniu.
Pamiętaj jednak, że taka etykieta jest niezbędna do prawidłowego procesowania zwrotu. Kupując więc ubranie premium zadbaj o to, by informacja ta nie została uszkodzona lub oderwana, jeśli nie jesteś pewna czy ubranie z Tobą zostanie.
Jakich produktów nie można zwracać?
Nie wszystkie kategorie odzieży i akcesoriów podlegają zwrotowi – warto o tym pamiętać. Podstawową wśród nich jest bielizna i stroje kąpielowe. Większość sklepów odzieżowych nie przyjmuje zwrotów produktów osobistych ze względów higienicznych.
Zdarza się jednak, że wyspecjalizowane sklepy bieliźniane oferują możliwość zwrotu zakupionego towaru na pewnych warunkach – warto o to dopytać podczas zakupów. Mogą np. dopuszczać zwrot wyłączenie staników lub też oferują możliwość wymiany na inny rozmiar lub model.
Zwrotowi nie podlegają także ubrania czy akcesoria wykonane na specjalne zamówienie. Tyczy się to np. zamówionej odzieży uszytej na wymiar lub spersonalizowanych akcesoriów (np. z osobistym grawerem czy haftem).
Zwroty: jak wyglądają z prawnego punktu widzenia?
Ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku, która implementuje Dyrektywę UE (2011/83), dopuszcza zwrot produktu zakupionego przez Internet. Można to zrobić bez podawania przyczyny. Co więcej, ustawowo na odesłanie towaru zakupionego przez Internet jest 14 dni. Warto jednak zaznaczyć, że te odgórnie narzucone zasady dotyczą tylko i wyłącznie sklepów internetowych. Butiki stacjonarne nie mają już takiego obowiązku i same regulują zasady dotyczące zwrotów, w tym czy w ogóle je dopuszczają i jeśli tak, to jaki jest czas na ich zrobienie.
14 dni to ustawowe minimum na zwrot w sklepie online, jednka marki chętnie idą konsumentom na rękę i jeszcze bardziej wydłużają ten okres. I tak np, H[&]M oferuje 30 dni na zwrócenie ubrań, a klienci Zalando na odesłanie nienoszonego ubrania mają aż 100 dni.
Czytaj także: Czy sklepy powinny przestać oferować darmowe zwroty?
Zdjęcie główne: Instagram @harrods