Logotyp serwisu lamode.info
H&M - POTĘGA HIGHSTREET

H&M - POTĘGA HIGHSTREET

Poznajcie historię znanej na całym świecie szwedzkiej marki H&M, nazywanej guru tzw. fast fashion.

Dzieci, młodzież, nawet starsze panie po 60-stce, każde z nich kupuje w H&M. W Polsce, kolejne sklepy tej sieciowej marki wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic w tym zresztą dziwnego, bo my lubimy kupować tanio, a przy tym modnie. Szwedzka marka wyszła na przeciw oczekiwaniom i zaproponowała klientom ubrania i dodatki inspirowane sezonowymi propozycjami największych projektantów za więcej niż korzystną cenę. Co prawda, niska cena nie zawsze idzie w parze z najwyższą jakością, ale to już inna historia. Teraz przyjrzyjmy się historii firmy Hennes Mauritz.

 

Podczas podróży po Stanach Zjednoczonych niejakiego pana Erling'a Persson'a zaintrygowała idea nowego rodzaju ubraniowego biznesu - duża ilość za małą cenę (w dzisiejszych czasach pomysł ten dorobił się nazwy fast fashion). Wrócił więc do Szwecji i założył w 1947 roku pierwszy sklep Hennes w swoim rodzinnym Västerås. Hennes oznaczało w tłumaczeniu ze szwedzkiego "jej", a więc sprzedawano tam tylko asortyment dla kobiet. Marka zyskała uznanie i całkiem nieźle prosperowała w Szwecji. Dwadzieścia lat później, Persson wykupił w Sztokholmie sklep łowiecki Mauritz Widforss, a na sklepowe wieszaki trafiły męskie ubrania. Założyciel, pragnąc zaakcentować tę znaczącą zmianę nadał (już wtedy dość dużej sieci sklepów) nazwę Hennes Mauritz. Od 1982 marka H&M miała na koncie niekończące się pasmo sukcesów - zaczęła działać globalnie, otwierając sklepy w całej Europie, potem przyszedł czas na Amerykę i Azję. Obecnie, zaopatrzyć się w ubrania sygnowane marką H&M mogą mieszkańcy czterdziestu krajów. Skąd taka popularność?

 

tl_files/moda zagraniczna/marki/HISTORIA MARKI H&M/HMarkiv3_highres.jpgfot. materiały prasowe/ Pierwszy sklep Hennes Mauritz

 

Margareta Von Den Bosche, od ponad dwudziestu lat piastująca stanowisko głównego projektanta, a teraz kreatywny doradca marki, twierdzi, że to rezultat unikalnej cechy pracowników H&M - oni po prostu wiedzą, czego potrzebuje każdy klient i jak nikt, potrafią dostosować się do potrzeb rynku. Z tej przyczyny, mogliśmy w H&M'ie kupić ubrania zaprojektowane przez najwybitniejszych projektantów świata, poczynając od Karl'a Lagerfeld'a na Alberze Elbaz'ie kończąc. Aktualnie, sen z powiek lubiącym snuć domysły spędza kolejna współpraca marki z projektantem. Wciąż nie wiadomo bowiem, kto to będzie... Takie kolaboracje to nie tylko gratka dla fashionistów, ale przede wszystkim dla samej marki, bo zapewniają jej poprawę image'u, publikacje w mediach oraz zwiększony ruch w sklepach.

 

Kiedy Margareta zaczynała pracę dla szwedzkiego mocarstwa mieli tylko kilku głównych projektantów, a ich kupcy skupiali się głównie na współpracy z Dalekim Wschodem. Teraz Hennes Mauritz zatrudnia ponad stu designer'ów, dwudziestu specjalizujących się w projektowaniu printów i sześdziesięciu tzw. wyrobników, czyli pattern-makers. Kolekcje, projektowane głównie w Sztokholmie, produkuje się we Włoszech, Turcji, Rumunii i Chinach.

 

tl_files/moda zagraniczna/marki/HISTORIA MARKI H&M/HMarkiv1_highres.jpgfot. materiały prasowe/ Wnętrze sklepu Hennes Mauritz

 

Szybka kariera, szybka produkcja, niskie ceny i asortyment zgodny z najnowszymi trendami - H&M to bez wątpienia jedna z największych współczesnych potęg wielkiego modowego przemysłu, dostępna dla każdego.

 

 

 

 

 

 

tagi: marki | Margareta Van Den Bosch | H&M |

podobne artykuły