Miękkie, przyjemne w dotyku, otulające, stylowe, a przede wszystkim ciepłe swetry są bardzo często poszukiwane w okresie jesienno-zimowym. Sweter dobrej jakości zapewnia odpowiedni komfort cieplny, a do tego uzupełnia garderobę i potrafi przetrwać lata. No właśnie – istotny jest dobór jakościowej garderoby. Jak rozpoznać sweter, który naprawdę wart jest swojej ceny? Czy skład materiału ma duże znaczenie? Na co zwracać uwagę? Przyglądamy się wszystkim aspektom, które składają się na dobry sweter, by ułatwić ci podejmowanie świadomych decyzji podczas zakupów.
Jaki skład powinien mieć sweter dobrej jakości?
Jednym z najważniejszych elementów, jaki składa się na sweter dobrej jakości, jest skład materiału. Mile widziane są swetry z naturalnych włókien, takich jak wełna, kaszmir, alpaka czy bawełna. Jedwab również będzie trafionym wyborem.
Wełna owcza w swetrach, szczególnie merynosowa, słynie z doskonałych właściwości termoizolacyjnych, elastyczności oraz trwałości. Nieco droższy kaszmir oferuje miękkość, lekkość oraz ciepło. Alpaka jest niezwykle przyjemna w dotyku, odporna na mechacenie i odpowiednia dla osób z wrażliwą skórą. Bawełnę docenia się za właściwości antyalergiczne, przyjemność w dotyku oraz trwałość. Natomiast jedwab daje niesamowitą miękkość swetrom i odczucie na skórze.
Czy swetry z domieszką włókien syntetycznych można uznać za dobre jakościowo? Powszechne jest dodawanie poliestry czy akrylu do składu, co budzi mocne wątpliwości. Jednak syntetyki w niewielkiej ilości, nieprzekraczającej 20 proc. mogą dobrze posłużyć swetrom. Zwiększają ich trwałość, odporność na rozciąganie i utratę fasonu, zapobiegają kurczeniu czy mechaceniu. Z kolei wiskoza czy lyocell, mimo że są włóknami sztucznymi, mają bardziej naturalne właściwości i często są dobrym uzupełnieniem naturalnych składów.
Warto unikać swetrów, w których składzie przeważają syntetyki. Przykładowo: sweter na zimę z 60 proc. poliestru, 20 proc. akrylu i zaledwie 20 proc. wełny nie będzie spełniał funkcji cieplnych i będzie mniej przyjemny dla skóry. Ile powinno być wełny w składzie? Optymalna ilość to 60-70 proc. i dopiero przy takich wartościach możemy nazwać sweter dobrej jakości i określić mianem wełnianym.
Zbliżają się święta. Sprawdź: Czerwony sweter to klasyka, która trenduje zwłaszcza w okresie świątecznym
Fason swetra – te elementy świadczą o dobrej jakości
Jakość swetra to także kwestia fasonu. Idealny sweter powinien być odpowiednio skrojony, dobrze układać się na sylwetce, zapewniając jednocześnie swobodę ruchu. Jak rozpoznać fason niskiej jakości? Będzie miał nieregularne szwy, asymetryczne rękawy, a materiał będzie nieestetycznie układał się na ciele, tworząc wybrzuszenia, asymetrię w takich miejscach jak ramiona czy boki.
Istotna jest również grubość i rodzaj splotu. Warkoczowe i żakardowe wzory to często znak precyzyjnego wykonania. Cieńsze swetry powinny być równomiernie utkane, bez widocznych nierówności i prześwitów.
Kolejne elementy to: długość i kształt rękawów, wykończenie dekoltu i brzegów. Muszą być równie, wykonane w podobnej technice, elastyczne, a zarazem mające zdolność do powracania do pierwotnej formy. Nie mogą się rozciągać, inaczej zepsują fason całego swetra.
Detale tworzą całość – na co zwracać uwagę?
Łatwo je przeoczyć, ale drobne detale dają dużo informacji. O klasie swetra decydują szwy precyzyjnie wykonane, równo poprowadzone i zabezpieczone. Odstające nitki czy rozciągnięte szwy są już powodem do rezygnacji z zakupu swetra. Uwagę warto zwrócić również na sposób wykończenia dekoltu – czy nie marszczy się, czy jest odpowiednio wzmocniony, by zachował kształt nawet po wielokrotnym praniu.
Czy sweter ma guziki? To kardigan? Należy się upewnić, że są solidnie i równo przyszyte, a same wykonane są z trwałych materiałów, np. drewna, metalu czy masy perłowej. Z kolei zamki błyskawiczne powinny działać płynnie i nie powodować deformacji fasonu swetra.
Hafty, aplikacje, koraliki, ażurowe wstawki również świadczą o jakości swetra. Im lepiej i solidnie wykonane, tym lepiej dla swetra, czyli: wszyte równo, symetrycznie i solidnie, by się nie rozchodziły. Te cechy można już zauważyć na etapie zakupów.
Na co uważać przy zakupie swetra?
Zakup wysokogatunkowego swetra to inwestycja, a tę, jak każdą inną, należy dobrze przemyśleć. Jak uniknąć wpadki zakupowej? Cena jest nośnikiem ważnych informacji. Zbyt niska może oznaczać kompromisy w jakości materiału czy wykonania.
Lepiej unikać swetrów, w których składzie przeważają materiały syntetyczne. Nie będzie przyjemny dla skóry ani ocieplał.
Można też sprawdzić jakość swetra, delikatnie go rozcierając. Jeśli materiał szybko się deformuje i nie wraca do pierwotnego kształtu, bezpiecznej będzie go odstawić. Kolejnym istotnym krokiem jest zapoznanie się z instrukcją prania i pielęgnacji. Sweter dobrej jakości będzie wymagał odpowiedniej troski, ale nie powinien być zbyt problematyczny w użytkowaniu.
Jak kupować sklepy online? Podstawa to czytanie opisów produktów i opinii klientów (o ile są dostępne). Warto też zapoznać się z polityką zwrotów i wymiany w razie ewentualnej nietrafionej decyzji.
Czytaj także: Jak stylizować krótki sweter?
Zdjęcie główne: IG @lovisabarkman