Nie ma drugiego tak ekscytującego wydarzenia artystycznego jak Oscary. Emocje z marca 2024 jeszcze nie opadły, a my już nie możemy doczekać się kolejnej gali. To największe święto kina, prawdziwa uczta dla miłośników filmu i absolutnie wyjątkowe i historyczne chwile, które przepełnione są zapierającymi dech w piersiach kreacjami, głośnymi nazwiskami i Hollywoodzką atmosferą blasku fleszy oraz czerwonych dywanów. Oscary 2025 zbliżają wielkimi krokami, a ich organizatorzy z pozytywnym skutkiem podsycają wokół nich atmosferę.
Kiedy i gdzie dokładnie się odbędą? Kto je poprowadzi? Czyjego performance możemy spodziewać się w 2025 roku? I w końcu, kiedy poznamy nominacje oraz co z Polską? Rozwiewamy wszystkie te wątpliwości!
Kiedy odbędą się Oscary 2025?
Uroczysta gala rozdania Oscarów 2025 ma odbyć się w niedzielę, 2 marca 2025 roku. Ceremonia gwiazdorska rozpocznie się o godzinie 16.00 czasu pacyficznego. To oznacza, że w Polsce oglądać można ją o godzinie 1.00 w nocy, a więc z 9 godzin później, ze względu na różnicę czasu.
Gdzie odbędą się Oscary 2025?
Zgodnie z tradycją, kontynuowaną już od lat, 97. ceremonia wręczenia Oscarów 2025 odbędzie się Dolby Theatre w Ovation Hollywood w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.
Kto poprowadzi Oscary 2025?
W 2023 i 2024 roku galę prowadził Jimmy Kimmel – amerykański prezenter telewizyjny, dziennikarz, aktor i producent telewizyjny. Już od jakiegoś czasu krążyły słuchy, że 97. edycję Oscarów poprowadzi komik Conan O’Brien. Tezę tę potwierdził 15 listopada 2024 roku, kiedy to na oficjalnym profilu Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej pojawił się z filmiki z udziałem Conana. Humorystycznie prezentuje pięciokrotnego zdobywcę Emmy, który udaje, że tym razem przyjmuje Oscara.
“Jesteśmy podekscytowani i zaszczyceni, że niezrównany Conan O’Brien jest gospodarzem Oscarów w tym roku. Jest idealną osobą, która pomoże poprowadzić nasze globalne święto filmu ze swoim błyskotliwym humorem, miłością do filmów i wiedzą na temat telewizji na żywo. Jego niezwykła umiejętność łączenia się z publicznością połączy widzów, aby zrobić to, co Oscary robią najlepiej – uhonorować spektakularne filmy i filmowców tego roku.” – powiedzieli dyrektor generalny Akademii Bill Kramer i prezes Janet Yang w towarzyszącym oświadczeniu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kto wystąpi na gali rozdania Oscarów w 2025 roku?
Jest zdecydowanie za wcześnie, aby kierować ten celownik na konkretne nazwiska. Pojawiają się jednak pierwsze słuchy, że na scenie pojawić może się gwiazda “Emilii Pérez”, a więc piosenkarka Selena Gomez. Zaśpiewać miałaby wówczas swoją ikoniczną interpretacje piosenki “Mi Camino”, która pojawia się w tytułowym musicalu. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że może być to Sairose Ronan z balladą “Winter Coat” z dramatu “Blitz” lub Lady Gaga z piosenką “Folie à Deux”, którą zaśpiewała dla produkcji “Joker”. Na celowniku jest także Miley Cyrus z utworem “Beautiful That Way”, który pojawił się w kreacji “The Last Showgirl”, w którym główną rolę zagrała Pamela Anderson oraz Pharrell Williams i “Piece by Piece” z boigrafii “Lego”.
Kiedy zostaną ogłoszone nominacje do Oscarów 2025?
Nominacje do 97. gali Oscarów podane zostaną w piątek, 17 stycznia 2025 roku, a więc niespełna 2 miesiące przed ceremonią rozdania. Miesiąc wcześniej natomiast, a więc 17 grudnia 2024 roku poznamy shortlisty w poszczególnych kategoriach.
Lunch, na którym spotkają się nominowani, będzie miał miejsce 10 lutego 2025, a ostateczne głosowanie członków Akademii szacowane jest na datę pomiędzy 11 a 18 lutego 2025.
Polska na Oscarach w 2025 roku – to musisz wiedzieć
Do walki o Oscara w 2025 roku przystępuje również Polska. Komisja pod przewodnictwem Pawła Pawlikowskiego zdecydowała, że reprezentantem Polski w kategorii międzynarodowej będzie film “Pod wulkanem” Damiana Kocura. Jego światowa premiera odbyła się we wrześniu 2024 roku Toronto, gdzie zachwycił zgromadzonych. Produkcja opowiada o ukraińskiej rodzinie Kowalenków, którą podczas wakacji na Teneryfie zaskakuje wybuch wojny. Wówczas powrót do Kijowa okazuje się nie możliwy, a rodzina z turystów przekształca się w uchodźców.
Za reżyserię filmu odpowiada Damian Kocur oraz Marta Konarzewska. Zdjęcia wykonał Nikita Kuzmenko, a montaż to dzieło Alana Zejera. W obsadzie brylują m.in: Sofiia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiia Karpienko i Fedir Pugachov.
Kto będzie nominowany do Oscarów w 2025 roku?
Na taką informację poczekać trzeba do stycznia, co nie zmienia faktu, że już pojawiają się spekulacje, choć kolejne propozycje wciąż napływają, a walka trwa. Najbardziej wyczekiwane kategorie do najlepszy film, reżyser, film międzynarodowy oraz oczywiście aktor pierwszoplanowy i aktorka pierwszoplanowa.
Do starcia o najlepszy film najczęściej powtarza się m.in: “Anora”, “The Brutalist”, “Emilia Pérez”, “Diuna: Część druga”, “Sing Sing”, “Saturday night”, “Gladiator II” czy “Kompletnie nieznany”.
Wśród najlepszych reżyserów wyłania się: Sean Baker za “Anore”, Brady Corbet za “The Brutalist”, Ridley Scott za “Gladiator II”, Edward Berger za “Konklawe” czy Jacques Audiard za “Emilia Pérez”.
W kategorii najlepszych filmów międzynarodowych powodzeniem cieszą się następujące kreacje: “Dziewczyna z igłą” z Danii, “Emilia Pérez” z Francji, „I’m Still Here z ”Brazylii oraz „Dahomej” z Senegalu i „The Seed of the Sacred Fig” z Niemiec.
W kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej najczęściej mówi się o Angelinie Jolie za film “Maria”, Demi Moore za “Substancję”, Mikey Madison za “Anore” oraz Tildzie Swinton za “W pokoju obok”.
W obliczu walki o nagrodę najlepszego aktora pierwszoplanowego pojawiają się nastepujące nazwiska: Daniel Craig za “Queer”, Adrien Brody za “The Brutalist”, Timotheé Chalamet za “Całkowicie nieznany”, Colman Domingo za “Sing Sing” oraz Ralph Fiennes za „Konklawe”.
Zdjęcie główne: IG @theoscarsworld