Siwe włosy są naturalnym elementem procesu starzenia. Pojawiają się w różnym wieku, ponieważ pierwsze pojedyncze włosy da się zauważyć już po 20. roku życia, a niekiedy pojawiają się dopiero po 40. Dla wielu kobiet to powód do zmartwień, dla innych powód do dumy świadczący o dojrzałości i szlachetności. Obie grupy kobiet mogą skorzystać z dobrodziejstw koloryzacji, w ramach ukrycia siwizny lub zwykłego kaprysu. Trzeba jednak pamiętać, że takie włosy mają swoje charakterystyczne właściwości i wymagają specjalnych technik aplikacji farby. Czy wystarczą pasemka, czy farba na siwe włosy w całości będzie lepszym pomysłem? Sprawdziłyśmy.
Farbowanie siwych włosów – co trzeba wiedzieć?
Zanim przystąpisz do farbowania swoich włosów, powinnaś wiedzieć, że odznaczają się one specyficznymi cechami. Ze względu na niską zawartość melaniny w strukturze włosów, pasma mają większą porowatość. Stają się sztywniejsze, a jednocześnie bardziej kruche, łamliwe, suche i trudniejsze do ułożenia. Wreszcie – trudniej przyjmują farbę. Dlatego to, czy pasemka, czy farba na siwe włosy będą lepszym rozwiązaniem, zależy od kilku czynników.
Przede wszystkim na dobór koloryzacji wpływa ilość siwych włosów – kilka pasemek bądź pełna siwizna – a także ogólna kondycja włosów.
Farba do siwych włosów powinna odznaczać się mocnym kryciem, a jednocześnie zawierać substancje pielęgnujące, by odżywić pasma.
O tym, jak powstają siwe włosy oraz jakie są ich przyczyny, przeczytasz tutaj: Jak dbać o siwe włosy?
Co będzie lepsze: pasemka, czy farba na siwe włosy?
Wiesz już, że wybór techniki koloryzacji siwych włosów zależy od ich kondycji oraz ilości. Duże znaczenie mają także twoje osobiste preferencje i oczekiwania.
Jeśli zależy ci na pełnym kryciu siwizny, klasyczna farba będzie właściwym wyborem. Efektem będzie jednolity, trwały kolor.
Gdy jednak masz zaledwie kilka srebrnych refleksów, wystarczy pokryć je pasemkami. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy pragniesz uzyskać naturalny wygląd i nie chcesz radykalnych zmian. Do tego subtelne pasemka mogą dodać fryzurze optycznej objętości i gęstości, a twarz wyda się młodsza i bardziej promienna.
Do tego weź pod uwagę odrosty. Łatwiej, szybciej oraz przy mniejszym nakładzie finansowym wyjdą pasemka niż pełne krycie farbą.
Przed jakąkolwiek koloryzacją zadbaj o pielęgnację. Nawilżone, solidnie odżywione włosy dużo lepiej przyjmą farbę i dłużej zachowają jej odcień, niż suche i łamliwe. Będą także lepiej się układać po farbowaniu.
Farba na siwe włosy – jak ją kłaść i jaki daje efekt?
Zdecydowałaś się na pełne farbowanie? W takim wypadku zadbaj o dobór farby przeznaczonej specjalnie do siwych włosów. Zwracaj uwagę na zawartość olejków i protein, które są delikatniejsze dla włosów i dbają o nie nawet podczas koloryzacji.
Farbowanie siwych włosów zapewni jednolity kolor i pomoże całkowicie ukryć siwiznę. Będzie idealne dla kobiet, które mają już całą głowę siwych włosów. Trzeba jedynie pamiętać, by uzupełniać odrost co 4-6 tygodnie.
Pasemka na siwe włosy – nieinwazyjna metoda na ukrycie siwizny
Alternatywą dla pełnego farbowania są pasemka na siwe włosy. Subtelne odcienie blondu czy beżu zatuszują siwiznę i pozwolą uzyskać efekt odmłodzenia.
Zamiast pasemek możesz zdecydować się również na technikę balejażu lub dającego naturalny efekt air touch.
Pasemka nie wymagają częstych poprawek, ponieważ odrosty nie rzucają się mocno w oczy. Są też delikatniejsze dla włosów. Sprawdzą ci się, gdy chcesz stopniowo wprowadzać zmiany w wyglądzie lub zachować częściowo naturalny odcień włosów.
Czytaj także: Fryzury dla siwych włosów. Stylowe cięcia podkreślające dojrzałe piękno
Zdjęcie główne: Launchmetrics, Balmain