Strój business formal uchodzi za najbardziej elegancki i oficjalny strój w sferze biznesowej. Jest wręcz stworzony do prowadzenia konferencji, prezentacji, spotkań i innych okoliczności o formalnym charakterze, a równocześnie pozostaje bardziej rygorystyczny niż business casual czy smart casual. Czym jest business formal w kobiecym wydaniu i jak ubrać się w tym stylu?
Styl business formal dla kobiet – charakterystyka
Strój business formal cechują wysoki poziom formalności, elegancja i prostota. Liczy się to, by wyglądać schludnie, szykownie i profesjonalnie. Stylizacja ma pasować do sytuacji, w której chodzi o przekazanie komunikatu, negocjacje i rozmowy, dlatego też strój nie powinien skupiać uwagi czy intrygować ekstrawagancją. Celem jest przede wszystkim wzbudzenie zaufania i podkreślenie kompetencji.
Czytaj także: Damska koszula pod marynarkę – biurowy uniform, który zawsze się sprawdza
Kluczowe elementy stylu business formal dla kobiet
- Garnitur lub kostium – powinny być dobrze skrojone i lekko dopasowane, w neutralnych kolorach czerni, granatu, szarości lub beżu. Spodnie z kantem. Spódnica do kolan. Marynarka taliowana bądź prosta.
- Koszula – dopuszcza się białą i błękitną. Powinna być z wysokiej jakości materiału, np. bawełny i mieć krój regular.
- Bluzka – prosta i skromna, pozbawiona dekoracyjnych elementów, z płytkim dekoltem i z rękawami.
- Obuwie – zamknięte czółenka, czyli nieodsłaniające palców i pięt. Na obcasie typu szpilka. Kolor czarny lub nude. Unika się sandałów, czółenek peep toe oraz kolorowych, ekstrawaganckich modeli.
- Rajstopy – noszone przez cały rok, niezależnie od pogody. Czarne lub cieliste.
- Torebka – prosta, elegancka, nierzucająca się w oczy. Najlepiej skórzana.
- Biżuteria – minimalistyczna i ograniczona. Dobrym wyborem będą kolczyki sztyfty oraz prosty, klasyczny zegarek (smartwatch odpada).
- Makijaż – stonowany. Dopuszcza się podkład delikatnie wyrównujący koloryt skóry, odrobinę bronzera i różu, subtelne podkreślenie brwi, neutralne cienie do powiek oraz tusz do rzęs.
- Fryzura – schludna, bez szaleństw. Mile widziane są koki, niskie kucyki z niewidocznymi wsuwkami czy frotkami.
Business formal a business casual i smart casual – różnice
Jak business formal ma się do popularnych stylów business casual i smart casual?
- Poziom formalności – business formal jest najbardziej formalny, business casual to średni poziom formalności, a smart casual jest najmniej formalny.
- Ubrania – business formal wymaga pełnego garnituru lub kostiumu, natomiast business casual dopuszcza brak marynarki, a smart casual pozwala na jeszcze większą swobodę (np. jeansy) i łączenie różnych stylów.
- Buty – w business formal dobrze widziane są wyłącznie zamknięte buty na obcasie. Nie można odkrywać palców. W business casual można założyć buty na niskim obcasie, a w smart casual można sobie pozwolić na płaskie, wygodne obuwie, jak choćby baleriny.
- Akcesoria i makijaż – w business formal stawia się na minimalizm i subtelność w dodatkach i makijażu. Więcej swobody oferują business casual i smart casual, gdzie można założyć na siebie wyraziste akcesoria.
Zagraniczne it-girls wybrały najmodniejszy dodatek na jesień 2024. Zastępują nim torebki
Zasady obejmujące styl business formal dla kobiet wydają się rygorystyczne, ale efekt może zaskakiwać. Warto budować profesjonalny wizerunek, który może przyczynić się do sukcesów na polu zawodowym i dodawać pewności siebie podczas codziennych wyzwań w pracy.
Zdjęcie główne: IG @ariviere