Podczas konferencji prasowej towarzyszącej eventowi platformy LuisaViaRoma odbywającej się w czerwcu br. we Florencji, główny buyer kolekcji damskich Silvano Vangi zabrał głos na temat zagadnień dotyczących e-commerce’u.
O wpływie e-commerce na przemysł mody
E-commerce wiąże się z natychmiastowością, powoduje, że przemysł modowy nabiera dodatkowego tempa. Przykładowo, zespół kupców LVR decyduje o kupnie tych kolekcji, które są dostępne online dla klientów już w ciągu godziny od momentu ich debiutu na pokazie. To ogromne wyzwanie i zobowiązanie.
O wyzwaniu, jakim jest selekcja dóbr na poszczególne rynki, dedykowanie ich różnym klientom
Kwestia zróżnicowania oferty jest kluczowa. Zadaniem byuerów jest wytypowanie najbardziej pożądanych przedmiotów z najnowszych kolekcji w taki sposób, aby jak najtrafniej odpowiedzieć na oczekiwania kobiet będących przedstawicielkami różnych stylów i kręgów kulturowych. Przykładowo ubrania z kolorowymi nadrukami z reguły lepiej sprzedają się online w porównaniu z tymi mniej wyróżniającymi się wizualnie, które z kolei chętniej wybierane są w butikach stacjonarnych.
O trendach na sezon jesień zima 2015/2016
W tym sezonie marki stawiają na wysoką modę w żartobliwym wydaniu – np. Dolce Gabbana w swej kampanii z mamami i dziećmi w roli głównej czy kampania Moschino. Propozycja na zimę obfituje w jasne pastelowe looki – gamę, którą zwykliśmy kojarzyć z kolekcjami letnimi. Innym mocnym trendem jest kontrast między pierwiastkiem kobiecym i męskim w obrębie jednej sylwetki, np. zestawienie lekkiej sukienki z męską kurtką w lookach z pokazu Saint Laurent. Zauważalne są też nawiązania do lat 70. – neonowy glamour u Balmain czy nostalgiczne nuty u Chloe.
O must-have’ach na nadchodzący sezon
Wśród najbardziej pożądanych sztuk znajdziemy na pewno szpilki i buty do kostki Gianvito Rossi, torebkę Chloe model Drew w wersji mini jako niezastąpiony dodatek, a także dopasowaną dwurzędową kurtkę Balmain, nadającą lookowi miejski charakter. Poza tym na pewno must have’m będzie też sukienka Valentino.
O najbardziej imponujących nowych markach luksusowych
Na pewno wymienię australijską markę ELLERY, której charakterystyczne projekty to m.in. obszerne rozszerzane dołem spodnie czy artystyczne printy w kobiecym, wygodnym wydaniu. To marka, która w udany sposób łączy minimalizm Celine z kobiecością. Innym przykładem ciekawego brandu jest odnowiony DELPOZO zapadający w pamięć dzięki bogatym zdobieniom i doskonałemu krawiectwu.
O przyszłości e-commerce i sprzedaży offline
E-commerce nie ma ambicji zostania substytutem sprzedaży stacjonarnej i jako taki jej nie zagraża, jako że obie te formy sprzedaży mają niezaprzeczalne, charakterystyczne dla siebie zalety. LuisaViaRoma jest najlepszym przykładem doskonałej symbiozy i komplementarności w funkcjonowaniu w tych dwóch obszarach: platforma online oraz ekskluzywny butik stacjonarny w sercu Florencji, którego ta jest przedłużeniem.
Aby dowiedzieć się więcej o evencie LuisaViaRoma Firenze4Ever, zajrzyjcie tutaj.