PL / EN
9 POLSKICH MAREK BIŻUTERII, KTÓRE WARTO ZNAĆ

9 POLSKICH MAREK BIŻUTERII, KTÓRE WARTO ZNAĆ

Gdzie znaleźć artystyczną biżuterię z mosiężnymi elementami? - podpowiadamy.

Pozłacane Babie Lato z perłą i białymi topazami, jak w kolekcji marki Trzpiotka czy polskie symbole np. syrenki, orły oraz barokowe inspiracje, które znajdziecie w projektach Anki Krystyniak. Odkryjcie autorskie marki biżuterii na rodzimym rynku!

BIŻUTERIA: POLSKIE AUTORSKIE MARKI

ORSKA

Orska tworzy biżuterię z charakterem. Surowość form, szorstkość faktur i odmienna idea, stojąca za każdą kolekcją, oddają temperament marki. Biżuteria ta nie jest tylko dodatkiem, ona sama w sobie tworzy kreację. Specyficzne wzornictwo Anny Orskiej stanowi doskonały wybór dla odważnych osób, ceniących oryginalność. Każdy egzemplarz ma indywidualny charakter - to zasługa ręcznego wykonania oraz sięgania po osobliwe, często niepowtarzalne materiały. Komponenty pochodzą z rozmaitych części świata i z różnych epok, podobnie jak sama koncepcja kolekcji. Autorskie projekty są doceniane przez światową prasę modową, z włoskim Vogue Accessory i niemieckim Vogue na czele. Orska jest niepokorna, różnorodna i nieprzewidywalna. Nie boi się eksperymentów. Wciąż poszukuje. To jedno jest w niej niezmienne. W kolekcji znajdziecie mosiężne wykonywane ręcznie bransolety z podwieszonymi monetami czy artystyczne sztywne modele, które przełamią nawet najbardziej klasyczną stylizację.

Orska - bransoleta z mosiężnymi elementami, 380 pln

ANKA KRYSTYNIAK

Anka Krystyniak to absolwentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na wydziale projektowania ubioru i biżuterii. Od dziecka zafascynowana sztuką, architekturą i wzornictwem. Warszawianka, projektantka biżuterii wyjątkowej. W swoich projektach nawiązuje do polskich symboli, jak syrenki i orły, czerpie też z baroku, indiańskich pióropuszy i amuletów. Nakłada i łączy motywy. Inspiracji do projektowania szuka również w różnych religiach i grupach etnicznych. Wykorzystuje kamienie szlachetne, w których moc wierzy. Fascynuje się numerologią i symboliką, co nie pozostaje bez znaczenia w jej twórczości. W 2018 roku autorska marka Anki Krystyniak otrzymała nagrodę ELLE Style Award w kategorii „Marka Roku”. W jej kolekcji znajdziecie zarówno drobne kolczyki półksiężyce, jak i duże kolie z motywem krokodyla.

Anka Krystyniak - kolczyki półksiężyce, 360 pln

MOKAVE

„Paranauka, bazująca na symbolice, procesie przemiany, transmutacji i przenikaniu była dla mnie inspiracją do stworzenia kolekcji o tej samej nazwie. Nawiązuje do natury alchemicznej transmutacji, czyli przemiany wyrobów jubilerskich w kontakcie z ludzkim ciałem i otoczeniem – metale utleniają się, naturalnie polerują i dopasowują do właścicielki. To kobieta, jej wewnętrzna energia i moc, zdecydują o tym, jak biżuteria się zmieni oraz czym się dla niej stanie” – czytamy na stronie marki Mokave. Pierwotna symbolika oraz idea zostały ujęte we współczesnym wzornictwie i nowoczesnym stylu. W kolekcji zostały wykorzystane dwa symbole alchemiczne – miedzi oraz planety Wenus, której przypisywany jest ten metal. W alchemii były to symbole opisujące pierwiastek kobiecy, utożsamiany z takimi wartościami, jak piękno, miłość, równowaga, twórczość artystyczna. W kolekcji Mokave znajdziecie delikatne bransoletki z zawieszką w kształcie alchemicznego symbolu Miedzi, w odcieniu różowego złota czy modele z surowym pirytem.

Mokave - naszyjnik z zawieszką, 200 pln

UMIAR

Umiar to pochwała minimalizmu. Jaka można zdefiniować kobietę, która nosi biżuterię marki? Jest nowoczesna, świadoma swoich potrzeb i atutów. Ceni jakość i autentyczność, umie precyzyjnie wyrażać siebie. To  osoba pełna Umiaru. Dla niej miarą biżuterii jest czyste, niewymuszone piękno. Markę współtworzą projektantki Magdalena Brzozowska i Malwina Wysińska. Obydwie poznały się na Wydziale Wzornictwa ASP i od początku połączyła je niezwykła nić porozumienia w odczuwaniu projektowanej rzeczywistości. Nazwa marki doskonale definiuje wartości, za którymi chcą podążać kreatorki. Umiar w formie i wyrazie, szlachetne materiały, a także jakość wykonania i umiejętności rzemieślnicze projektantek stanowią o jej charakterze. Wyważone i pełne precyzji formy wydobywają ducha nowoczesnej, naturalnej kobiecości. Minimalizm w wersji pełnej Umiaru nabiera delikatności i młodzieńczego wyrazu. Biżuteria powstaje ręcznie, z dbałością o najdrobniejszy detal. W swoim warsztacie Magda i Malwina tworzą małe dzieła sztuki – szlachetny Umiar ma moc, wprowadza harmonię i równowagę, o czym przekonuje nas kolekcja, w której królują subtelne, ale wyraziste kolczyki koła czy długie modele połączone wiszącymi łańcuszkami.

Umiar - kolczyki koła, 200 pln

POLA ZAG

Pola Zag absolwentka architektury wnętrz. Marka powstała w 2010 roku. Biżuteria Poli Zag  jest nawiązaniem do modernistycznych form oraz ciągłym poszukiwaniem zastosowań nowych materiałów. Wszystkie produkty wykonywane są od początku do końca ręcznie. W kolekcji znajdziecie wyroby jubilerskie zaskakujące oryginalną formą, takie jak długie kolczyki sięgające aż za ramiona czy pierścionki XXL, przypominające muszle.

Pola Zag - wiszące kolczyki, 180 pln

RETT FREM

Rett Frem to opowieść ukryta w biżuterii, subtelnej i z historią. Najbardziej docenione kolekcje powstały z inspiracji słowiańską kulturą, kobietami PRL-u i sztuką. Pomimo czerpania z różnych dziedzin i stylów życia, całość zachowana jest w minimalistycznej formie, a kształt, linia, wielkość czy nazwa, nie są przypadkowe. Wyroby jubilerskie Rett Frem są ręcznie wykonywane z dbałością o każdy detal. To biżuteria, która ma cieszyć latami. Jest przekaźnikiem wspomnień i dobrych myśli, dlatego ma nie tylko zdobić pięknym dodatkiem, ale i wyrażać kobiety, które je noszą. Ma także zmieniać świat. W kolekcji znajdziecie jedenaście roślin, objętych ochroną, bądź zniszczonych za sprawą działań człowieka, które stały się motywem przewodnim. Inspirowały one nie tylko formą, ale również swoją rzadkością i źródłem zagrożenia. Nawiązując do różnorodności flory, w biżuterii pojawił się kolor i dwa wykończenia powierzchni, na wysoki połysk. W ten sposób marka chciała zamanifestować miłość do natury, tworząc wyroby zdobione roślinnymi detalami.

Rett Frem - kolczyki z perłą, 169 pln

TRZPIOTKA

Paulina Michalak, założycielka marki, rzemiosła uczyła się u australijskich jubilerów, takich jak Jane Ruljancich, David Searle czy Annie Broadway. Po powrocie do Polski postanowiła utworzyć własny, podwarszawski warsztat i zaczęła pracować nad swoim stylem, zakładając firmę. W swoich projektach wraca nie tylko do dalekich podróży (kolczyki Boomerang) i gwieździstego nieba (pierścionek North Star), ale także opiera się o to, co chce zachować w sobie polskiego (pierścionek Liść Paproci, naszyjnik Serce Nie Sługa). Biżuteria Trzpiotka tworzona jest z metali szlachetnych, takich jak srebro, złoto oraz złocone włoskim złotem srebro. Wszystkie kamienie użyte w trzpiotkowej biżuterii są pochodzenia naturalnego.

Trzpiotka - naszyjnik z drobną zawieszką, 299 pln

KAMENA

Kamena to marka, dla której motywem przewodnim jest kamień. Jego forma oraz struktura inspiruje markę do tworzenia unikatowej i eleganckiej biżuterii podkreślającej naturalne piękno kobiety. Każdy kamień wykorzystany w kolekcjach pochodzi z terenu Polski i stoi za nim odrębna historia. Masowy rynek polskich minerałów nie istnieje i aby zdobyć dostęp do kamieni, należy szukać pomocy u pasjonatów, dla których ich wydobywanie stało się sposobem na realizacje siebie. Równoczesny cel,  który przyświeca marce to rozwój rodzimego rynku i współpraca z lokalnymi wykonawcami, począwszy od pozyskania i cięcia kamieni, produkcji łańcuszków czy opakowań, po wykonanie samej biżuterii. Kamena łączy tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym wzornictwem. Dzięki ręcznemu wykonaniu realizacje są niepowtarzalne i dopracowane w najmniejszym detalu. Serce Kameny leży w Polsce.

Kamena - naszyjnik ze złotym kamieniem, 290 pln

KOPI

W kolekcjach Kopii wiodącym trendem są przede wszystkim duże, przykuwające wzrok kolczyki koła o różnych rozmiarach i grubości, ozdobione obłymi kamieniami bursztynu. „Od zawsze fascynowało mnie wykorzystywanie popularnych, dobrze znanym wszystkim surowców w zupełnie nowy, odmienny sposób. Po perłach w poprzednim sezonie, przyszedł czas na znany od wieków bursztyn, który starałam się pokazać w nowoczesnej oprawie” – tak o swoich najnowszych dziełach mówi projektantka, Natalia Kopiszka. Poza kolczykami, wśród projektów znajdują się również pierścionki, naszyjniki i broszki, wszystkie wykonane ręcznie przez polskich jubilerów.

POLECAMY: BIŻUTERIA - TRENDY WIOSNA LATO 2019 

Kopi - kolczyki koła, 500 pln

W galerii prezentujemy 9 top polskich, autorskich marek biżuterii. Zajrzyjcie do naszego przeglądu najmodniejszych projektów, które mogą ozdobić Waszą szkatułkę!

video

VALENTINO JESIEŃ ZIMA 2020/21

tagi: wiosna lato 2019 | biżuteria | marki | shopping | TRENDY |

podobne artykuły