PL / EN
10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… MARC JACOBS

10 RZECZY, KTÓRYCH NIE WIECIE O… MARC JACOBS

Najmłodszy w historii laureat nagrody CFDA, prymus prestiżowych szkół, projektant kompletny. Dzisiaj przyglądamy biografii Marca Jacobsa – zobaczcie!

Marc Jacobs – amerykański projektant, twórca autorskich marek Marc Jacobs oraz siostrzanej – Marc by Marc Jacobs, przez 16 lat dyrektor kreatywny domu mody Louis Vuitton. Utytułowany absolwent dwóch prestiżowych szkół, laureat wielu branżowych nagród, ulubieniec gwiazd. Poznajcie go bliżej!

 

1. Marc jest rodowitym Nowojorczykiem - urodził się w amerykańskiej metropolii w 1963 roku. Większą część dzieciństwa spędził u boku babki ze względu na śmierć ojca (Jacobs miał wtedy 7 lat) oraz kolejne trzy małżeństwa matki. W osobistym wywiadzie dla New York Magazine przyznał: „Zawsze mówię, że żyłem własnym życiem dopiero z babcią. Była osobą bardzo stabilną emocjonalnie i ciągle mnie motywowała”.

 

2. W 1981 roku zakończył edukację w High School of Art and Design i rozpoczął studia w prestiżowej Parsons School of Design. Na ostatnim roku otrzymał trzy wyróżnienia od władz uczelni: tytuł Studenta Projektowania Roku oraz nagrody Perry Ellis Gold Thimble i Chester Weinberg Gold Thimble. Po jego dyplomowym pokazie, zaprezentowana kolekcja dzianin trafiła do sprzedaży w butiku Charivari w Nowym Jorku.

 

3. Pierwszym punktem w portfolio Jacobsa była firma Sketchbook, do której zwerbował go Robert Duffy, później wieloletni partner biznesowy projektanta. Marc stworzył tam dwie pochwalone przez krytyków kolekcje i w 1985 roku marka zakończyła działalność.

 

4. W 1985 roku powstał dom mody Marc Jacobs i założyciel zaprezentował swoją pierwszą linię z autorską metką. Zaledwie rok później stał się najmłodszym w historii laureatem nagrody Perry Ellis przyznawanej przez CFDA „Nowym Modowym Talentom”.

 

5. Pierwsze sukcesy jego marki i kolejne nagrody zapewniły mu współprace z firmą Perry Ellis, czy Tomem Fordem, a supermodelki Naomi Campbell  i Linda Evangelista zdecydowały się pójść w jego pokazie bezpłatnie.

 

6. W 2001 roku powstała marka siostrzana Marc by Marc Jacobs, która skierowana jest do młodszej klienteli. Obecnie głównymi projektantkami domu mody są Katie Hillier i Luella Bartley, które odpowiadają za kolekcje dla kobiet.

 

7. W 1997 roku Marc Jacobs awansował na stanowisko dyrektora kreatywnego domu mody Louis Vuitton i wywindował francuską markę na sam szczyt rynku dóbr luksusowych. Po 16 latach twórczości zakończył współpracę z koncernem LVMH i w październiku 2013 roku pożegnał się ze stanowiskiem głównego projektanta jednej z najbardziej luksusowych firm świata.

 

8. Jest laureatem licznych nagród branżowych. Na swoim koncie ma wiele tytułów przyznanych przez kapitułę CFDA: Projektant Roku Odzieży Damskiej  – 1991, 1992, 1997 i 2010, Projektant Roku Akcesoriów – 1998, 1999, 2003 i 2005, Projektant Roku Odzieży Męskiej w 2002 roku oraz statuetka za całokształt twórczości w 2011 roku.

 

9. Obok nagród stricte związanych z pracą zawodową projektanta, otrzymał wyróżnienia dla osobowości – autorytetów. Magazyn TIME umieścił go na liście najbardziej wpływowych ludzi świata w 2010 roku, a czasopismo Out uplasowało go na 14. pozycji w rankingu „50 najpotężniejszych homoseksualnych mężczyzn i kobiet Ameryki”.

 

10. Jego wieloletnią muzą jest Sofia Coppola. Artystka nie tylko jest natchnieniem dla projektanta, ale też często z nim współpracuje. W 2002 roku została twarzą kampanii perfum, a w latach 2014 i 2015 reżyserowała filmy promujące zapachy. Przyjaciółka kreatora była jedną z ambasadorek Louis Vuitton w sesji reklamowej na sezon wiosna lato 2014 oraz marki Marc Jacobs na sezon jesień zima 2015. „Nie tylko ja jestem zachwycony jej wyglądem, poczuciem stylu, manierami, zachowaniem, życiem, ambicjami i kreatywnością… Zawsze reprezentowała to, co mnie pociągało – talent, styl, wyobraźnia, unikalne „wizja i głos”. Posiadała to wszystko wtedy, jak ją poznałem i obecnie nadal posiada. Pasjonuje się modą nie jako sztuką, ale bardziej jako sztuką życia – lubi dobre książki, muzykę, piękne wnętrza, twórczość artystyczną” – mówił o Coppoli Jacobs.

 

Poznajcie jeszcze bliżej naszego dzisiejszego głównego bohatera w filmie zrealizowanym przez Vogue`a. Nagranie odbyło się w 2013 roku kiedy projektant pracował dla Louis Vuitton, ale większość informacji jest aktualna – z video dowiedziecie się m.in. jak wygląda typowy dzień Marca, jakie różnice dostrzega między Nowym Jorkiem a Paryżem oraz jak spędza czas w stolicy Francji, a także co go inspiruje.

 

video

SAINT LAURENT JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Marc Jacobs | Marc Jacobs designer | Marc Jacobs bio | Marc Jacobs biography | Marc Jacobs life | Marc Jacobs 2015 | Marc Jacobs muse | Marc Jacobs mouse | Marc Jacobs brand | facts about Marc Jacobs |

podobne artykuły