PL / EN
SUKIENKI NA ŚLUB I WESELE

SUKIENKI NA ŚLUB I WESELE

To nie taki prosty wybór, jak może się wydawać. Poznajcie podstawowe zasady w dobrze kreacji!

Ślub i wesele – dress code

Co o sukienkach na ślub i wesele mówi dress code? Zasięgamy opinii dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter oraz posługujemy się fragmentami książki ekspertek: „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”.

Żakiet, tj. strój formalny dzienny będzie dobrym wyborem na ślub dla kobiety gościa. Ten typ ubioru zakłada sukienkę lub garsonkę w różnorodnych kolorach, z pominięciem czerni i bieli dla gości, odpowiednimi materiałami będą tu jedwab i delikatna wełna, a w dodatkach kapelusz. Żakiet wygląda korzystniej z długimi rękawami, ewentualnie z rękawami 3/4, czyli do połowy przedramienia. Jeśli kobieta myśli o odkryciu rąk, lepiej wybrać sukienkę. Poza tym kroje mogą być bardzo różnorodne. Jednak trzeba zaznaczyć, że ten typ stroju, zgodnie ze sztywnymi regułami, dotyczy stylizacji do godziny 18 lub przed zapadnięciem zmroku.

Jeśli okazją jest ślub, to miejscem będzie kościół, dziedziniec, na którym oczekuje się ceremonii przed wkroczeniem orszaku do świątyni, a także miejsce przyjęcia. Przy czym w wypadku polskiego wesela, które często trwa do późnych godzin nocnych (wczesnych porannych) warto rozważyć drugą (inną) kreację. Na wesele można włożyć długą sukienkę zamiast kostiumu, ponieważ to, co stanowi strój dzienny, nie do końca wpisuje się w strój, jaki byłby odpowiedni na wesele” – czytamy w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”.

Księżniczki Beatrycze i Eugenia z Yorku podczas Royal Ascot w stroju typu żakiet 

Strój dzienny formalny to zazwyczaj wyjątkowo elegancki kostium lub sukienka o bardziej uroczystym charakterze niż stroje typu business. Wskazane jest, aby były wykonane z jaśniejszych materiałów niż na wieczór, a materiał nie powinien być połyskliwy, błyszczący. W ciągu dnia to niezbyt eleganckie i poczytywane za błąd dress code’u, chociaż w przypadku ślubów do tej zasady nie podchodzi się tak restrykcyjnie jak podczas wyścigów konnych czy pogrzebów. Sukienka lub spódnica kostiumu sięga do kolan ze standardowymi odchyleniami, czyli w wersji krótszej – maksymalnie sześć centymetrów od środka kolana w górę, a w wersji dłuższej – sześć centymetrów poniżej środka kolana. Z tego wynika, że długością spódnicy i sukienki można manewrować w granicach dwunastu centymetrów, pamiętając, żeby odpowiednio zachowane były proporcje: do dłuższej spódnicy pasuje krótki żakiet, a do krótszej – dłuższy żakiet. To nie zasady dla samych zasad. One wynikają z harmonii, której zakłócenie w efekcie daje mniej atrakcyjny wygląd. Jeśli i żakiet, i spódnica są w długiej wersji, kobieta wygląda w takim zestawie ciężko, poważnie i niezgrabnie. Z kolei w krótkich częściach garsonki – kuso. Sprawia wrażenie, że coś jest nie tak”.

Sukienki – trendy wiosna lato 2017

Zasady dress code`u to jedno, a co aktualnie jest w trendach? Jeżeli lubicie klimaty vintage, postawcie na popularne obecnie lata 80.: falbany, zaznaczone ramiona, mocne barwy czy asymetrie. Dla zwolenniczek romantycznego, kobiecego stylu, warto zwrócić uwagę na tiul, hafty, kwiatowe wzory, zwiewne kroje lub koronki. Jeżeli zastanawiacie się nad paletą kolorów, warto zwrócić uwagę na trendy promowane w 2017 roku przez Instytut Pantone: Pink Yarrow – fuksję, Pale Dogwood – pudrowy, rozmyty róż, Niagara – spokojny niebieski lub Lapis Blue – intensywny odcień kobaltu.

Połączcie zasady dress code`u, trendy oraz własny styl i wybierzcie dla siebie doskonałą kreację!

video

SAINT LAURENT JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Agata Tanter | dr Irena Kamińska-Radomska | ślub | sukienki | wiosna lato 2017 | trendy |

podobne artykuły