PL / EN
SUKIENKA SZMIZJERKA W HISTORII MODY

SUKIENKA SZMIZJERKA W HISTORII MODY

Sukienka wylansowana przez ikony Francji: Coco Chanel i Brigitte Bardot!

SZMIZJERKA: HISTORIA WYGODNEJ SUKIENKI

Szmizjerka to sukienka o sportowym kroju, podobnym do klasycznej męskiej koszuli. Model zapinany na guziki i to na całej długości urozmaicają krótkie lub długie rękawy zakończone mankietami oraz koszulowy kołnierz. To właśnie Coco Chanel umieściła szmizjerkę na liście must have’ów kobiet ceniących szyk i wygodę oraz aktywnych zawodowo.

SZMIZJERKA: IKONA STYLU

Ta wygodna wersja damskiej sukienki została wylansowana w latach 50. XX wieku przez Brigitte Bardot w kultowym filmie „I Bóg stworzył kobietę”. BB postawiła na niebieski model, wygodny i stylowy, udowadniając, że szmizjerka może być ultra kobieca. Na punkcie tego elementu garderoby oszalały francuskie kobiety, które adaptowały go do swoich stylizacji. Za przykładem Bardot szmizjerkę nosiły do balerin - butów zainspirowanych tańcem.

POLECAMY: HISTORIA MODY LAT. 50


SZMIZJERKA: YVES SAINT LAURENT

Szmizjerkę na nowo zinterpretował w modzie Yves Saint Laurent i to od tamtej pory model przybrał rozmaite formy. Widzieliśmy już wygodne sukienki z kieszeniami XXL, pagonami, proste czy rozszerzane. Na tkaninie zagościły prążki i błysk lub motyw zaczerpnięty z filmu „Alicja w Krainie Czarów”.

Zajrzyjcie do naszej galerii zdjęć i odkryjcie inspiracje związane z kultową sukienką!

video

ŁUKASZ JEMIOŁ SS18 – BACKSTAGE POKAZU

tagi: historia mody | Sukienki |

podobne artykuły