Logotyp serwisu lamode.info
WYWIAD Z MARTĄ GOS I MARTYNĄ SOBCZAK - ZWYCIĘŻCZYNIAMI 6. EDYCJI FASHION DESIGNER AWARDS

WYWIAD Z MARTĄ GOS I MARTYNĄ SOBCZAK - ZWYCIĘŻCZYNIAMI 6. EDYCJI FASHION DESIGNER AWARDS

O konkursowej kolekcji, inspiracjach oraz planach na przyszłość rozmawialiśmy z Martą Gos i Martyną Sobczak - zwyciężczyniami 6. edycji Fashion Designer Awards. Sprawdźcie!

W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu Fashion Designer Awards, najlepszy okazał się duet. Jury zadecydowało, że bezkonkurencyjne były Marta Gos i Martyna Sobczak. Niebawem zwyciężczynie wyjadą na roczny staż do lizbońskiego atelier projektantki Alexandry Moury, który był jedną z nagród w tegorocznej edycji. Przeczytajcie, co duet powiedział nam o konkursowej kolekcji, współpracy oraz planach na przyszłość.

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji FDA były lata 20. i 30. Łatwo było Wam odnaleźć się w tej estetyce przy tworzeniu konkursowej kolekcji?


Marta: Chciałyśmy odnieść się do inspiracji w mniej bezpośredni sposób - skorzystałyśmy z błysku i bogactwa detalu tkanin, które były widoczne w latch 20. i 30..

 

Martyna: Od początku chciałyśmy podejść do tematu w sposób niestandardowy. W projektach było widać inspiracje epoką, ale również nasz indywidualny styl. Bazową inspiracją z tamtych lat była tkanina.

 

Kolekcję stworzyłyście w duecie. Jak pracowało Wam się nad projektami? Łatwo połączyłyście wspólną wizję, czy zdarzały się jakieś nieporozumienia, wątpliwości?

 

Martyna: Tworzymy naprawdę zgrany zespół i choć projektując osobno mamy nieco inny styl i estetykę, przy tworzeniu wspólnego projektu absolutnie miałyśmy taką samą wizję. Różnice natomiast, dają nam jeszcze szersze spektrum działania oraz sprawiają, że proces tworzenia jest jeszcze bardziej fascynujący. 

 

Marta: Przyjaźnimy się z Martyną i myślę, że to nas wzmacnia. Rzadko widzi się duety kobiece. Nieporozumień zdecydowanie nie było, a jedynie wątpliwości czy zdążymy uszyć kolekcję na czas, ponieważ obie miałyśmy kilka innych projektów do zrealizowania. Przeżyłyśmy kilka nieprzespanych nocy i chwil stresu, ale się opłacało. 

 

W Waszej zwycięskiej kolekcji dominuje czerń i biel. Właśnie taka kolorystyka jest Wam na co dzień najbliższa czy pomysł pojawił się na potrzeby konkursu?

 

Marta: Zdecydowanie lubimy kolor i myślę, że widać to w naszej kolekcji - oprócz bieli i czerni, występuje tam również limonka, pomarańcz, miedź… Kolorystyka była oczywiście wypadkową inspiracji do konkursu, ale lubimy kolory i faktury - nie przepadamy za minimalizmem w kolorze.

 

Martyna: Biel i czerń to idealny duet. Klasyczny kontrast. W naszym odczuciu stanowił idealną bazę dla przepięknych akcentów kolorystycznych, których jest być może mniej, jednak to one tak naprawdę dominują - biel i czerń to tylko tło. 


Obie macie za sobą naukę w szkołach projektowania ubioru. Czy wiedza zdobyta podczas kursów była dla Was niezbędna w pracy nad kolekcją?

 

Martyna: Dzięki nauce w szkole, w której obecnie studiujemy - London College of Fashion, poznałyśmy wiele nowych maszyn, wiele możliwości. Nasze eksperymenty i konkretna wiedza praktyczna, absolutnie przydały się podczas tworzenia kolekcji konkursowej.


Marta: Same wykonujemy wszystkie projekty, pracujemy nad konstrukcją. Lubimy eksperymentować i nauczyłyśmy się tego nie bać. Każdy następny rok stawia nowe wyzwania, a każdy uszyty projekt uczy czegoś nowego. Wiedza zdobywana również na stażach, przydaje się w późniejszej pracy nad własnymi projektami. Polecamy wszystkim nie tylko pracę w szkole, ale również poza nią!

 

Jakie są Wasze plany na przyszłość? Jakie cele stawiacie sobie jeśli chodzi o swoje dalsze projekty?


Martyna: Nasza najbliższa przyszłość to obrona dyplomu. Już we wrześniu rozpoczynamy prace nas kolekcjami dyplomowymi. Na pewno chciałybyśmy nadal tworzyć razem. Czerpiemy z tego ogromną przyjemność i radość.

Marta: Zdecydowanie będziemy kontynuować naszą współpracę. Już podjęłyśmy pewne kroki w tym kierunku i mamy nadzieję zaskoczyć wszystkich naszym pomysłem za rok.

 

 

 


tagi: Fashion Designer Awards | 6.edycja Fashion Designer Awards | FDA | zwyciężczynie 6. edycji Fashion Designer Awards | Marta Gos | Martyna Sobczak |

podobne artykuły