Dobrze dobrany płyn do higieny intymnej delikatnie oczyści wrażliwe okolice i pozwoli pozbyć się wszelkich kłopotliwych dolegliwości, pod warunkiem że nie będą to schorzenia ginekologiczne – wówczas konieczna jest także konsultacja lekarska. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobrze dobrany kosmetyk to gwarancja zachowania komfortu, świeżości oraz zdrowia. W jaki sposób dopasować idealny płyn do higieny intymnej do swoich potrzeb?
Dlaczego warto wybierać naturalne płyny do higieny intymnej, zamiast mydła?
Miejsca intymne mają kwasowe pH na poziomie 4,5, natomiast mydło – zasadowe. Przedział pH drugiego wspomnianego kosmetyku waha się w okolicach 7-9,5. Długotrwałe stosowanie mydła może zatem prowadzić do regularnego uszkadzania i usuwania naturalnej bariery ochronnej oraz podrażnień – to jak szybko do tego dojdzie, zależne jest od czynników indywidualnych. Z kolei stosowanie w tych okolicach standardowego żelu pod prysznic, nierzadko prowadzi do reakcji alergicznych.
Za jedyny kosmetyk, który można bez obaw stosować do pielęgnacji tych wrażliwych okolic, na ogół uznaje się płyn do higieny intymnej. Jest on świetnym krokiem profilaktycznym przeciwko infekcjom czy swędzeniu, który delikatnie oczyści naszą skórę. Nieustanne stosowanie zbyt agresywnych detergentów może prowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej, dlatego warto poświęcić odrobinę uwagi dobraniu odpowiedniego preparatu dla siebie.
Rodzaje preparatów do pielęgnacji okolic intymnych
Jaki wybrać preparat do higieny intymnej? – To pytanie zadaje sobie każdy, kto choć raz stanął przed pełną półką tych kosmetyków w sklepie lub drogerii. Znaleźć można kosmetyki naturalne w formie żelów, płynów, pianek oraz emulsji, zatem każdy może wybrać formułę, która jest najbardziej dopasowana do jego indywidualnych preferencji.
Dostępnych opcji jest tak wiele, że aż nie wiadomo, którą z nich wybrać. Do dyspozycji mamy między innymi płyny:
- odświeżające – dla osób, które potrzebują szczególnej świeżości. Zazwyczaj opisywane są jako te o ładnym zapachu. Często dodatkowo dają przyjemne uczucie chłodzenia.
- specjalistyczne – ukierunkowane na problemy takie jak infekcje, swędzenie i pieczenie. Mają zapewniać szczególną ochronę, przyspieszać powrót do zdrowia i zapobiegać przesuszeniu.
- do skóry wrażliwej – o zwiększonym działaniu kojącym i łagodzącym. Przeznaczone dla osób ze skłonnościami do alergii. Zazwyczaj nie zawierają barwników, substancji zapachowych i konserwantów, które mogłyby wywrzeć negatywny wpływ na delikatne okolice.
- probiotyczne – z dodatkami naturalnie występujących w pochwie bakterii. Ich celem jest profilaktyka zakażeń i zwiększenie komfortu użytkowniczki.
Wśród innych rodzajów preparatów do higieny intymnej można znaleźć te o działaniu antybakteryjnym czy z dodatkiem kwasu mlekowego. Ponieważ mają szczególne działanie, omówimy je nieco szerzej.
Co może zapewnić płyn do higieny intymnej antybakteryjny?
Antybakteryjny płyn do higieny intymnej może mieć działanie:
- kojące, łagodzące i zmniejszające zaczerwienienia,
- antygrzybiczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
- regenerujące oraz ochronne – szczególnie w zakresie błony śluzowej i naturalnie zasiedlających ją bakterii,
- zabezpieczające przed infekcjami, swędzeniem i pieczeniem.
Wybierając płyn do higieny intymnej, najlepiej unikać silnych barwników oraz substancji nadających intensywny zapach – te u szczególnie wrażliwych osób mogą powodować reakcje alergiczne. Produkty antybakteryjne świetnie sprawdzają się po zabiegach ginekologicznych, porodach czy urazach!
Jakie działanie może mieć płyn do higieny intymnej z kwasem mlekowym?
Innym istotnym rodzajem płynów są te z dodatkiem kwasu mlekowego. Jego pałeczki dbają o odpowiednie, kwaśne pH i naturalnie występują we florze bakteryjnej pochwy. Stąd też dla wzmocnienia płaszczyka ochronnego lekarze często zalecają stosowanie go profilaktycznie po to, by uchronić się przed infekcjami. Oprócz tego działa on w sposób regulujący, antybakteryjny i przyjazny dla naszej skóry. Taki płyn zabija również patogeny powodujące schorzenia układu moczowego.
Naturalną mikroflorę oprócz kwasu mlekowego może wspomóc inulina, wyciąg z rumianku, pantenol, alantoina, gliceryna czy aloes. Mają one głównie działanie nawilżające, regenerujące, łagodzące podrażnienia i często można znaleźć je w składach najlepszych produktów. Płyn zawsze dobieramy do rodzaju swojej skóry oraz jej potrzeb. Sugerowanie się opinią koleżanki często nie wychodzi nam na dobre, ponieważ każdy ma zupełnie inne ciało. Wszystkie omówione w niniejszym artykule rodzaje preparatów znajdziesz przykładowo w aptece internetowej a-manada.pl.
Jak dbać o okolice intymne?
Emulsja do higieny intymnej jest oczywiście podstawą, jednak w codziennej pielęgnacji warto stosować się też do kilku prostych zasad. Okolic intymnych nie można myć przy pomocy gąbek i myjek, a kosmetyki myjące stosujemy wyłącznie zewnętrznie, najlepiej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. W okresie upałów oraz połogu należy zaostrzyć standardy higieniczne. Omawiane kosmetyki myjące warto wprowadzać już od najmłodszych lat, ponieważ u dziewczynek nabłonek jest jeszcze delikatniejszy. Poza tym wspomoże to kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych.
Oprócz tego warto dbać o to, by temperatura wody nie przekraczała 37 stopni oraz unikać bardzo długich kąpieli. Istotne jest noszenie przewiewnej bielizny, najlepiej bawełnianej. Dobrym posunięciem w profilaktyce oraz pielęgnacji jest też stosowanie probiotyków ginekologicznych. Zawiera je też zdecydowana większość płynów i emulsji specjalistycznych, które wykazują działanie probiotyczne. Z kolei irygację czy inne środki stosujemy wyłącznie na wyraźne polecenie lekarza.
fot. materiały prasowe
Artykuł Partnera