Swetry streetwear: wyraziste nadruki
Nadruk to najprostszy detal, dodający zwykłej dzianinie charakteru mody ulicznej. Dzięki niemu ubranie natychmiast staje się pełne wyrazu i zapadające w pamięć.
Co może więc znaleźć się na swetrze streetwear? Uwagę zwracają graficzne wzory: może być ti jeden, duży detal lub też seria zmultiplikowanych, powtarzalnych printów, a do najpopularniejszych należą np. groszki, gwiazdki czy paski.
Trudno przejść obojętnie także obok zabawnych nadruków. Wzrok postronnych może się zawiesić na dowcipnych napisach z przekazem, tajemniczych hasłach czy wzorach inspirowanych popkulturą. Ostatni z motywów to rozwiązanie uwielbiane m. in. przez designera Jeremy’ego Scotta, który regularnie wkomponowuje takie inspiracje do swoich kolekcji, zarówno pod autorskim szyldem, jak i dla Moschino.
I tak, wśród nawiązań do kultury masowej mogą znaleźć się podobizny znanych muzyków i aktorów lub ich twórczość (plakaty filmowe, okładki płyt), lubiane postaci z animacji i komiksów (np. Pikachu czy SpongeBob), a także rozpoznawalne logo różnych przedsiębiorstw (złote łuki McDonald’s, „swoosh” Nike).
Sweter Max Mara ss16 (fot. East News)
Swetry streetwear: przeskalowane proporcje
Nietypowe proporcje, asymetrie i zaskakujące rozwiązania to kolejny świetny zabieg modowy, by dodać dzianinie powiewu streetwearu. Taki element w kroju pozwala odświeżyć i unowocześnić fason swetra bez konieczności wykorzystywania mocnych wzorów czy intensywnych kolorów – z powodzeniem sprawdzi się jednolita, minimalistyczna paleta barw.
W ostatnich sezonach międzynarodowi projektanci chętnie sięgają po trik wydłużania rękawów swetrów – mają one opadać nisko i zasłaniać nadgarstki oraz niemal całe dłonie, a wyjątkowo awangardowe projekt mogą odkrywać nawet bardziej przeskalowane długości. By uniknąć niewygody na co dzień, rękaw można podwijać na dowolną wysokość, a kroje balonowe i dzwonowate będą prezentować się wyjątkowo stylowo w takim wydaniu.
Inny, nietypowy zabieg zakłada maksymalne skrócenie swetra. Długości crop top prezentują się wyjątkowo modnie i wielkomiejsko. Co więcej, to bardzo efektowny, uliczny krój, który świetnie nadaje się do sesji na Instagrama.
Streetwearowy efekt zapewnia także wyraźnie wydłużona linia dzianiny – nie myląc jednak z tunikami czy sukienkami, noszonymi do legginsów czy rajstop. Kluczem jest wybór puloweru o zaskakującej długości, a zestawiając go z szerokimi spodniami można wyczarować awangardowy i wybiegowy look.
Sweter Salvatore Ferragamo ss16 (fot. East News)
Swetry streetwear: ażury i nierówności
Intrygujący look w stylu streetwear zapewniają swetrom także wycięcia i nierówności faktury materiału.
Na lato świetnie sprawdzą modele rybackie: swetry siateczkowe i ażurkowe. Noś je na nagą skórę i kolorowy stanik lub włóż pod spód top w pasującym lub kontrastowym kolorze.
Uliczny look stworzy także celowo postarzana dzianina: barwiona z efektem ombre lub tie dye, z wystającymi nitkami i poszarpaniami na krawędziach czy ze strategicznie rozłożonymi dziurami i pęknięciami. Pięknie prezentuje się także linia scalloped, czyli falista lub muszelkowa, imitująca przegrzebki. Takie wykończenie zdecydowanie dodaje uroku i wynosi zwykłą dzianinę na wyższy poziom.
Zwróć również uwagę na takie detale jak frędzle (pojedyncze lub wszyte na całej powierzchni), które dodają projektowi odrobiny stylu boho i plażowego, a także faktury tweedowe, fuzzy, futerkowe – dzięki nim sweter nabiera głębi i intrygującego efektu.
Streetwear może także uzupełniać kobiece modele swetrów – zadbają o to kroje asymetryczne, np. opadające na obojczyki – hiszpanki lub odkrywające jedno ramię. Dzianina w takim wydaniu wygląda zmysłowo w niewymuszony sposób i bardzo weekendowo.
Sweter Tommy Hilfiger ss16 (fot. East News)
Swetry streetwear: moc kolorów
Wyczaruj efekt wow w swojej stylizacji i wybierz niebanalne, kolorowe swetry. Z pomocą pełnych mocy barw zwykła dzianina zamieni się w modną, streetwearową stylizację.
Do wyboru jest cała paleta nasyconych, soczystych kolorów – do noszenia przez cały rok bez względu na porę roku, jak mandarynkowy pomarańczowy, czerwona fuksja Viva Magenta, elektryzujący kobaltowy czy wibrujący, słoneczny żółty. Moc wyrazistych odcieni zaakcentują dodatkowo oryginalne wzory, np. abstrakcyjne, kwiatowe czy paisley.
Można także poeksperymentować z połączeniami barw w formie bloków kolorystycznych: sprawdzi się zarówno klasyczna, czarno-biała szachownica, jak i odważniejsze miksy. Mogą być to np. barwy kontrastowe, które uzupełniają się w nieoczywisty sposób – taki zabieg sprawi, że Twoja stylizacja nabierze wybiegowego, świadomego modowo charakteru.
I tak, intrygujący zestaw to czerwień i soczysty róż, oranż + fuksja, wodna zieleń zmieszana z przejrzystym baby blue, pistacjowa zieleń wraz z musztardą czy też turkus w duecie z czekoladowym brązem.
Sweter Miu Miu fw15 (fot. East News)
Zdjęcie tytułowe: Pokaz Tommy Hilfiger ss16 (fot. East News)