PL / EN
Swatch x Centre Pompidou: dzieła sztuki na zegarkach

Swatch x Centre Pompidou: dzieła sztuki na zegarkach

Małe dzieła sztuki, które mierzą czas!

Pracując nad kolekcją Swatch X Centre Pompidou, marka Swatch czerpała z jednego z największych na świecie zbiorów sztuki nowoczesnej i współczesnej. Autorami dzieł wystawianych w paryskim muzeum i będących inspiracją dla nowych zegarków są Frida Kahlo, Amedeo Modigliani, Robert Delaunay, Vassily Kandinsky i Piet Mondrian.

Każdy sam decyduje, co zrobi ze swoim czasem, ale Swatch uważa, że jego część warto poświęcić na obcowanie ze sztuką. Od 1985 roku marka wprowadziła już na rynek wiele modeli w ramach ekskluzywnej serii Swatch Art. W 2018 roku poszła o krok dalej – zainaugurowała serię Museum Journey. Dzięki tej inicjatywie marka Swatch uzyskała dostęp do zbiorów różnych muzeów, aby przenieść największe dzieła na dostępną dla wszystkich formę zegarka. Jak dotąd w swoich progach markę Swatch gościły takie instytucje, jak the Rijksmuseum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe Thyssen-Bornemisza w Madrycie, Luwr w Paryżu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) w Nowym Jorku, a teraz także Centre Pompidou.

Podobieństwa między marką Swatch a Centre Pompidou są zauważalne natychmiast. Obie instytucje chcą, aby sztuka była dostępna dla wszystkich. Każda z nich ma rewolucyjne podejście – Swatch przenosi sztukę na zegarki, a Centre Pompidou udostępnia ją tysiącom odbiorców. Szwajcarski producent zegarków słynie z wyrazistych kolorów i przezroczystych detali, a budynek Centre Pompidou – z nietypowej stalowej konstrukcji, kolorowych rur i obudowanych szkłem wind pnących się po ścianie muzeum i umożliwiających oglądanie znajdujących się wewnątrz dzieł sztuki.


Zegarki Swatch x Centre Pompidou

Kolekcja Swatch X Centre Pompidou to najnowszy z długiej serii wspólnych projektów, której początki sięgają 1985 roku, i prezentacji wspólnie z Kikim Picasso pierwszego zegarka Swatch Art. W 1999 roku jeden z architektów budynku, Renzo Piano, przekształcił go w zegarek JELLY PIANO. W tym samym roku, podczas renowacji Centre Pompidou, marka Swatch stworzyła największy na świecie zewnętrzny billboard. Zawierał on słynne zdanie „Vous aussi, vous êtes notre musée”, co znaczy „Ty też jesteś naszym muzeum”, i trafił do Księgi rekordów Guinnessa.

Marka Swatch nadała nową formę sześciu dziełom sztuki z Centre Pompidou, dodając charakterystyczne dla siebie elementy i nietypowe detale. Rezultat? Wielobarwna kolekcja pozwalająca cieszyć się wspaniałą sztuką na co dzień.

PORTRAIT OF DEDIE, BY AMEDEO MODIGLIANI, THE WATCH, to hołd oddany włoskiemu artyście, którego rozpoznawalne portrety pozwoliły uchwycić charakter Paryża z początku XX wieku. Ten model zegarka Swatch wyróżnia się podpisem artysty na pasku Gent, metalowym wykończeniem tarczy oraz nieoczekiwanym wykorzystaniem różu na kopercie, sprzączce, szlufce i wskazówkach.


CAROUSEL, BY ROBERT DELAUNAY, THE WATCH, jest inspirowany trzecią wersją tego samego obrazu – dwie poprzednie zostały zniszczone przez artystę. Delaunay chciał wykorzystać kolor do uchwycenia ruchu – marce Swatch zależało, aby wiernie odwzorować ten efekt. Tarcza ze specjalnym wycięciem i różnokolorowe nadruki na datowniku dodają dynamizmu temu modelowi zegarka Gent.


EIFFEL TOWER, BY ROBERT DELAUNAY, THE WATCH, pozwala na nowo odkryć słynną paryską wieżę widzianą pod nietypowym kątem. Projektując ten model Gent, marka Swatch chciała zachować proporcje obrazu Delaunay’ego. Jednocześnie na tarczy, pasku i wskazówkach pojawiają się żywe odcienie czerwieni, żółci, pomarańczu i błękitu.


THE FRAME, BY FRIDA KAHLO, THE WATCH, to interpretacja najsłynniejszego autoportretu artystki – jej dwie lustrzane podobizny zdobią połówki tarczy. Wyraźne kolory wykorzystane w tym modelu NEW Gent są doskonale zrównoważone różową bazą i spodnią stroną paska.


RED, BLUE AND WHITE BY PIET MONDRIAN, THE WATCH, oddaje cześć ojcu abstrakcji geometrycznej, która odcisnęła wyraźne piętno na modzie, architekturze i wzornictwie. Marka Swatch zadbała o dokładne odwzorowanie odcieni obrazu w zegarku New Gent, który został wyposażony w matową czarną tarczę i duże wskazówki.


BLUE SKY, BY VASSILY KANDINSKY, THE WATCH, to wyraz fascynacji artysty kolorem niebieskim. Zegarek New Gent marki Swatch odtwarza technikę i bogatą fakturę dzieła Kandinskiego oraz zawiera intrygujące postacie znane z oryginału.


Kolekcja Swatch X Centre Pompidou będzie dostępna online i w sklepach od 10 marca 2022 roku. Zakup zegarków będzie też możliwy w sklepie Centre Pompidou i na stronie boutique.centrepompidou.fr. Trzy modele Swatch X YOU Centre Pompidou będą dostępne online od 24 marca 2022 roku.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Agata Tanter (@agatatanter)

video

CHANEL - POKAZ WIOSNA LATO 2022

tagi: Swatch |

podobne artykuły