Trendy aranżacji wnętrz dynamicznie się zmieniają. Dotyczy to nie tylko kolorystyki ścian oraz elementów wyposażenia pomieszczeń, lecz także samych drzwi wewnętrznych. Trudno się też temu dziwić – skrzydła drzwiowe pomimo swojej pozornej prostoty mogą stanowić dopełnienie aranżacji lub być jej swoistym punktem kulminacyjnym. Dlatego też obecnie na deskach kreślarskich architektów wnętrz wykształciło się kilka wyraźnych trendów związanych z drzwiami wewnętrznymi. Oto najważniejsze z nich.
Niemal całkowicie przeszklone drzwi wewnętrzne
Projektanci nowoczesnych wnętrz coraz częściej stawiają na drzwi wewnętrzne z dużą ilością przeszkleń. I chociaż jeszcze do niedawna szkło w skrzydłach drzwiowych kojarzyło się głównie z przestrzeniami biurowymi lub usługowymi, to współczesne aranżacje tworzone przez rozchwytywanych architektów wnętrz kładą coraz większy nacisk na stosowanie go również w domach jednorodzinnych i apartamentach.
Najlepiej może o tym świadczyć ilość przeszkleń spotykana w projektach współczesnych sypialni oraz salonów. Szczególnie często można to zaobserwować w aranżacjach modernistycznych, loftowych, czy industrialnych. W końcu szkło jest materiałem, który doskonale komponuje się zarówno z surowym metalem, jak i z ciepłym drewnem czy eleganckimi laminatami. W takich przypadkach architekci sugerują montaż drzwi wewnętrznych, w których szkło stanowi znaczną ilość powierzchni od 60% do nawet 90% skrzydła.
Wynika to z kilku zasadniczych kwestii. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest ogromna poprawa poziomu doświetlenia danego pomieszczenia. Szkło przepuszcza bardzo duże ilości światła dziennego oraz sztucznego, a co za tym idzie, zauważalnie powiększa optycznie przestrzeń pokoju. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się mieć większą powierzchnię, a także zapewnia bardzo dobre warunki oświetleniowe. Pomaga to również w doświetleniu korytarzy oraz przedpokojów w budynku.
Przeszklone drzwi wewnętrzne bardzo dobrze współgrają z minimalistycznymi aranżacjami. Subtelny wygląd szkła sam w sobie stanowi intrygującą ozdobę, jednocześnie świetnie się komponuje z praktycznie każdym kolorem ścian czy mebli.
Co ciekawe, takie projekty wykorzystujące niemal całkowicie przeszklone drzwi wewnętrzne nadal zapewniają wysoką prywatność. Jest to zasługą materiałów użytych do ich produkcji – głównie szkła mlecznego, szronionego lub satynowego. Wykonane w ten sposób skrzydła drzwiowe przyjemnie rozpraszają światło, dzięki czemu nie razi ono nawet w godzinach południowych.
Jednocześnie taki materiał w intrygujący sposób deformuje kształty sylwetek osób oraz przedmiotów znajdujących się w pomieszczeniu. Dlatego też przeszklone drzwi wewnętrzne mogą być z powodzeniem wykorzystywane w praktycznie każdym rodzaju pokojów – wliczając w to również sypialnie oraz salony.

fot. Materiały prasowe
Drzwi wewnętrzne o minimalistycznych bryłach
Trendem, który od lat nie wychodzi z mody, jest minimalizm. Wynika to z kilku kwestii – wykończone w ten sposób pokoje są estetyczne, można je łatwo utrzymać w nienagannym porządku, a mała ilość zbędnych elementów optycznie powiększa pomieszczenie.
Trzeba jednak pamiętać, że w takich aranżacjach kluczową rolę pełnią drzwi wewnętrzne. Odpowiednio dobrane skrzydło drzwiowe będzie doskonale harmonizować się z wyglądem wnętrza i pozwoli podkreślić jego wystrój. Dlatego też warto postawić na warianty o minimalistycznych bryłach – najlepiej w formie bezprzylgowej. Ich konstrukcja sprawia, że po zamknięciu drzwi będą one niemal idealnie licować się z płaszczyznami ścian, jednocześnie całkowicie ukrywając mechanizm zawiasów.
Warto też podkreślić, że minimalistyczne drzwi wewnętrzne wcale nie muszą być nudne! Wprost przeciwnie – architekci wnętrz często polecają skrzydła wykończone okleinami imitującymi naturalne drewno. Pozwalają one złamać monotonię ścian i nadać im intrygującego kontrastu, który zwiększa dynamikę całego pomieszczenia.
Kontrastujące ze ścianami skrzydła drzwiowe
Coraz większą popularnością cieszą się również drzwi wewnętrzne wykończone odważnymi kolorami – głębokimi odcieniami zieleni, granatu lub pomarańczy. Ich kontrastujące odcienie wyróżniają się na tle ścian i mebli, tym samym stając się wyrazistym elementem dekoracyjnym całego pomieszczenia.
Częstymi połączeniami są m.in. czarne drzwi w białym wnętrzu, imitacja drewna dębowego na tle chłodnych betonowych ścian lub bardziej niekonwencjonalne zestawienia w stylu głębokiego granatu czy limonkowej zieleni w towarzystwie pastelowej szarości.
Artykuł sponsorowany