PL / EN
MUST HAVE LATO 2014 – ESPADRYLE

MUST HAVE LATO 2014 – ESPADRYLE

Wygodne, przewiewne, wręcz stworzone na upalne dni. Espadryle, bo o nich mowa, są obowiązkowym elementem letniej garderoby. Sprawdźcie przygotowany przez nas przegląd najmodniejszych modeli z sieciówek i od projektantów!

Espadryle to buty z bogatą historią. Ich korzenie sięgają XIV wieku, kiedy to, znane jako espadrilles bądź espadrenya, stanowiły najbardziej powszechny rodzaj obuwia wśród hiszpańskich chłopów. Sama nazwa espadryli pochodzi zaś od słowa espart, oznaczającego gatunek trawy, z którego wiązano sznurki.

 

Lata 40. i 50. XX wieku to okres, w którym espadryle zostały zauważone i docenione w Stanach Zjednoczonych, gdzie zyskały ogromną popularność. Nosiły je wtedy największe gwiazdy kina – Grace Kelly i Lauren Bacall. Przełomowym momentem dla pozycji espadryli w świecie mody był rok 1960, kiedy to 24-letni wówczas Yves Saint Laurent podczas paryskich targów mody zainteresował się ekspozycją Lorenzo i Isabel Castaner – katalońskiego małżeństwa, prowadzącego firmę obuwniczą specjalizującą się w produkcji espadryli. Niedługo po tym spotkaniu, firma Castaner stworzyła dla francuskiego domu mody, który wchodził wówczas na rynek dóbr luksusowych, pierwsze espadryle na koturnie. Wyprodukowane przez podupadającą hiszpańską firmę buty szybko podbiły serca klientów.

 

Zarówno espadryle, jak i produkująca je firma, zyskały miano kultowych, ustanawiając lekkie buty na słomkowej podeszwie jednym z obowiązkowych elementów letniej garderoby. Zajrzyjcie do naszej galerii, w której znajdziecie przygotowany przez nas przegląd najmodniejszych w tym sezonie modeli espadryli - zarówno od projektantów, jak i z popularnych sieciówek. Wybierzcie coś dla siebie!

 

 

video

TRENDY JESIEŃ 2022

tagi: lato 2014 | trendy lato 2014 | must have lato 2014 | espadryle |

podobne artykuły