Marka Muji powstała w Japonii w 1980 roku z ramienia japońskiego koncern Seiyu i szybko stała się popularna na świecie jako odzwierciedlenie japońskiego stylu życia, w którym funkcja jest ważniejsza od opakowania, a prostota – od dekoracji. Od 1983 roku do dzisiaj otwarto ponad 450 salonów sprzedaży.
Muji skierowało swoją ofertę przede wszystkim do grupy odbiorców wymagających zarówno pomysłowych produktów, jak i troski o środowisko naturalne.
Ekologia stanowi bowiem jeden z filarów firmy – do produkcji artykułów wykorzystywane są resztki surowców, przędza ponownego użytku oraz materiały pozyskiwane z recyklingu.
Innym istotnym punktem filozofii marki jest teoria no logo oznaczająca, że od metki ważniejszy jest sam produkt. Słowo „muji” to skrót japońskiego określenia “mujirushi”, które znaczy tyle co „bez marki”. Przedmioty Muji są więc anonimowe. Poza niezbędnym opakowaniem i metką cenową, nie zawierają żadnej informacji, która pozwalałaby na zidentyfikowanie marki.
Paradoksalnie, mimo przyjętej polityki anonimowości, Muji szybko stało się marką rozpoznawalną na całym świecie. Dziś, po 30 latach funkcjonowania, w niektórych miejscach na świecie jest wręcz obiektem kultu. Fani cenią ją przede wszystkim ze względu na minimalizm estetyczny, neutralną kolorystykę, funkcjonalność, a także proekologiczne myślenie.
Oferta Muji obejmuje kilka kategorii, między innymi ubrania, produkty dla domu i biura, artykuły papiernicze i elektronikę, kosmetyki oraz praktyczne rozwiązania dla podróżujących. Na podstawową ofertę składa się około 3000 przedmiotów.
Część z nich od pewnego czasu dostępna jest w pierwszym sklepie otwartym w Polsce, w warszawskim CH Arkadia oraz sklepie internetowym muji.com.pl.