W branży kosmetycznej co chwilę pojawiają się nowe technologie i metody stylizacji oraz pielęgnacji. Korzystamy z nich, by wyglądać jak najlepiej. Czy wśród nich manicure klasyczny ma jeszcze rację bytu? Zdecydowanie tak. Paznokcie wypielęgnowane i pomalowane tradycyjnym lakierem są bezpieczne, efektowne, a przy tym mogą być równie trwałe. Sprawdzają się niezmiennie od lat. Warto zdecydować się na tę stylizację zwłaszcza przy bardzo zniszczonych płytkach. Wyjaśniamy, czym jest manicure klasyczny, jakie są jego zalety i dlaczego warto raz na jakiś czas go wykonać.
Czym jest manicure klasyczny?
Za manicure klasyczny uważa się podstawową formę pielęgnacji paznokci, która skupia się na nadaniu estetycznego wyglądu i poprawie kondycji paznokci. Częściej określane jako zabieg kosmetyczny niż stylizacja, polega na nadaniu płytkom odpowiedniego kształtu, wygładzenie powierzchni oraz usunięciu i zadbaniu skórek.
W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych metod stylizacji manicure klasyczny nie ingeruje w strukturę paznokcia, nie wymaga użycia lamp UV ani innych urządzeń i z tego względu jest odpowiedni dla osób mających delikatną, wrażliwą płytkę. Ten typ manicure poleca się również alergikom.
Czy manicure klasyczny przewiduje stylizację paznokci? Owszem, ale tradycyjnymi lakierami. Efektem ma być jednak naturalny wygląd, elegancki i subtelny. Często stosuje się kolory nude, półtransparentne lakiery lub modny kolor mlecznej bieli, by dłonie wyglądały świeżo. Nie ma jednak przeciwwskazań, by na paznokcie położyć kolor.
Co wchodzi w skład klasycznego manicure?
Podczas zabiegu klasycznego manicure wykonuje się kilka czynności. Zaczyna się od dokładnego oczyszczenia dłoni i paznokci. Następnie paznokcie są przycinane i piłowane na dany kształt. Najczęściej zgodnie z naturalnym kształtem płytki, czyli w kwadrat, kwadrat z zaokrąglonymi brzegami lub owal, a przy długich paznokciach – migdały.
Kolejny krok to zmiękczenie i usunięcie skórek z płytki. Do tego celu kosmetyczka lub stylistka paznokci stosuje specjalne preparaty zmiękczające, by pozbyć się nadmiaru skórek bez ryzyka podrażnień. Po tym płytka paznokcia jest wygładzana polerką. Zakończeniem jest pokrycie paznokci lakierem w wybranym kolorze bądź pociągnięcie bezbarwną odżywką. Nieodłącznym elementem jest również nałożenie kremu odżywiające skórę dłoni oraz oliwki zmiękczającej i łagodzącej skórki wokół paznokci.
Ile czasu trzyma się manicure klasyczny?
Trwałość klasycznego manicure zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jakości użytych produktów, a także codziennej pielęgnacji dłoni. Klasyczny lakier do paznokci zazwyczaj utrzymuje się od trzech do siedmiu dni w idealnym stanie, choć może szybciej się ścierać przy intensywnym kontakcie z wodą lub chemikaliami.
Dla przedłużenia efektu warto stosować utwardzacz do lakieru lub codziennie nakładać cienką warstwę nabłyszczacza, który zabezpiecza kolor.
Warto też mieć na uwadze, że manicure klasyczny jest łatwy do odświeżenia. Kiedy lakier zaczyna się ścierać, wystarczy położyć kolejną warstwę lub zmyć lakier całkowicie i nałożyć od nowa. Nie potrzeba do tego wizyty w salonie. To duży atut, zwłaszcza w porównaniu do trwalszych, ale wymagających czasu i umiejętności zabiegów stylizacji hybrydą, żelem lub akrylem.
Czym różni się manicure klasyczny od hybrydowego?
Głównym aspektem odróżniającym manicure klasyczny od hybrydowego jest użycie nowoczesnych technologii. Za takie uznaje się lakiery hybrydowe utwardzane za pomocą lamp UV lub LED, co przedłuża trwałość koloru nawet do 4 tygodni i wzmacnia odporność na uszkodzenia. Natomiast klasyczne lakiery nie wymagają użycia żadnych urządzeń, a sama stylizacja bazuje na manualnej technice.
Plusem jest również to, że manicure klasyczny jest mniej inwazyjny niż manicure hybrydowy. Nie wymaga opiłowywania płytki ani użycia acetonu. Jest również tańszy i szybciej się go wykonuje. Sprawdzi się tym kobietom, które szukają bardziej naturalnych metod pielęgnacji i stylizacji oraz chętniej zmieniają kolor. Z kolei lakiery hybrydowe wybierają panie oczekujące długotrwałego efektu.
Czytaj także: Na czym polega manicure higieniczny?
Zdjęcie główne: IG @moskvichka_nails