Coraz więcej osób – nie tylko kobiet, ale i mężczyzn – mierzy się z wypadaniem włosów i ogólnym spadkiem ich kondycji. Niezdrowa dieta, zanieczyszczenia środowiska, stres oraz masa innych czynników wpływają na taki stan rzeczy, dlatego trzeba zmienić podejście do dbania o siebie. Jak wzmocnić strukturę włosa? Należy wprowadzić nowe nawyki i to nie jeden ani dwa, ale aż sześć, bo to dzięki nim poprawi się samopoczucie, a fryzura nabierze zdrowego blasku.
Pierwszy krok do wzmocnienia włosów: zdrowa dieta
Silne, lśniące włosy zaczynają się… na talerzu. Dieta stanowi fundament kondycji fryzury, ponieważ to właśnie z pożywienia organizm czerpie składniki niezbędne do produkcji keratyny – głównego budulca łodyg włosów. Braki białka, cynku, żelaza, siarki czy witamin z grupy B skutkują osłabieniem mieszków włosowych, a z czasem nawet zahamowaniem wzrostu nowych włosów. Jak wzmocnić strukturę włosa dietą? Należy zadbać o obecność w codziennym menu produktów bogatych w kwasy omega-3, które znajdują się w rybach, a do tego warzywa liściaste, jajka, rośliny strączkowe oraz jaja dostarczające zdrowych tłuszczy, żelaza, cynku i biotyny, a także witamin A, E, K i C.
Bardzo ważne jest również nawadnianie, bo bez tego włosy będą suche, a tym samym łamliwe i podatne na uszkodzenia. Tak, należy pić 2 litry wody dziennie. Już po tygodniu da się zauważyć poprawę w elastyczności włosów, a także skóry.
Masz siwe włosy? Zobacz, jak dodać im objętości.

fot. IG @mollyrustas
Jak wzmocnić strukturę włosa? Pielęgnacja nawilżająco-odżywcza
W pielęgnacji włosów nie chodzi wyłącznie o to, co aplikujemy na nie zewnętrznie, ale przede wszystkim jak i czym to robimy. Produkty nawilżające i odżywiające włosy powinny być dobierane zgodnie z ich porowatością, a więc zdolnością do pochłaniania oraz utrzymywania wilgoci. Im bardziej porowate włosy, czyli puszące się, szorstkie i trudniejsze do rozczesania, tym bogatsze formuły należy dobierać.
Na włosach potrzebujących odżywienia należy dobierać maski i odżywki zawierające ceramidy, proteiny, pantenol, aloes i oleje roślinne. Te składniki działają odbudowująco, wnikają w głąb włosa i działają od środka, wzmacniając go. Ważnym krokiem jest również olejowanie włosów w ramach zabezpieczenia włosów przed czynnikami zewnętrznymi.
Warto wprowadzić też pielęgnację dążącą do zachowania równowagi PEH, czyli balansu między proteinami, emolientami i humektantami. Wówczas włosy będą miały dostarczone niezbędne składniki odżywiające, nawilżające oraz ochronne.

fot. IG @mollyrustas
Zasady zdrowego suszenia włosów, które niweluje ich niszczenie pasm
Choć suszarka może wydawać się nieodzownym elementem porannego pośpiechu (trycholodzy wręcz krzyczą, by zawsze suszyć włosy), niewłaściwe jej używanie to jeden z głównych czynników niszczących strukturę włosa. Suszenie gorącym nawiewem z bliskiej odległości prowadzi do przegrzewania, czego skutkiem jest utrata wilgoci, rozchylone łuski i skłonność do rozdwajania końcówek. Co zatem robić?
Trzeba zmienić tryb suszenia z gorącego na letni, a także zwiększyć odległość suszarki od pasm na ok. 15 cm. Wcześniej na włosy należy zaaplikować mgiełkę lub serum termoochronne.
Dobrą praktyką jest także delikatne odsączanie wody z włosów przy użyciu ręcznika z mikrofibry lub bawełnianej koszulki. Za to intensywne pocieranie ręcznikiem frotte może naruszyć zewnętrzną warstwę ochronną włosów. Pamiętajmy: to właśnie codzienne nawyki decydują o tym, jak wzmocnić strukturę włosa w dłuższej perspektywie.

fot. IG @mollyrustas
Rezygnacja ze stylizacji włosów i agresywnej koloryzacji
Piękna fryzura to nie zawsze efekt działania prostownicy, lokówki czy trwałej koloryzacji. Wręcz przeciwnie – częste stylizowanie na gorąco, farbowanie rozjaśniaczem lub silnymi środkami chemicznymi prowadzi do trwałego osłabienia struktury włosa. Włosy stają się porowate, tracą elastyczność, stają się matowe i łamliwe. W najgorszym wypadku są spalone, pozostawiając po sobie wiszące, nierówne strąki.
Odbudowa włosów po takich zabiegach jest możliwa poprzez rezygnację ze stylizacji. Coraz więcej kobiet robi sobie przerwę od farbowania lub stawia na naturalny kolor, nawet jeśli jest siwy, bo jest modny. Są także specjalistyczne techniki koloryzacji, które ograniczają widoczność odrostów i konieczność częstego farbowania. Należy do nich m.in. balejaż lub air-touch.
Co do stylizacji, należałoby pozbyć się lokówki i prostownicy. Zamiast nich można zastosować techniki kręcenia włosów bez ciepła (np. z pomocą jedwabnych wałków) lub nauczyć się modelowania na szczotce do włosów i suszarką.

fot. IG @mariahlleonard
Masaże skóry głowy – coś, co odmienia fryzurę i przynosi relaks
Masaże kojarzą się z przyjemnością i chwilą relaksu, ale masaż skóry głowy ma przede wszystkim wymiar leczniczy. Regularne masowanie – manualnie lub przy użyciu specjalnych masażerów – pobudza mikrokrążenie, co poprawia ukrwienie mieszków włosowych i zwiększa absorpcję składników aktywnych z kosmetyków.
Lepsze ukrwienie oznacza szybszy wzrost włosów, ich wzmocnienie i zahamowanie wypadania. Masaż to również sposób na redukcję napięcia i stresu – a jak wiadomo, stres to jeden z kluczowych czynników pogarszających kondycję fryzury. Codzienne, kilkuminutowe rytuały pielęgnacyjne potrafią zdziałać więcej niż kosztowne zabiegi w salonie.

fot. IG @sindiarifi
Zdrowa suplementacja – biotyna, kolagen, wit. D3 i inne składniki
Dążenie do odbudowy struktury włosów, oprócz diety i pielęgnacji, wspierać będą też suplementy. Do najważniejszych należą: biotyna, kolagen, witamina D3. To nie kwestia mody, a realne wsparcie dla organizmu. Biotyna, czyli witamina B7, znana jest z dobroczynnego wpływu na kondycję włosów i paznokci – poprawia ich strukturę i ogranicza wypadanie. Kolagen wspiera elastyczność skóry głowy, zapewniając lepsze zakotwiczenie cebulek. Witamina D3 wpływa na cykl wzrostu włosa, a niedobór tego składnika może skutkować ich intensywnym wypadaniem.
Warto również pamiętać o cynku, krzemie, miedzi i kwasie foliowym – to one wspólnie odpowiadają za procesy regeneracji i odnowy komórek skóry głowy. Zanim jednak sięgniemy po suplementy, dobrze jest wykonać badania i skonsultować się z trychologiem lub dietetykiem. Tylko indywidualnie dobrane preparaty przyniosą oczekiwane efekty.

fot. IG @sindiarifi
Czytaj także: Wzmacniające szampony kolagenowe
Zdjęcie główne: fot. IG @mariahlleonard