Warto pamiętać, że używane ubrania nie powinny kosztować tyle, co nowe. Żądanie dokładniej takiej samej kwoty, jaką samemu się zapłaciło za ubranie prosto ze sklepu jest nieuczciwe wobec kupujących i zwyczajnie niepraktyczne. Trudno oczekiwać, by ktoś zgodziłby się zapłacić wygórowaną kwotę. A czyż celem sięgania po Vinted nie jest zrobienie miejsca w swojej szafie, a przy okazji wsparcie mody z drugiego obiegu i odciążanie środowiska naturalnego?
Z tego właśnie powodu ceny używanych ubrań powinny być rozsądne, by zachęcać innych do zakupów.
Jak więc wyceniać używane ubrania, by sprawnie sprzedać je na Vinted?
Używane ubrania: wycena
Cena przedmiotu ściśle związana powinna być z kondycją ubrania. I tak, ubrania nowe – jeszcze z zawieszoną metką papierową lub też bez metki – tylko przymierzane w domu – mogą kosztować więcej niż stroje użytkowane przez kilka miesięcy czy lat. W przypadku nowej odzieży możliwe jest odzyskanie nawet ¾ zapłaconej kwoty – jest to rozsądna cena dla obu stron w tym przypadku. Dużo jednak zależy od poziomu popularności danego ubrania. Nowe ubrania poszukiwanych marek sieciowych, jak np. Zara można wycenić na nieco wyższe kwoty niż mniej pożądane lub niszowe marki.
Porada: jeśli Twoje ubranie nie sprzedało się w ciągu kilku miesięcy do pół roku, może to oznaczać, że proponowana przez Ciebie cena jest niestety zbyt wysoka dla kupujących. Co wtedy należy zrobić? Vinted nie oferuje opcji odświeżania ogłoszenia, najlepsze rozwiązanie to więc usunięcie przedmiotu i dodanie go od nowa – tym razem z niższą ceną. Obniżenie kwoty oraz podbicie przedmiotu w wynikach wyszukiwania (co jest efektem ponownego wystawienia) mogą zaowocować szybka transakcją.
Ile powinny kosztować używane ubrania na Vinted?
Co w przypadku ubrań bez metek, używanych przez dłuższy czas? Tutaj także liczy się stan odzieży. Im lepsza kondycja – brak zmechaceń, dziur, przetarć czy rozdarć – tym wyższa kwota jest możliwa. Pamiętaj jednak, że to wciąż używane ubranie – narzucanie kwoty sklepowej lub nawet wyższej nie jest ani uczciwie, ani też praktyczne.
Przy relatywnie małej eksploatacji ubrania możliwe jest odzyskanie od 1/3 do około połowy pierwotnej kwoty.
Ubrania vintage: jaka cena?
Co w przypadku ubrań sprzed lat – vintage, których pierwotna kwota jest nieznana lub nierelewantna (zdewaluowała się przez dekady). Tutaj wszystko zależy od marki i tego, czy taki fason jest obecnie w trendach. Poszukiwane stroje z duszą, a także retro ubrania luksusowych marek, jak Gucci czy Dior mogą być prawdziwymi perełkami, za które kupujący są w stanie zapłacić więcej – największe znaczenie ma dla nich unikatowość i oryginalność ubrania.
Najlepsze rozwiązanie? Sprawdź, ile kosztuje taka sama lub możliwie podobna rzecz na innych portalach z modą używaną, a następnie wystaw ją w podobnej lub nieco niższej cenie. Miej na uwadze, że konkurencyjna dla kupujacych, a więc korzystniejsza cena może znacząco przyspieszyć sprzedaż ubrania. W przypadku ubrań marek premium, możesz poprosić fachowca o ocenę autentyczności wraz z wyceną. Oczywiście jeśli okaże się, że to falsyfikat, cena sprzedażowa będzie dużo niższa. Pamiętaj, że oryginalne stroje vintage nie mogą kosztować tyle samo, ile zupełnie nowa rzecz tej samej marki i pochodząca z najnowszej kolekcji – ubrania “z duszą” mają za sobą wiele lat noszenia i prania, a ich stan nigdy nie jest nieskazitelny.
Pamiętaj, by wśród zdjęć w swojej ofercie uwzględnić metki ukazujące nazwę marki oraz skład – może mieć to kluczowe znaczenie dla osób poszukujących mody vintage.
Jak przygotować używane ubrania do sprzedaży? Poradnik
Nie wystarczy tylko sfotografować ubranie do sprzedaży – jeśli chcesz naprawdę zarobić na sprzedaży zawartości swojej szafy, to przedmioty trzeba odpowiednio przygotować. Niech sprzedawane przez Ciebie ubrania i akcesoria będą oferowane w takim stanie, w jakim sama chciałabyś je otrzymać. Zadbane i odświeżone ubrania na sprzedaż pokazują również, że szanujesz swoje stroje – oraz osobę kupującą.
Pamiętaj, że odświeżenie strojów natychmiast podnosi ich wartość – to oznacza, że możesz je sprzedać za wyższą cenę. I tak, przede wszystkim poświęć czas na wypranie ubrań. Te mocno gniotące się wyprasuj żelazkiem lub pod parą. Jeśli zauważysz plamę, spróbuj ją sprać – świetnie do celu sprawdzą się odplamiacze punktowe lub mydełko galasowe. Jeśli ślad nie zejdzie, pamiętaj, aby uwzględnić to w opisie sprzedawanej rzeczy. Dzianinowe swetry, płaszcze, szaliki czy czapki oraz inne rzeczy wykonane z wełny koniecznie oczyść za pomocą specjalnej golarki do ubrań – to pomoże usunąć zmechacenia i wygładzi powierzchnię materiału. Zdziwisz się, jak bardzo zmieni to wygląd sprzedawanego swetra. W taki sposób odświeżona dzianina wygląda schludnie i natychmiast zyskuje na wartość. Jeśli dodatkowo w składzie ubrania znajduje się wysoki odsetek wełny, to tym bardziej możesz podnieść jego cenę – zadbane, oczyszczone i dobre jakościowe wełniane płaszcze czy spodnie to doskonała modowa inwestycja.
Co więcej, zadbane ubrania to prawdziwa radość dla kupujących – możesz spodziewać się wysokich, pozytywnych ocen oraz stałych, powracających do Ciebie kupujących.
Zdjęcie główne: Unsplash