Manicure hybrydowy wszedł na stałe do podstawowych zabiegów upiększających. Wiele kobiet nie wyobraża sobie już malować paznokci tradycyjnymi lakierami i nieprzerwanie nosi trwałą stylizację. Gwarantuje trwałość, a co za tym idzie: wygodę. Jednak nawet najlepszy manicure trzeba zdjąć i dać paznokciom odpocząć. Jak często robić przerwy od hybrydy? Wyjaśniamy, dlaczego należy raz na jakiś czas rozstać się z lakierami UV, w jakich przypadkach oraz jak długo taka przerwa powinna trwać.
Czy paznokcie muszą odpocząć od hybrydy? W jakich wypadkach?
Paznokcie są twarde i wydają się odporne na wiele uszkodzeń, ale nawet te najzdrowsze potrzebują regeneracji. Jak często? Przerwa od hybrydy jest wskazana, by uniknąć osłabienia paznokci. Szczególnie jeśli proces zdejmowania lakieru odbywa się w sposób nieprawidłowy, np. przez zrywanie hybrydy. Często ma to miejsce w domowych warunkach. Taka praktyka niszczy warstwę ochronną paznokci i w efekcie sprawia, że stają się cienkie, łamliwe i podatne na rozdwajanie.
Przerwa jest zalecana także w sytuacjach, gdy paznokcie zaczynają matowieć, pojawiają się białe plamy lub uczucie bólu przy nacisku.
Odpoczynek od hybrydy pozwala również na ocenę rzeczywistego stanu paznokci. Regularne malowanie utrudnia zauważenie problemów, takich jak grzybica czy inne infekcje, w tym niebezpieczna zielona bakteria. Dlatego nawet jeśli paznokcie wyglądają na zdrowe, należałoby co jakiś czas zostawić je bez stylizacji.
Tym odbudujesz paznokcie: Najlepsze odżywki do paznokci
Manicure hybrydowy i jego wpływ na paznokcie
Sam w sobie manicure nie jest szkodliwy. Częściej to metoda stylizacji paznokci wpływa na kondycję paznokci niż formuła lakieru UV. Aplikacja wymaga spiłowania wierzchniej warstwy paznokcia i łatwo tu o przesadę, zwłaszcza przy braku delikatności lub ostrych pilnikach. Ryzykowne przy braku wprawy jest również zdejmowanie hybrydy. Używany do tego celu aceton wysusza paznokcie i otaczającą go skórę. Z kolei frezarka w niepowołanych rękach może doprowadzić do poważnych naruszeń struktury paznokci.
Nie bez znaczenia jest również promieniowanie UV wykorzystanie w lampach utwardzających lakier. Co prawda, jego dawka jest niewielka, ale przy częstym stosowaniu może wpłynąć na kondycję skóry dłoni. Stąd tak ważne jest używanie kremów z filtrem UV przed każdą aplikacją hybrydy. Dobrze wykonany manicure hybrydowy, przeprowadzony przez profesjonalistkę, nie powinien szkodzić paznokciom, jednak na dłuższą metę i tak wskazana jest przerwa.
Przerwa od hybrydy – jak często ją robić?
Częstotliwość przerw od hybrydy zależy od indywidualnych potrzeb i stanu paznokci. Ogólne zasady mówią, by po dwóch lub trzech stylizacjach hybrydowych dać paznokciom odpocząć przez co najmniej dwa tygodnie. W tym czasie warto postawić na intensywną pielęgnację – stosowanie odżywek, olejków i kremów regenerujących. Świetnym sposobem na odżywienie paznokci jest manicure higieniczny.
Jeśli paznokcie są w szczególnie złym stanie, okres regeneracji może potrwać dłużej – nawet kilka miesięcy. Naturalny proces wzrostu paznokcia, który pozwala na pełne odbudowanie płytki, trwa około sześciu miesięcy dla paznokci dłoni i dziewięciu dla paznokci u stóp. Warto dać sobie ten czas, jeśli zauważysz znaczące uszkodzenia, przykładowo zerwanie warstw paznokci, wgłębienia, przepiłowania bądź onycholizę.
Jak często można robić hybrydy, by nie uszkodzić płytki?
Manicure hybrydowy można wykonywać regularnie, ale z zachowaniem umiaru. Optymalny czas wynosi cztery tygodnie. W tym czasie płytka może odpocząć między stylizacjami. Jeśli jednak na paznokciach pojawią się uszkodzenia, należy już wtedy zrobić dłuższą przerwę.
Nie powinno się wykonywać manicure hybrydowego częściej niż co trzy tygodnie.
Ważna jest także jakość produktów używanych do stylizacji. Tanie lakiery o nieznanym składzie mogą zawierać szkodliwe substancje, które osłabiają paznokcie. Stylistka paznokci o małym doświadczeniu lub niedelikatna również może stać się przyczyną osłabienia paznokci. Zadbaj więc o wybór zaufanego salonu kosmetycznego i produktów o sprawdzonej renomie. Nie rób też sama manicure, jeśli nie czujesz się na siłach lub brak ci umiejętności.
Kiedy nie można zrobić hybrydy? Przeciwwskazania
Nawet jeśli manicure wykonuje najlepsza stylistka przy użyciu renomowanych produktów, hybryda nie zawsze będzie dobrym wyborem. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są infekcje grzybicze, drożdżakowe czy bakteryjne paznokci. Stylizacja może zaostrzyć problem i utrudnić leczenie. Hybrydy nie należy nakładać także na uszkodzone, cienkie lub rozdwajające się paznokcie – w takich przypadkach należy skupić się na ich odbudowie.
Przeciwwskazaniem jest również ciąża. Czy wiedziałaś, że niektóre hormony wpływają na trwałość lakieru? Hybryda może być niewskazana osobom z alergiami.
Czytaj także: Jakie paznokcie dla alergików?
Zdjęcie główne: IG @officialnavyprofessional