Kwas hialuronowy to ostatnio substancja, która jest odmieniana przez wszystkie przypadki. Najczęściej kojarzymy ją z gabinetami kosmetycznymi i różnymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Tymczasem kwas hialuronowy spotkać możemy również w licznych kosmetykach oraz dermokosmetykach. Zapraszamy do lektury poniższego materiału, z którego dowiesz się, dlaczego stosowanie kwasu hialuronowego na twarz jest tak istotne i jakie korzyści może przynieść Twojej skórze.
Kwas hialuronowy – co to jest i jak działa?
Kwas hialuronowy to najmniejsza cząsteczka jaką znajdziemy w naturze, która wykazuje m.in. właściwości silnie wiążące wodę. Należy do tzw. polisacharydów, które składają się z cząsteczek kwasu D-glukuronowego i cząsteczki N-acetyloglukozaminy. W ludzkim (jak i zwierzęcym i bakteryjnym) organiźmie kwas hialuronowy występuje najczęściej w postaci soli sodowej: hialuronianu sodu, który lepiej wnika w głąb skóry. Naukowcy wskazują, że 1 gram kwasu hialuronowego ma zdolność związania aż do 6 litrów wody.
Dzięki temu tak szeroko wykorzystywany jest dzisiaj m.in. w przemyśle kosmetycznym. Dodając go na przykład do kremu pozwalamy na związanie cząsteczek wody w warstwie komórkowej i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dodatkowo kwas hialuronowy często jest również podawany pod skórę w formie iniekcji np. by wzmocnić elastyczność włókien i nadać naszej skórze odpowiednią sprężystość.
Warto również podkreślić, że kwas hialuronowy może być stosowany u osób w każdym wieku i w przypadku każdego rodzaju skóry, dzięki czemu nazywany jest często najbardziej uniwersalnym kosmetykiem na świecie.
Kwas hialuronowy – rodzaje
Kwas hialuronowy możemy zakupić w różnym stężeniu i wykorzystywać samodzielnie bądź w połączeniu z innymi kosmetykami. Jego upiększające właściwości doskonale sprawdzą się przede wszystkim w pielęgnacji twarzy, w tym okolic oczu oraz szyi.
Dostępne na rynku kwasy hialuronowe posiadają najczęściej procentowość roztworu od 1 do 5% i stanowią mieszkankę dwóch typów kwasu – o niskiej masie cząsteczkowej i wysokiej masie cząsteczkowej.
Działanie tego pierwszego opiera się na małych cząsteczkach, które doskonale przenikają do głębszych warstw skóry i wykazują silne działanie przeciwzmarszczkowe. Z kolei preparaty zawierające większe cząsteczki tworzą film hydrofilowy na powierzchni skóry, zapobiegając w ten sposób utracie wody z naskórka a także chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Naturalny kwas hialuronowy znajdziesz w e-sklepie: https://ecospa.pl/kwas-hialuronowy
Gdzie możemy wykorzystać kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy możemy używać samodzielnie jako serum, które nakładamy na oczyszczoną twarz. Doskonale sprawdzi się również jako booster, dodając go do ulubionego kremu. Na jedną aplikację kremu przeznaczmy od 1 do 2 kropli kwasu. Mieszając te dwa produkty uzyskamy konsystencję serum, które doskonale wniknie w głębsze warstwy skóry.
Możemy również dodać kilka kropel kwasu do ulubionej glinki czy alg tworząc w ten sposób naturalną i silnie nawilżającą maskę. Kwas hialuronowy to również remedium na zmarszczki pod oczami. Jeśli zależy Ci na działaniu przeciwstarzeniowym, do żelu hialuronowego możesz dodać kilka kropli oleju z opuncji figowej. Jeśli walczysz z obrzękami czy zasinieniami, połącz żel hialuronowy z olejem z pietruszki lub olejem z ogórka.
Dodatkowo kwas ten doskonale odnajdzie się również w pielęgnacji włosów i paznokci. Stosując go regularnie na nasze włosy zadbamy o ich połysk, objętość a także zachowanie odpowiedniej elastyczności i sprężystości. W przypadku paznokci pozwoli nam wzmocnić je w głębszych warstwach oraz uporać się z problemem rozdwajania się i łamliwości.
Poznaj 10 sposób na zastosowanie kwasu hialuronowego w Twojej łazience: https://ecospa.pl/10-sposobow-na-stosowanie-kwasu-hialuronowego
fot. materiały prasowe
Artykuł zewnętrzny