Ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa dla zdrowej i młodo wyglądającej skóry. Szkodliwe promieniowanie dociera również do tkanek podskórnych, dlatego tak istotna jest odpowiednia ochrona, która może uchronić choćby przed czerniakiem. Jakie są jeszcze powody, by sięgać po krem przeciwsłoneczny i jak wybrać ten najlepszy?
Zapobiegaj przebarwieniom i przedwczesnemu starzeniu się skóry
Skóra na skutek działania promieniowania UVA i UVB jest narażona na przedwczesne starzenie. Jeżeli nie stosujesz optymalnej ochrony, to mogą pojawiać się na niej plamy barwnikowe. Za fotostarzenie się skóry odpowiadają także wolne rodniki tlenowe, które aktywują się właśnie pod wpływem działania promieniowania UV. Należy zatem dbać, by jego wpływ był maksymalnie zredukowany. Dzięki ochronie UV możesz przeciwdziałać także pojawianiu się zmarszczek. Pod wpływem UVA i UVB skóra coraz bardziej traci jędrność i niszczone są wiązania kolagenowe. Jeśli doda się do tego ryzyko zachorowania na choroby skóry, w tym nowotwory, to okazuje się, że ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna. Należy po nią sięgać, gdy indeks UV wynosi 3 lub ma wyższą wartość.
Dobierz krem przeciwsłoneczny do fototypu skóry i jej potrzeb
Dobry krem przeciwsłoneczny to taki, który jest dopasowany do fototypu skóry. Zasadniczo można wymienić ich sześć. W naszym społeczeństwie dominuje pierwszy, drugi i trzeci fototyp. Są to typy celtycki, północnoeuropejski i środkowoeuropejski. Pierwsze dwa to skóra szczególnie wrażliwa i zawsze ulegająca poparzeniom. W jej przypadku należy sięgać po kremy przeciwsłoneczne z najwyższym filtrem SPF, czyli 50+. Typ środkowoeuropejski to skóra, która podczas opalania najpierw jest czerwona, ale rzadko występują na niej poważne poparzenia. Ma kremowy lub lekko śniady odcień. Także w tym przypadku warto sięgnąć po ochronę SPF 50, która dedykowana jest także dla wszystkich osób o wrażliwej i problematycznej cerze. Minimalna ochrona, po którą należy sięgać to SPF 25-30. Po niższe filtry mogą sięgać osoby, których skóra łatwo się opala i nie ulega poparzeniom. To przede wszystkim czwarty fototyp skóry zwany też południowoeuropejskim. Warto wiedzieć, że wszystkie kremy przeciwsłoneczne, które mają filtr SPF 20 i wyższy zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVB na poziomie przynajmniej 90%.
Stosuj kremy przeciwsłoneczne według zaleceń producenta i pamiętaj, że żaden produkt nie daje 100% ochrony
Kremy przeciwsłoneczne należy dobrać do ciała, ale i do twarzy. Te drugie będą miały lżejszą konsystencję. Można też sięgnąć po spraye z SPF, które można stosować także na makijaż. Trzeba pamiętać, że żaden kosmetyk nie zapewni 100% ochrony i w godzinach i miesiącach, gdy słońce jest najbardziej intensywne, należy ograniczać nadmierną ekspozycję i aktywność na powietrzu. Wtedy gdy już jest się na zewnątrz, najlepiej szukać cienia. Nie można zapominać też o ochronie skóry głowy i oczu, czyli nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych. Zawsze należy przestrzegać zasad dotyczących aplikacji kremu. Należy to robić każdorazowo po kąpieli, oczyszczeniu i wytarciu skóry. Ponadto krem z filtrem trzeba nałożyć co 2-3 godziny, gdyż z czasem pod wpływem choćby potu jego działanie nie jest już tak skuteczne jak na początku. Krem najlepiej aplikować na 30 minut przed planowanym wyjściem. Optymalna ochrona zapewni promienny wygląd skóry.
Artykuł sponsorowany