Acne powstało w 1996 roku jako zespół niezależnych jednostek. Od tamtego czasu aż do dziś cały proces twórczy Acne zarządzany jest przed założyciela i dyrektora kreatywnego marki – Johny’ego Johanssona.
W wyniku podstawowych założeń firma zajmowała się pierwotnie m.in. grafiką komputerową oraz produkcją gier internetowych i filmów telewizyjnych. Praca dla klientów zewnętrznych szybko przekształciła się w powstanie „firm-córek”. I tak, dzisiaj, poza odzieżą, kolektyw Acne to także Acne Film (produkcja filmów), Acne Digital (produkcja animacji), Acne Advertising (reklama), Acne Art Department (design) oraz Acne Paper (dwurocznik).
Projektować ubrania zaczęto w 1997 roku serią 100 par jeansów z charakterystycznym czerwonym szwem, które rozpowszechniono wśród znajomych i rodziny. Ich nagła popularność doprowadziła do zaskakującej reakcji ze strony sprzedawców. W krótkim czasie kilka butików zgłosiło się do centrali z chęcią pośredniczenia w sprzedaży projektów Acne. Pierwsza pełna kolekcja powstała już rok później. W tej chwili na rzecz marki pracuje około 150 osób, z czego 1/3 – w Acne Studios (concept stores).
fot. materiały prasowe (Acne Studio Hamburg, Acne Studio Paris)
Acne to wzór skandynawskiego designu, łączący modę z koncepcją procesu produkcji. Ta szwedzka marka hołduje innowacyjnemu projektowaniu uniwersalnych ubrań męskich i damskich, proponując zarówno zwyczajne t-shirty, świetnie skrojone marynarki, jak i akcesoria i buty. W procesie wytwórczym kładzie się nacisk nie tylko na materiały, ale także na design. Podążając za filozofią fundatora, w projektowaniu prostych, funkcjonalnych strojów, Acne dąży do zbudowania nowoczesnych podstaw dla indywidualnego stylu.
Pierwszy concept store Acne Studio otwarto w centrum Sztokholmu w 2003 roku. Do końca 2005 było już pięć salonów – w Sztokholmie, Kopenhadze i Berlinie. Dziś nie ma chyba w Europie ważnej stolicy mody bez firmowego sklepu Acne. W 2009 roku powstały ponadto studia w Nowym Jorku i Sydney. My z niecierpliwością czekamy na ten dzień, kiedy to otwarte zostanie pierwsze Acne Studio w Warszawie.
fot. materiały prasowe (Acne Studio London, Acne Studio Berlin)
Ich projekty są oprócz tego dostępne w ponad 650 domach towarowych i multibrandach w 40 krajach świata. Można je znaleźć chociażby w znanych Harrods i Liberty w Londynie, Colette i Le Bon Marché w Paryżu, a także w nowojorskich Barney’s i Opening Ceremony.
W czasie tych czternastu lat na rynku odzieżowym Acne otrzymało aż sześć szwedzkich nagród z dziedziny designu, będąc jedyną tego typu marką w kraju. W 2000, a potem raz jeszcze w 2008 roku zostało nagrodzone wyróżnieniem magazynu ELLE – ELLEN for Designer of the Year, a w 2005 – ELLEN for Denim Designer of the Year. Marka została doceniona także przez znaczący szwedzki magazyn modowy Damernas Värld oraz dwa inne w międzyczasie.
Przekonajcie się, co marka Acne stworzyła w ciągu tych kilkunastu lat funkcjonowania!