Logotyp serwisu lamode.info
HUSSEIN CHALAYAN - OPOWIEŚĆ O MODZIE

HUSSEIN CHALAYAN - OPOWIEŚĆ O MODZIE

Hussein Chalayan wizjoner, artysta, filozof i kultowy projektant mody. Poznajcie go bliżej.

Cztery modelki wchodzą do w pełni umeblowanego salonu, zaczynają zdzierać z foteli pokrycie, a stół rozkładać na części pierwsze. Pokrycie za chwilę stanie się sukienką, a drewno strukturalną spódnicą. Science fiction? Nie, to projekt Afterwords z 2000 roku autorstwa projektanta, którego z całą odpowiedzialnością można nazwać artystą – Hussein’a Chalayan’a.

 

Chalayan urodził się w 1970 roku na Cyprze, jednak jako kilkulatek trafił do tętniącego sztuką Londynu. Z powodu etnicznej mieszanki płynącej w jego żyłach już jako nastolatek zaczął interesować się przenikaniem kultur.

 

Bez większych problemów otrzymał przepustkę na studia w kultowym Central St. Martin’s College i kiedy w 1993 roku pokazał pracę dyplomową „The Tangent Flows”, krytyka oniemiała. Młody projektant zakopał ubrania na wiele tygodni pod ziemią i przedstawił proces ich rozkładu. Niemalże od razu zyskał uznanie i status jednego z najbardziej oryginalnych twórców lat 90-tych, a „The Tangent Flows” wylądowały na wystawie Browns w Londynie.

 

Po tym sukcesie Hussein zaczął współpracować z jedną z najlepszych, awangardowych wokalistek z mroźnej Islandii, Björk. Na kultowej już okładce płyty Post gwiazda ma na sobie marynarkę uszytą przez projektanta.

 

Cypryjczyk zrezygnował jednak z tej kolaboracji i rozpoczął intensywną pracę nad własną marką oraz studia nad ludzkim ciałem – antropologia i genetyka to jego największa inspiracja. Fascynowała go także kultura Cypru (w kolekcji wiosna lato 2004 Chalayan nadrukował na sukienki tureckie wzory), przemiany społeczne i twórczość takich sław jak Karel Funk, Ceal Floyer, Bruce Nauman, Daniel Bischoff czy Edward Lipski. Sporo czerpał z architektonicznych rozwiązań Niemeyer’a, Le Corbusier’a oraz Herzog & de Meuron.

 

Hussein Chalayanfot. East News/ projektant Hussein Chalayan

 

W efekcie, jak sam mówi, jego prace wypełniają pustkę gdzieś między rzeczywistością i fantazją. Sama prezentacja projektów jest dziełem sztuki – na jego pokazach stoliki zamieniają się w suknie, a na wybiegu pojawia się trampolina. Każdy element jest dopracowany, całość przemyślana, z niezwykłą dbałością o szczegóły.

 

Chalayan prócz własnej marki tworzy filmy (jego Place to Passage to niezwykła krótkometrażówka o podróży po Londynie i Istambule), instalacje, macza palce w ciekawych kolaboracjach choćby stworzeniu laserowych kreacji we współpracy ze Swarovski. Niemiecka Puma nominowała projektanta na stanowisko dyrektora kreatywnego. Dwa razy okrzyknięto go British Designer of The Year, dwa razy zorganizowano też wystawy jego prac.

 

Ostatnio zainteresowała się nim Lady Gaga, a sam Chalayan wydał biograficzny album. Świat docenia geniuszy, a oni mu się odwdzięczają.

 

 

tagi: Hussein Chalayan | projektant | marka |

podobne artykuły