PL / EN
AMERICAN APPAREL - AMERICAN DREAM

AMERICAN APPAREL - AMERICAN DREAM

American Apparel - poznajcie historię jednej z najpopularniejszych amerykańskich marek.

American Apparel to marka, którą założył niejaki Dov Charney w 1989 roku. Charney’a inspirowała zarówno amerykańska kultura lat 90-tych jak i tzw. ubrania basic czyli t-shirty, bielizna, legginsy czy bluzy. Los Angeles jest miastem, w którym AA prosperuje od wielu lat. W tej firmie tworzy się wedle zasady vertically integrated, czyli wszystkie produkty powstają pod jednym dachem, począwszy od szycia, cięcia i dziergania – mówi prawa ręka Charney’a, Tory J.Lowitz. Tory dołączył do zespołu American Apparel w 2004 roku, bo kurtka jego projektu przypadła do gustu szefowi marki. To on odpowiedzialny jest za ulepszanie i wybieranie materiałów, design, tworzenie wraz z zespołem tzw. sampli oraz stosunki handlowe z kupcami.

 

 

tl_files/moda zagraniczna/marki/AMERICAN APPAREL/8725_Ad_Gentlewoman-050211.jpg

fot. materiały prasowe

 

 

American Apparel jest największą szwalnią w całej Północnej Ameryce.  Są w stanie wyprodukować dziennie ponad 210 tysięcy ubrań i akcesoriów, a ok. 5 tysięcy ludzi pracuje dla nich na trzy zmiany przez 24 godziny na dobę. Co więcej, projektanci marki potrafią stworzyć miesięcznie 30 nowych projektów, często przekształcając już istniejące produkty – zmieniają materiały odpowiednio do pór roku, obcinają, podpinają i tworzą coś zupełnie nowatorskiego. Pracują głównie na jeansie, nylonie, bawełnie i wełnie, a mocny kolor jest ich mocną stroną (większość projektów dostępnych jest w bardzo szerokiej gamie barw).

 

Twórcy marki mówią, że ich filozofią jest edukacja społeczeństwa połączona z prawdziwym designem, a niewygórowane ceny są ich atutem. Ciekawostką jest sposób w jaki powstają reklamy, bo AA nie zatrudnia profesjonalnych modeli. Najczęściej są to przyjaciele,  znajomi znajomych czy pracownicy sklepów brandu. Dov Charney chce też pokazywać modelki w jak najbardziej naturalny sposób – najczęściej bez make up’u, ostatnio też bez bielizny (AA zostało oskarżone o propagowanie pornograficznych treści w reklamach).

 

 

tl_files/moda zagraniczna/marki/AMERICAN APPAREL/8750_Summers-coming-malibu-swimsuit.jpg

fot. materiały prasowe

 

 

W ostatnich miesiącach nad firmą Charney’a i Lowitz’a zebrały się czarne chmury. Prócz wspomnianych już oskarżeń o zbytnią dosłownośc w przekazie reklamy, założyciel marki wplątany jest w erotyczny skandal. W pruderyjnej Ameryce sprzedaż ubrań i akcesoriów American Apparel tak znacząco spadła, że firma-legenda jest na skraju bankructwa. Szkoda, bo basic robią naprawdę dobry.

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: marka | American Apparel |

podobne artykuły