PL / EN
8 RZECZY, KTÓRE MUSICIE WIEDZIEĆ O CALVIN KLEIN OBSESSED

8 RZECZY, KTÓRE MUSICIE WIEDZIEĆ O CALVIN KLEIN OBSESSED

Calvin Klein OBSESSED – nasza nowa zapachowa obsesja! 

Tegoroczny zapach Calvin Klein to jednocześnie debiut olfaktoryczny nowego głównego dyrektora kreatywnego amerykańskiego domu mody – Rafa Simons. Calvin Klein OBSESSED to zarówno otwarcie kolejnego rozdziału marki, jak i powrót do jej korzeni. Poznajcie bliżej historię naszej nowej zapachowej obsesji!

OD OBSESSION DO OBSESSED

W 1985 roku sam Calvin Klein wykreował i stworzył zapach OBSESSION, którego kompozycję oraz kampanię podziwiamy nieustannie przez ponad trzydzieści lat. Calvin Klein OBSESSED, jako nowa odsłona kultowych perfum, przywołuje wspomnienia za sprawą zapachu. Połączenie wspomnień i pożądania, męskości i kobiecości, przeszłości i teraźniejszości – nowe zapachy wtórują oryginalnej wersji OBSESSION, lecz zarówno męski, jak i damski mają odmienione kompozycje. 

Istotą OBSESSED jest wspomnienie dawnej miłości, przywołane przez czyjś zapach na skórze. Nuty typowe dla obu płci nakładają się i jednoczą. W kompozycji dla kobiet wykorzystano tradycyjnie męskie nuty fougère – zwłaszcza białą lawendę, natomiast w męskiej pojawia się zniewalająca czarna wanilia. Elementy te połączono ze składnikami tradycyjnie kojarzonymi z obiema płciami: piżmo dodaje zmysłowego ciepła damskiej wersji zapachu, zaś ambra i nuty drzewne wzmacniają siłę zapachu męskiego. Właśnie owo napięcie, wzajemne przyciąganie się i odpychanie sprawia, że chcemy nieustannie do nich powracać.

OBSESSED opowiada o tym, jak we wspomnieniach splatają się obrazy i wrażenia zmysłowe:

Pamiętam twój dotyk, twoją skórę, twój zapach…

fot. materiały prasowe

ZAPACH OBSESSED FOR WOMEN

OBSESSED For Women to zapach orientalno-aromatyczno-zielony stworzony przez kreatorkę Annick Menardo i mistrzynię perfumiarstwa Honorine Blanc.

Nuty głowy: owoce cytrusowe, esencja neroli, elemi

Nuty serca: liść fiołka, biała lawenda, szałwia

Nuty głębi: piżmo, helvetolide (nowoczesna nuta piżmowa o owocowym zabarwieniu), ambrette, muscenone (intensywne piżmo).

Męską strukturę fougère skontrastowano z kobiecym ciepłem. Oś kompozycji stanowi biała lawenda otulona i zmysłowo złagodzona kremowym piżmem. Napięcie między aromatycznymi nutami głowy i subtelnie kremowymi nutami głębi podkreśla kontrast między męskością i kobiecością.

ZAPACH OBSESSED FOR MEN

OBSESSED For Men to zapach orientalno-drzewno-ambrowy autorstwa kreatorów Iliasa Ermenidisa i Christophe`a Raynauda.

Nuty głowy: sweetie (krzyżówka grejpfruta i pomarańczy), pieprz syczuański, czarny kardamon

Nuty serca: igły cedru, labdanum, jasna skóra

Nuty głębi: paczula, czarna wanilia, ambroks.

Przykuwająca uwagę nuta czarnej wanilii w sercu splata się w wyszukany sposób z ciemnymi, wielowymiarowymi tonami drewna, podkreślając kontrast między kobiecą melodyjnością i męską siłą. Ambroks przenika całą strukturę i nadaje kompozycji wytworny nowoczesny charakter.

fot. materiały prasowe

FLAKON CALVIN KLEIN OBSESSED

Flakon OBSESSED nawiązuje do swojego poprzednika – OBSESSION, ale jest od niego bardziej krągły i całkiem przezroczysty, aby cała uwaga skupiła się na wspomnieniach wywołanych przez zapach. To projekt ascetyczny, powściągliwy i bardzo nowoczesny, ale jednocześnie niepozbawiony zmysłowości.

Flakony i opakowania ilustrują pragnienie powrotu do zmysłowego serca marki, do minimalizmu i kultowych zapachów, którymi zasłynęła, a jednocześnie zwiastują gotowość do podejmowania nowych wyzwań.

RAF SIMONS x CALVIN KLEIN

Raf Simons współpracę z domem mody Calvin Klein rozpoczął w sierpniu 2016 roku. Długo oczekiwany debiut belgijskiego twórcy w amerykańskiej marce, bo w lutym 2017 roku, zaowocował nie tylko doskonałym jesienno-zimowym pokazem ready-to-wear. Był to Raf Simons w swojej najlepszej odsłonie – zastanawiający się nad zeitgeist, pytający o problemy współczesnego świata i udzielający odpowiedzi w postaci mody. Notabene, za tę kolekcję Simons otrzymał aż dwie statuetki CFDA Awards w kategorii moda damska i moda męska. 2017 roku przyniósł też wiele wizerunkowych zmian w firmie, w tym z inicjatywy nowego głównego dyrektora kreatywnego doszło do odświeżenia logo.

Projektant nie odcina się jednak od spuścizny domu mody i z pietyzmem powraca do korzeni. Najlepiej obrazuje to jego debiut zapachowy pod szyldem Calvin Klein. „Pewnie mogło się wydawać, że mieliśmy obsesję na punkcie OBSESSION. Jeśli chcielibyśmy wymienić jeden wizualny element, który naszym zdaniem streszcza markę Calvin Klein, to byłaby to kampania reklamowa Maria Sorrentiego z Kate Moss. Właśnie ten obraz mieliśmy przed oczami przez wiele lat i stanowił on dla nas punkt odniesienia, gdy rozpoczęliśmy współpracę z marką Calvin Klein. Chcieliśmy, by nowy zapach wywoływał podobne skojarzenia i emocje: przywodził wspomnienie mężczyzny i kobiety, wspomnienie czyjegoś zapachu na skórze” – mówił o nowym projekcie Raf Simons.

Mario Sorrenti, fot. materiały prasowe

KATE MOSS x MARIO SORRENTI

Legenda modelingu – Kate Moss i legenda fotografii – Mario Sorrenti – to zdecydowanie jeden z najbardziej fascynujących duetów w modzie! W 1993 roku OBSESSION zyskało status kultowego zapachu, kiedy jego twarzą została 18-letnia Kate, sfotografowana przez swojego ówczesnego chłopaka, Mario.

Kiedy dyrektor artystyczny Fabien Baron pokazał Calvinowi Kleinowi prywatne zdjęcia Moss zrobione przez Sorrentiego w czasie wakacji, założyciel marki wysłał zakochanych na Wyspy Dziewicze, na sesję tylko we dwoje. Poprosił, żeby odtworzyli klimat intymności i swobody, które stały się cechą rozpoznawczą kampanii OBSESSION. Parze nie towarzyszyła więc ekipa fotograficzna, fryzjerzy, makijażyści ani dyrektorzy artystyczni.

Przełomowe, prowokujące zdjęcia ilustrowały autentyczną historię miłosną. Ukazywały nie tylko rozkwitającą pierwszą miłość, ale odzwierciedlały również obsesję fotografa na punkcie modelki i medium, na którym ją uwieczniał.

Pasjonowałem się fotografią i byłem zakochany w Kate... Uwielbiałem ją fotografować. Była dla mnie najbliższą osobą. Fotografowałem ją nieustannie. Czasem ją to irytowało, a czasem pozowała mi z przyjemnością. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Byliśmy młodzi. Już nigdy potem nie miałem takiej obsesji na punkcie fotografowania żadnej innej osoby” – wspominał Sorrenti.

KAMPANIA CALVIN KLEIN OBSESSED

W związku z nadchodzącą 25. rocznicą legendarnej kampanii reklamowej, OBSESSED wykorzystuje nigdy dotąd niepublikowane zdjęcia z tamtych czasów oraz motywy biograficzne, aby eksplorować i wyrażać idę wspomnień, dawnej miłości i współczesnej fotografii.

fot. materiały prasowe

„Jedną z pierwszych rzeczy, jakie zrobiliśmy, było przejrzenie archiwów OBSESSION. Odkryliśmy w nich mnóstwo nieznanych dotąd zdjęć. Dzięki nim lepiej zrozumieliśmy autentyczną miłosną historię ukazaną w kampanii reklamowej Kate i Maria. Jest to opowieść o legendarnym i inspirującym wydarzeniu w historii fotografii modowej oraz o głębokim osobistym uczuciu, jakie połączyło dwoje ludzi. Oba wątki przenikają się nawzajem i trudno je odtworzyć. Jednak zapragnęliśmy wrócić do nich po latach i wykorzystać je w nowy sposób, czyniąc zapach integralną częścią tej opowieści. Chcieliśmy, żeby dziś splotły się ze sobą wspomnienia – te wizualne i te zmysłowe” – o źródłach kampanii reklamowej mówił Pieter Mulier, dyrektor kreatywny Calvin Klein.

Mario Sorrenti wraca do przeszłości i opowiada swoją historię jeszcze raz, za pomocą galerii złożonej z ponad 250 zdjęć. Towarzyszą im zapiski z jego pamiętnika oraz filmy, w których artysta pełni również rolę narratora komentującego wspomnienia.

Odsłaniając jeszcze głębsze pokłady ciepła, intymności i rozmarzenia, kampania OBSESSED opowiada prawdziwą historię miłości, która rozgrywała się za kulisami przełomowej sesji fotograficznej dla kultowego zapachu. Czyste biało-czarne obrazy, ich prostota, zdolność do przywołania wspomnienia zapachu, łączą przeszłość z teraźniejszością.

DOSTĘPNOŚĆ CALVIN KLEIN OBSESSED

Zapachy Calvin Klein OBSESSED dostępne są w sprzedaży w Polsce od 1 sierpnia 2017 roku. Wersja dla kobiet – OBSESSED For Women Eau de Parfum Spray jest do wyboru w następujących wielkościach i cenach: 100 ml (3.4 fl oz) – 389 zł, 50 ml (1.7 fl oz) – 305 zł oraz 30 ml (1.0 fl oz) – 215 zł. Z kolei wersja dla mężczyzn - OBSESSED For Men Eau de toilette Spray jest dostępna w następujących wielkościach i cenach: 125 ml (4.2 fl oz) – 345 zł, 75 ml (2.5 fl oz) – 259 zł oraz 30 ml (1.0 fl oz) – 175 zł.

Podane ceny są sugerowane przez producenta – sprzedawca detaliczny ma pełną swobodę w kształtowaniu swojej polityki cenowej.

 

Czasami warto się cofnąć, by ruszyć naprzód – przekonuje marka Calvin Klein. Ta prawda znajduje odzwierciedlenie w nowej kompozycji zapachowej, jej kampanii reklamowej, inspiracjach czy flakonie. OBSESSED to celebrowanie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Już teraz stańcie się częścią tej ponadczasowej historii i dajcie się opanować zapachowej obsesji!

video

POKAZ MODY: DYPLOMY ASP

tagi: zapach | Raf Simons | Mario Sorrenti | CALVIN KLEIN | KATE MOSS |

podobne artykuły