lamode > INFO > KULTURA > WERNISAŻ KOLEKCJI DZIEŁ JANKILEVITSCH COLLECTION
Lamode.info

WERNISAŻ KOLEKCJI DZIEŁ JANKILEVITSCH COLLECTION

WERNISAŻ KOLEKCJI DZIEŁ JANKILEVITSCH COLLECTION

Dodane przez Ewelina Jabkiewicz
03 Październik '15

29 września 2015 roku odbył się wernisaż wybranych kolekcji dzieł Jankilevitsch Collection. Wydarzenie miało miejsce w Warszawie, na 42. piętrze w budynku apartamentowym Cosmopolitan Twarda 4. Podczas wystawy pod auspicjami Fundacji Zwierciadło po raz pierwszy zaprezentowano publicznie prace wybitnych artystów, takich jak: Fangor, Nowosielski, Bownik czy Sasnal.

 

Wernisaż to wybór kilkunastu dzieł sztuki reprezentujących bogate zbiory Jankilevitsch Collection. Wśród wystawionych prac znalazły się obrazy jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, np. Wojciecha Fangora - jedynego polskiego twórcy, którego indywidualną wystawę zorganizowało nowojorskie Guggenheim Museum. Tym razem dzieła, takie jak „M14” czy „Pomarańczowy romb” zawisły w nowoczesnych przestrzeniach budynku Cosmopolitan  i wraz z resztą ekspozycji mogą być podziwiane przez jego mieszkańców.

 

W ciągu ponad 25 lat istnienia Jankilevitsch Collection zgromadziło znaczące dzieła polskich i międzynarodowych artystów. Polska część kolekcji prezentuje sztukę awangardową lat 50., 60. oraz 70., z naciskiem na malarstwo abstrakcyjne. W zbiorze znajdują się dzieła m.in. Jerzego Nowosielskiego, Jana Berdyszaka, Romana Opałki, Teresy Pągowskiej, Henryka Stażewskiego. Najszerzej reprezentowanym artystą w kolekcji  jest Wojciech Fangor, polski abstrakcjonista, reprezentant op-artu, przez lata tworzący w Stanach Zjednoczonych. Kolekcja Fundacji jest największym zbiorem jego prac na świecie. Polska kolekcja to również prace artystów tworzących w okresie 20-lecia międzywojennego: Roman Kramsztyk, Tadeusz Makowski, Eugeniusz Zak, Wacław Borowski, a przede wszystkim Mela Muter - znakomita portrecistka i pejzażysta, tworząca w Paryżu. Kolekcja międzynarodowa poświęcona jest malarstwu abstrakcyjnemu zarówno lat 20. jak i okresu powojennego. Znajdują się w niej prace wybitnych artystów takich jak: Jean-Michel Atlan, Hans Hartung, Pierre Soulages, Andre Lanskoy czy też Liubov Popova.

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja