PL / EN
„JACKIE” – KOSTIUMY FILMOWE PIERWSZEJ DAMY, KTÓRA UCHWYCIŁA DUCHA CZASÓW

„JACKIE” – KOSTIUMY FILMOWE PIERWSZEJ DAMY, KTÓRA UCHWYCIŁA DUCHA CZASÓW

Kostiumy filmowe Jackie Kennedy, które zapisały się na kartach historii mody! 

Ikona mody XX wieku. Pierwsza Dama, która uchwyciła ducha czasów i miała tak duży wpływ na modę oraz kulturę. Jackie Kennedy od dekad znajduje się na liście Najbardziej Podziwianych Amerykańskich Kobiet Wszechczasów. Poznajcie jej styl i kreacje zaprezentowane w filmie „Jackie” z Natalie Portman w roli głównej.

„JACKIE” – KOSTIUMY FILMOWE

Kostiumy, które widzieliśmy w filmie „Jackie” to dokładnie odwzorowane kopie oryginalnych projektów, noszonych przez Jacqueline Kennedy. Żona prezydenta USA, Johna Kennedy’ego słynęła z zamiłowania do pięknych strojów. W jej szafie nie brakowało ubrań sygnowanych markami Chanel, Christian Dior oraz Olega Cassini.

O procesie tworzenia kostiumów na potrzeby filmu „Jackie” opowiadała Madeline Fontaine „Czerwony strój, który ma na sobie Jacqueline Kennedy podczas spotkania z Charlesem Collingwoodem w Białym Domu, w oryginale pochodzi od Diora. Znaleźliśmy właściwy materiał, którego kolor sprawdzał się świetnie podczas zdjęć testowych. Wykonaliśmy nawet jego różową wersję, tak by prezentowała się idealnie w trakcie kręcenia czarno-białych scen. Czerwień była zbyt ciemna”.

„JACKIE” – STYLIZACJE

W filmie „Jackie” każdy miłośnik historii mody mógł rozpoznać stroje charakterystyczne dla ikony stylu. Jednym z flagowych strojów Jacqueline był różowy kostium, który Amerykanka miała na sobie w trakcie zabójstwa jej męża. Projekt marki Chanel został perfekcyjnie odtworzony dzięki wsparciu firmy m.in. w kompletowaniu odpowiednich guzików. To właśnie ten kultowy strój Jackie zapisał się na kartach mody i sprawił, że pierwsza dama USA została okrzyknięta ikoną stylu.

fot. Natalie Portman w filmie „Jackie”


Natalie Portman na wzór Jackie wystąpiła także w czerwonej garsonce ozdobionej sznurem pereł. Taki zestaw był charakterystyczny dla mody damskiej lat 50. i 60. XX wieku. Pierwsza Dama wzbudziła zachwyt w Amerykankach, dzięki swoim eleganckim i szykownym lookom, które były jednocześnie nowoczesne. W jej szafie wisiały proste sukienki o linii A, spódnice za kolano oraz żakiety szyte na wzór paryskich modeli.

POLECAMY: NAJLEPSZE FILMY Z IKONAMI MODY

STYL JACKIE – CIEKAWOSTKI

Czy wiecie, że Jackie w pewnym momencie została głośno skrytykowana ze noszenie ubrań od francuskich, a nie amerykańskich projektantów? Pierwsza Dama szczególnie upodobała sobie marki: Chanel, Dior i Givenchy. By sprostać oczekiwaniom społeczeństwa, Jackie zatrudniła amerykańskiego stylistę i kreatora Olega Cassini, który szył dla niej stroje na wzór francuskich. W szafie ikony pojawiły się nowości, takie jak różowa suknia wieczorowa bez ramiączek, wełniane płaszcze, pudełkowe żakiety, toczki i długie wieczorowe rękawiczki. Za natapirowaną fryzurę Pierwszej Damy odpowiadał stylista włosów, Kenneth Battelle.

Z ciekawostek: kultowy, różowy kostium, który przeszedł do historii mody będzie wystawiony publicznie dopiero w XXII wieku!

STYL JACKIE – TRANSFORMACJA

Po wyprowadzce z Białego Domu, Jackie zmieniła swój look na nieco skromniejszy. W jej szafie zagościły spodnie cygaretki oraz dodatki w postaci okularów przeciwsłonecznych i jedwabnych apaszek. Jackie pozostała ikoną stylu do końca życia.

W naszej galerii zdjęć zobaczycie kreacje Jackie, zarówno oryginalne, jak i te filmowe. Prezentujemy także teledysk Lany del Rey, która artystycznie nawiązała do sceny zabójstwa amerykańskiego prezydenta. Piosenkarka wystąpiła w ubraniach zainspirowanych garderobą Pierwszej Damy.


video

PRADA WIOSNA LATO 2019

tagi: Jackie Kennedy | historia mody | film |

podobne artykuły