PL / EN
HISTORIA MODY: LATA 40. W MODZIE DAMSKIEJ

HISTORIA MODY: LATA 40. W MODZIE DAMSKIEJ

Prosty i skromny wygląd, u którego podstaw legła II Wojna Światowa przerwał Christian Dior, pokazując światu kolekcję New Look.

Elsa Schiaparelli uciekła przed niemiecką inwazją na Francję w 1940 roku z trzema sukienkami schowanym na dnie torby. Później napisała esej dla magazynu Vogue, który zatytułowała „Igły i Pistolety”. Wkrótce zaabsorbował on całą prasę antywojenną.

HISTORIA MODY: LATA 40. XX WIEKU

Schludnie, wąsko i praworządnie. To amerykański parlament, nie francuski, stworzył wydłużony, szczupły look tej dekady. Restrykcje, które dotknęły również bardziej wartościowych materiałów w czasie wojny, wyznaczyły nowy kanon kobiecego wyglądu – mówiono: fewer, simpler, better, czyli im mniej i prościej, tym lepiej.

moda

MODA LAT 40.: KOBIETA PRACUJĄCA

Kobiety idą do pracy. Take a job! Release a man to fight! Podejmujcie pracę! Pozwólcie mężczyznom walczyć!, głosił wrześniowy numer Vogue’a z 1943 roku. Podczas wojny magazyn wielokrotnie rzucał światło na zmieniającą się rolę kobiety – od żeńskiej armii po Lady Dianę Copper i jej „farmę”, którą samodzielnie zarządzała, udowadniając tym, że praca dla kobiet istnieje wszędzie. Ale ich życie oparte na podwójnym obowiązku (pracy zawodowej i opieki nad domem) skończyło się wraz z końcem wojny. Jeden z dziennikarzy napisał nawet: Wracajcie na piedestał, kobiety!

moda

LATA 40.: KRYZYS FRANCUSKIEJ MODY

Paryż milczy, Ameryka zabiera głos. Chanel zamknęła swój biznes w 1939, a całe paryskie couture zaczęło dotkliwie kuleć. W 1940 roku Niemcy zawiesili publikację francuskiego Vogue’a; pustkę po nim zaczęli wypełniać amerykańscy projektanci, tacy jak Adrian (znany kostiumograf Hollywood), Mainbocher (który dopiero co powrócił z Paryża), Charles James, Valentina i Claire McCardell (nazywana wówczas matką amerykańskiego sportswear’u). Dopiero w październiku 1944 roku Vogue był na siłach, aby wydać „pierwszy raport z francuskiej sceny krawieckiej od 1940 roku”.

MODA

CHRISTIAN DIOR: PRZEŁOMOWA KOLEKCJA NEW LOOK

Kształtny New Look. Miękkie, zaokrąglone linie zaczęły pojawiać się w modzie tuż przed konfliktem w Europie. W swoimi powojennym debiucie Christian Dior pokazał kolekcję New Look, która okazała się być jedną z najbardziej wpływowych we współczesnej historii mody. Z butami na wysokim obcasie, wąskimi taliami i pełnymi spódnicami za kolano, kobieta Diora od góry do dołu wyglądała niczym piękny kwiat. Jego wizja mody wychodziła naprzód i kipiała świeżością, mimo, że inspirowana była przecież sylwetkami Belle Epoque z czasów młodości jego matki. New Look była również bogata w symbole. Tym, czego potrzebował wówczas świat, była miłość, a Dior dostarczał mu jej pod postacią sukienek.

POWIĄZANE: HISTORIA MODY DAMSKIEJ 1920-1929

video

CHANEL JESIEŃ ZIMA 2022/23

tagi: historia mody | modopedia | Christian Dior |

podobne artykuły