lamode > MODA ZAGRANICZNA > OSOBOWOŚCI > ZMARŁA FRANCA SOZZANI
Lamode.info

ZMARŁA FRANCA SOZZANI

ZMARŁA FRANCA SOZZANI

Dodane przez Ewelina Jabkiewicz
23 Grudzień '16

Franca Sozzani, 1950-2016.

 

W wieku 66 lat odeszła Franca Sozzani, redaktor naczelna Vogue Italia, ikona mody, filantropka, laureatka tegorocznej nagrody Swarovski „Pozytywna Zmiana” BFC Fashion Awards.

 

Franca Sozzani urodziła się we włoskiej Mantui. Studiowała filozofię i literaturę. W 1976 roku zaczęła pracę w Vogue Bambini. 12 lat później zajęła się prowadzeniem Vogue Italia, jednak dopiero w 1994 przyznano jej tytuł redaktor naczelnej tego magazynu. Znana z podejmowania kontrowersyjnych tematów (m.in. chirurgii plastycznej, wagi w świecie mody, rasizmu, przemocy domowej czy uzależnień), sprawiła, że tytuł jest doceniany nie tylko przez pryzmat swojej estetycznej jakości, ale również intelektualnej, a w branży mówi się, że Vogue Italia to najznakomitsza skarbnica fotografii mody wydawnictwa Condé Nast.

 

Cały świat składa hołd wspaniałej damie mody. Złote loki, słodki uśmiech i wizerunek niczym z obrazów Botticelliego – tak wspomina ją wieloletnia przyjaciółka Suzy Menkes, która uważa, że Franca była zdecydowanie kimś więcej niż modowym guru. „Franca Sozzani uświadomiła nam, że subtelne piękno, radość i silna moda może inspirować! Jedna z największych redaktorek, artystek i wizjonerek wszech czasów! – napisała projektantka Vera Wang. Z kolei Francois Henri Pinault, prezes grupy Kering z przykrością stwierdził: „Świat mody stracił wielką orędowniczkę”. Bez niej Vogue Italia, ale i cała modowa rzeczywistość nie będą już takie same.

 

 fot. Michel Comte (Instagram.com/francasozzani1)

 

Zobaczcie jeden z ostatnich wywiadów z Francą Sozzani:

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja