lamode > INFO > RYNEK > ZAŁOŻYCIEL GRUPY INDITEX ODCHODZI NA EMERYTURĘ
Lamode.info

ZAŁOŻYCIEL GRUPY INDITEX ODCHODZI NA EMERYTURĘ

ZAŁOŻYCIEL GRUPY INDITEX ODCHODZI NA EMERYTURĘ

Dodane przez Katarzyna T.
18 Styczeń '11

Osoba Amancio Ortegi jest otoczona aurą tajemnicy – wiadomo jedynie, że pracować zaczął w wieku 13 lat jako goniec, a nieco później zatrudnił się jako asystent krawca. Mając 27 lat, założył fabrykę odzieży. Dwanaście lat później, w 1975 roku, powstał pierwszy sklep marki Zara.

 

Dziś majątek Ortegi szacuje się na 25 miliardów dolarów, co czyni go najbogatszym człowiekiem w Hiszpanii i 9-tym najbogatszym człowiekiem na świecie. Inditex skupia takie marki jak Zara, Massimo Dutti, Pull&Bear, Bershka i Stradivarius.

 

Amancio Ortega swoje odejście na emeryturę ogłosił, wysyłając listy do swoich 98 tysięcy pracowników na całym świecie. W tym dokumencie wskazał też swojego następcę, czyli Pablo Islę, dyrektora generalnego i wiceprezesa Inditex’u.

 

Zdaniem zarówno hiszpańskich, jak i światowych ekonomistów, Ortega wybrał dobry moment na to oświadczenie – firma Inditex odnotowała w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku 14-sto procentowy wzrost sprzedaży, mimo gigantycznego kryzysu, jaki toczy Hiszpanię. Podkreśla się również ogólnikowość wysłanego listu otwartego, w którym pojawia się jedynie wzmianka o przejściu na emeryturę, bez powoływania się na stan zdrowia  - takie informacje mogą bowiem być nienajlepszym znakiem dla udziałowców firmy.

 

Nominację Pabla Isly traktuje się jednak jako rozwiązanie tymczasowe – na następczynię bowiem Amancio Ortega zawsze pragnął wyznaczyć córkę, Martę Ortegę. 26-letnia córka hiszpańskiego miliardera rozpoczynała pracę na stanowisku sprzedawczyni w sklepie Bershka w 2007 roku – jej rozwój miał przebiegać jak kariera wszystkich pracowników firmy.  Odbywała też szkolenia w Barcelonie i Szanghaju – kiedy jednak miałaby przejąć dowództwo nad Inditex’em, wciąż nie wiadomo.

 

TAGI:     rynek | marka | Inditex
Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja