PL / EN
WYSTAWY MODOWE, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ TEGO LATA

WYSTAWY MODOWE, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ TEGO LATA

Londyn, Paryż, Nowy Jork... nie może Was tam zabraknąć!

WYSTAWY MODOWE TEGO LATA

 

The World of Anna Sui. Fashion and Textile Museum, Londyn

Kiedy? 26 maja – 1 października 2017 

Anna Sui to klasyka amerykańskiej mody – od Detroit po Nowy Jork, jej rock’n’roll’owo – romantyczne projekty na nowo zdefiniowały pop kulturę nowej generacji. Od 1991 roku, kiedy odbył się pierwszy pokaz jej kolekcji, Sui zaczęła kreować nie tylko ubrania, tekstylia, akcesoria i wnętrza, ale również zmieniła bieg całej historii mody. Wystawa ukazuje 100 archiwalnych looków jej autorstwa, w których odnaleźć można archetypy surfera, szkolnej uczennicy, po przedstawicieli subkultury hippisowskiej i punkowej. Po raz pierwszy jedno z brytyjskich muzeów poświęciło tyle uwagi designerowi zza oceanu.

POLECAMY: 17 NAJCIEKAWSZYCH KSIĄŻEK MODOWYCH NA WAKACJE

 

Harpers’s Bazaar 150 Years – The Greatest Moments. Fashion and Textile Museum, Londyn

Kiedy? 20 października – 21 stycznia 2018 

Pierwszy amerykański magazyn o modzie, Harper’s Bazaar, postanowił zebrać W jedną całość wizje legendarnych edytorów, fotografów i stylistów, którzy tworzyli go o 1867 roku. W 1929 roku na rynku pojawił się pierwszy numer jego brytyjskiej edycji, a publikacja wkrótce przyczyniła się do promocji tamtejszych talentów: projektantów, fotografów i artystów. Świętując 150 urodziny magazynu, wystawa ukazuje kluczowe momenty w jego historii.

hbHarpers’s Bazaar 150 Years – The Greatest Moments (fot. materiały prasowe)

 

Lace in Fashion, Fashion Museum, Bath

Kiedy? 4 stycznia - 1 stycznia 2018

Koronka była oznaką stylu i elegancji już od XVI wieku. Od luksusowych strojów noszonych przez członków rodzin królewskich i arystokracje po fabrycznie wytwarzane ubrania na potrzeby mas – podczas wystawy można zgłębić tajniki obu technik i poznać wybitne nazwiska, które uczyniły z koronki niekończący się modowy trend.

ZOBACZ TEŻ: VINTAGE - 5 ADRESÓW, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ W WARSZAWIE

 

Balenciaga: Shaping Fashion, Victoria & Albert Museum, Londyn

Kiedy? 27 maja – 28 stycznia 2018

Muzeum V&A to niezwykłe miejsce na mapie Londynu, które tym razem podjęło wyzwanie przeanalizowania prac i miejsca, jakie zajmował w świecie mody wpływowy hiszpański couturier, Christoabal Balenciaga. To jedna z lepszych modowych wystaw na świecie w tym roku, której zbiory to ponad 100 dzieł mistrza.

bChristobal Balenciaga przy pracy (fot. materiały prasowe)

 

Textile Power! Textile Museum of Sweden, Boras

Kiedy? 1 – 31 sierpnia 2017

To nowa wystawa poświęcona przemysłowi tekstylnemu, która ukazuje odwiedzającym ekscytującą historię industrializacji przemysłu tekstylnego na tle lokalnej produkcji w Boras. Sercem ekspozycji stała się fabryka, gdzie machineria i praca ludzkich rąk składają się na proces powstawania gotowych materiałów.

 

Dressed for sports. Textile Museum of Sweden, Boras

Kiedy? 1 – 31 sierpnia 2017

Dziś oczywistym jest, że rzeczy do ćwiczeń są funkcjonalne, oddychające i szybko schną. W dodatku są ładne i stylowe. Ale noszenie specjalnych ubrań do tego typu aktywności to całkiem nowy fenomen społeczny. Jak ta dziedzina rozwinęła się na przestrzeni  XX wieku? Na to pytanie precyzyjnie odpowiada wystawa w mieszczącym się na południu Szwecji Boras.

texTextile Power! w Boras (fot. materiały prasowe)

sDressed for sports (fot. materiały prasowe)

 

Expedition: Fashion from the Extreme. Fashion Institute of Technology, Nowy Jork

Kiedy? 15 września – 6 stycznia 2018 

To pierwsza wystawa na tak dużą skalę, która została poświęcona temu, jaki wpływ ma odzież survivalowa stosowana w najodleglejszych i najmniej przyjaznych zakątkach świata na modę w ogóle. To ponad 70 przykładów tego, że ekstremalne warunki i dzikość natury, zarówno na lądzie, jak i na morzu i przestrzeni kosmicznej, mogą być niezwykle ciekawą inspiracją dla projektantów.

exExpedition: Fashion from the Extreme, Nowy Jork (fot. materiały prasowe)

 

Rei Kawakubo/Comme des Garcons: Art of the In-Between, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork

Kiedy? 4 maja - 4 września 2017 

Instytut Kostiumugrafii podjął się głębokiej analizy prac Rei Kawakubo – projektantki mody znanej z zamiłowania do  awangardy i umiejętności gry z konwencjonalnym rozumieniem pojęć, takich jak piękno, dobry smak, czy sama moda. To ponad 140 damskich sylwetek, które stworzyła dla domu mody Comme des Garcons poczynając od 1980 roku, a kończąc na najbardziej współczesnych kolekcjach jej autorstwa.

POLECAMY: 10 NAJLPESZYCH WIDEO MODOWYCH TEGO SEZONU

 

Christian Dior, Kreator Marzeń. Muzeum Sztuki Dekoracyjnej, Paryż

Kiedy? 5 lipca – 7 stycznia 2018

Paryskie muzeum Les Arts Decoratifs świętuje 70 rocznicę powstania domu mody Dior. Z tej okazji zaprasza zwiedzających w podróż po świecie jego założyciela, Christiana Diora i tych, którzy objęli stanowisko po jego odejściu: Yves Saint Laurent, Marca Bohan, Gianfranco Ferre, John Galliano, Raf Simons i aktualnej dyrektor kreatywnej, Marii Grazii Chiuri. Jeśli w te wakacje będziecie w stolicy Francji, nie może Was tam zabraknąć!

diorChristian Dior, Kreator Marzeń (fot. materiały prasowe)

video

ŁUKASZ JEMIOŁ SS18 – BACKSTAGE POKAZU

tagi: WYSTAWY MODOWE | MIEJSCA | HISTORIA MODY |

podobne artykuły