lamode > COMMUNITY > LAMODE POLECA > WYSTAWA VICTORIA & ALBERT MUSEUM POŚWIĘCONA WŁOSKIEJ MODZIE
Lamode.info

WYSTAWA VICTORIA & ALBERT MUSEUM POŚWIĘCONA WŁOSKIEJ MODZIE

WYSTAWA VICTORIA & ALBERT MUSEUM POŚWIĘCONA WŁOSKIEJ MODZIE

Dodane przez Kamila Maria Żyźniewska
24 Marzec '14

Włoska moda tak naprawdę zaczęła dochodzić do głosu, tuż po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. Oblegany przez turystów Rzym, stał się wtedy jednym z najbardziej atrakcyjnych ośrodków handlu i kultury. Z dnia na dzień rosło zapotrzebowanie na produkty wysokiej jakości – popularne stały się marki takie jak Salvatore Ferragamo i Gucci, będące kwintesencją włoskiej elegancji. Na dalsze sukcesy nie trzeba było długo czekać, bo przemysł obuwniczy i tekstylny we Włoszech stawał się coraz bardziej poważnym konkurentem dla innych państw Europy. W swojej długiej historii, włoska moda miała swoje wzloty i upadki – od czasów świetności w latach 50. i 60. po kryzys naftowy w latach 70, który zmusił Włochów do ograniczenia swoich wydatków, co zasadniczo wpłynęło na rodzimy przemysł odzieżowy. Dziś, tego rodzaju niepowodzenia to już zamknięty rozdział w bogatej historii włoskiej mody, będącej tematem najnowszej wystawy londyńskiego Victoria & Albert Museum.


„Włoska moda to historia od pucybuta do milionera, o tym jak po wojnie kraj zbiera siły i staje się kluczowym miejscem dla przemysłu, projektowania, przedsiębiorczości, skłonności do podejmowania ryzyka, mającej pociągnąć biznes do przodu” – mówi kuratorka wystawy Sonnet Stanfill. „Tę właśnie atrakcyjną historię opowiadamy w naszej wystawie” – dodaje. Jak sama przyznaje, zajęło jej pięć lat pracy, by zebrać tak imponujący zbiór współczesnej włoskiej mody.

 

Na wystawie poznamy historię najważniejszych włoskich marek – od Prady, Valentino, po Dolce & Gabbana i Gucci. Znajdą się na niej również wywiady na wideo ze znanymi osobowościami mody, które stanowią idealny punkt wyjścia do dyskusji na temat przyszłości włoskiego przemysłu odzieżowego.

 

Wystawa będzie dostępna od 5 kwietnia 2014 do 27 lipca 2014.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja