PL / EN
„TITANIC”: TYLKO KOSTIUM CZY ZWIERCIADŁO DUSZY?

„TITANIC”: TYLKO KOSTIUM CZY ZWIERCIADŁO DUSZY?

Moda w roli głównej! 

Filmy dyktują modę. W końcu to z nich pamiętamy kultowe sceny, sukienki-ikony oraz spektakularną biżuterię. Tym razem sięgamy pamięcią do „Titanica” w reżyserii Jamesa Camerona. Jak wyglądała wtedy moda na pokładzie? Zobaczcie!

„TITANIC” – MODA W EPOCE EDWARDIAŃSKIEJ

Chociaż epoka edwardiańska formalnie przypadała na lata 1901 do 1910, to przyjmuje się, że trwała aż do zatonięcia Titanica w 1912 roku. Lata te były przełomowe pod względem mody damskiej, a większość trendów przedstawiono w filmie Camerona z niezwykłą precyzją.

Patrząc na stylizacje Rose, głównej bohaterki filmu „Titanic” (granej przez Kate Winslet) możemy stwierdzić, że ubiory stały się prostsze w porównaniu do epoki wiktoriańskiej. Chociaż w szafie damskiej nie zabrakło niewygodnych gorsetów, to pojawił się ich nowy krój w kształcie litery S. Stroje Rose były więc bardziej komfortowe od tych z minionej epoki i zdecydowanie mniej krępowały ciało. Konstrukcja i fasony sukienek pozostały jednak na tyle skomplikowane, że w jednej ze scen bohaterkę ubierały na przemian: pokojówka i matka. Sznurowanie gorsetu sprawiało kobiecie ból, co później stało się impulsem do zmian w modzie damskiej. Tej rewolucji dokonała w latach 20. sama Coco Chanel.

Epoka edwardiańska to także okres królowania kapeluszy z dużymi rondami, ozdobionymi kwiatami i piórami.

GARDEROBA ROSE W „TITANICU”

Jedną z najpiękniejszych sukienek filmowych w „Titanicu” była wiśniowa kreacja Rose. Wykonana z satyny, ozdobiona koralikami, czarną koronką i tiulem stanowiła totalne zaprzeczenie minimalizmu. Kostium mogliście zobaczyć na żywo w Muzeum Sztuki w Oklahomie.

Zapewne pamiętacie sukienkę bohaterki, w której zamierzała popełnić samobójstwo? Elegancka, czerwono-czarna kreacja o smukłym kroju zwiastowała początki mody lat 20. Sukienka z podwyższoną talią mieniła się pod wpływem światła dzięki obecności elementów dekoracyjnych w postaci kamieni i błyskotek.

Bohaterka filmu wystąpiła także w jasnej kreacji dziennej. Warstwowa i w romantycznym stylu sukienka była ozdobiona ornamentami roślinnymi. Strój z atłasową wstęgą, urozmaicony motywem róży podkreślał talię Rose. Długość do ziemi sprawiała, że bohaterka „Titanica” nawet w ciągu dnia prezentowała się elegancko i z klasą.

Granatowy, aksamitny kostium Rose zaliczał się do jednego z najpiękniejszych według opinii widzów. Odsłonięty dekolt oraz satynowy pas podkreślały ultrakobiecy charakter stylizacji. Na uwagę fashionistów zasługiwały również kimona. Z bogato zdobionymi rękawami, połyskujące i wykonane z najwyższej jakości tkanin dodawały bohaterce gracji.

W garderobie Rose nie mogło zabraknąć eleganckich dodatków: długich rękawiczek oraz małych woreczków na łańcuszku, tak modnych w sezonie jesień zima 2017/18. Symbolem luksusu i szlachetności pozostał naszyjnik z ciemnoniebieskim diamentem „Serce oceanu”.

KOSTIUMY W „TITANICU” – SYMBOLIKA

Garderoba Rose była zwierciadłem jej duszy. Obrazowała zmiany, jakie zaszły w psychice i postawie bohaterki. Na początku filmu widzieliśmy Rose ubraną w pasiastą garsonkę. Długa aż do ziemi, sztywna spódnica, marynarka zapinana na duże dekoracyjne guziki i koszula z krawatem zostały świadomie przygotowane przez amerykańską kostiumograf, Deborah Lynn Scott. Ubrania noszone przez Rose wiele mówiły o jej życiu pozbawionym radości i możliwości wyboru. Zaręczona z mężczyzną bez miłości, dostosowująca się do wymogów elitarnego środowiska oraz oczekiwań matki. Z czasem, w miarę poznawania Jacka, Rose zaczęła nosić swobodniejsze ubrania. Już nie sztywne, zapięte na ostatni guzik kreacje, a romantyczne sukienki, w których dostrzegliśmy zwiewność, ruch i kolor. Pastelowe róże, jasne odcienie i lekkie tkaniny: szyfony, jedwabie i muśliny symbolizowały radość, kobiecość i wolność.

POLECAMY:  KOSTIUMY JOLIE W TURYŚCIE, DO KTÓRYCH WARTO WRACAĆ

„TITANIC” – DWA OPOZYCYJNE NURTY W MODZIE

W filmie „Titanic” widać kontrast pomiędzy nowoczesnym, jak na tamte lata, stylem ubierania się Rose, a konserwatywnymi strojami jej matki. Dziewczyna nosiła suknie o prostszych konstrukcjach, często zwiewne i delikatne, powłóczyste i z mocno zarysowaną talią. Swobodniejszy jak na tamte czasy styl ubierania się Rose obrazował wyzwoloną naturę oraz postęp. Bohaterka miała dosyć życia według czyiś nakazów. Pozostałe pasażerki statku wciąż nosiły krepujące ich ruchy gorsety, a ona pozowała przez Jackiem obnażona, by nie przypominać „sztucznej, porcelanowej lalki”.

video

CHANEL ROUGE COCO 2018

tagi: film | historia mody | Titanic | Kate Winslet |

podobne artykuły