PL / EN
SKARPETY: NOWA, EKSKLUZYWNA BROŃ MODY

SKARPETY: NOWA, EKSKLUZYWNA BROŃ MODY

Do klapek, sandałów, loaferów i szpilek - ekskluzywne skarpety przeżywają swoje pięć minut. Przeczytajcie!

EKSKLUZYWNE SKARPETY NOWĄ BRONIĄ MODY

Skarpety na święta? Ktoś na pewno by się ucieszył. Ale to, co w oczach obdarowywanych uchodziło do tej pory za postrach, dziś może okazać się bardzo cennym (dosłownie) prezentem, wybranym pieczołowicie z szerokiej oferty ekskluzywnych marek, które dobrze wykorzystują trend na ten, często ignorowany, element ubioru.

SKARPETY GUCCI, OFF-WHITE, VETEMENTS

Zdobione kryształkami skarpety Gucci z monogramem skradły najnowszy pokaz kolekcji Resort 2018 (kosztują nie bagatela 1000 dol., chociaż te, zrobione z wełny wikunii marki Falke z metką opiewającą na 620 dol., są również stale wyprzedane). Off-White i Gosha Rubchinskiy postawili na te typowo sportowe, dotychczas zarezerwowane na siłownię, wpajając w nie graficzne wzory i znaki. Modne skarpety od kilku sezonów projektuje także Thom Browne, które mają za zadanie komplementować jego „przykrótkie” krawiectwo. Vetements, Loewe i Fendi poszli o jeszcze jeden krok dalej i stworzyli buty na ich wzór – nie ma wątpliwości, że to właśnie one – skarpety – są nową bronią modowego przemysłu.

BROWNESkarpety Thom Browne (fot. @thombrownby/Instagram)

SKARPETKI OD PROJEKTANTA

Kostki przeżywają właśnie swoje pięć (lub więcej) minut. Trend zapoczątkowało Gucci, mówi Chelsea Power, kupiec w platformie wielobrandowej MatchesFashion.com, zaznaczając, że firma odnotowała znaczny wzrost dochodu ze sprzedaży skarpet w ciągu ostatnich dwóch lat. Projektanci zrozumieli, że tkwi w nich duży potencjał, podobny do tego, co w okularach przeciwsłonecznych – są bardziej dostępne cenowo dla konsumenta, który nie może pozwolić sobie na look z wybiegu, ale przemówią również do osób, które chciałyby odtworzyć go w całości, od stóp do głów, dodaje.

U mężczyzn skarpety od dawna były sposobem na wyrażenie dobrego stylu - jasne i w kolorowe wzory często wystają spod dobrze skrojonych spodni garniturowych – chociaż trend rezonuje także na tych, którzy zdecydowanie wolą swobodny casual. W połączeniu ze spodniami, czy dżinsami i szortami, skarpety stają się coraz ważniejszą kwestią w kompletowaniu całego ubioru, mówi Fiona Firth z Mr Porter.

loeweJonathan Anderson (Loewe) w skarpetach na łamach magazynu Elle UK (fot. @loewe/Instagram)

SKARPETY: MODA NA NORMALNOŚĆ

Dzisiaj w zasadzie wszyscy nosimy te same buty – Stan Smithsy, Conversy, Vansy – a skarpety są świetnym sposobem, aby je spersonalizować, dodaje Donna Wallace, redaktorka działu Akcesoria w brytyjskiej edycji magazynu Elle. Skarpety i sandały – połączenie uważane niegdyś za niewybaczalnych grzech, dziś jest już powszechnie występującym trendem. Sandały zastępują także klapki – normalność staje się ważnym kierunkiem w modzie, a zły gust bez problemu można obrócić w dobry, konkluduje.

SKARPETKI NOWYM SYMBOLEM STATUSU

Istnieje również pewien symboliczny status związany z noszeniem najbardziej banalnych, obrandowanych elementów garderoby. Logomania świętuje powrót – widzimy to w apetycie naszych klientów na skarpety opatrzone logiem luksusowych marek, tłumaczy Hollie Harding, kupiec z Browns. Na rynku dostępne są skarpety, który pasują do wszystkiego - czy jest to sportowa stylizacja na dzień, czy cekinowa na wieczór, a najlepsze w tym jest to, że nie ma wśród niech rozróżnienia na męskie i damskie. Warto dodać, że te od Vetements rozchodzą się w ciągu kilku minut, podsumowuje Harding.

vetementsSkarpety kolektywu Vetements należą obecnie do jednych z najbardziej rozpoznawalnych na rynku (fot. @vetements/Instagram)

Zobaczcie lookbookowe i shoppingowe zdjęcia produktów znanych na całym świece marek, które najmocniej eksploatują trend na skarpety!

Informacje zawarte w tekście pochodzą z portalu BoF.com.

video

INSIDE CHANEL – GABRIELLE, A REBEL AT HEART

tagi: BIZNES | RYNEK | SKARPETY | TRENDY |

podobne artykuły