lamode > COMMUNITY > LAMODE POLECA > ROBERT MAPPLETHORPE – WYSTAWA W PARYSKIM GRAND PALAIS
Lamode.info

ROBERT MAPPLETHORPE – WYSTAWA W PARYSKIM GRAND PALAIS

ROBERT MAPPLETHORPE – WYSTAWA W PARYSKIM GRAND PALAIS

Dodane przez Kamila Maria Żyźniewska
26 Marzec '14

Nazywany był „enfant terrible” amerykańskiej fotografii. Choć jego rozpoznawalny styl stał się inspiracją dla kolejnych pokoleń młodych twórców, trudno pomylić jego wyjątkowe prace z jakimkolwiek innym artystą. Fotografie w silnym kontraście czerni i bieli, prezentujące martwą naturę, bądź statyczne nagie ciała na jednolitym tle, stały się już autorską sygnaturą jednego z najważniejszych twórców XX wieku – Roberta Mapplethorpe’a.

 

Jego myślenie o fotografii wprowadziło nową i świeżą energię do współczesnej sztuki, a jak to się dzieje w przypadku każdego nowego zjawiska – zaowocowało serią kontrowersji. Trudno było uniknąć skandalu, biorąc pod uwagę silny ładunek seksualny, a często homoerotyczny, jaki stał się cechą charakterystyczną większości jego prac.

 

Mapplethorpe był również autorem słynnej okładki albumu „Horses” Patti Smith – jego przyjaciółki i kochanki. To właśnie jego postaci została poświęcona książka „Poniedziałkowe dzieci”, napisana przez znaną piosenkarkę i ikonę nowojorskiego undergroundu.  

 

Przy okazji najnowszej wystawy w paryskim Grand Palais, tym razem to właśnie Patti stała się jedną z jej głównych bohaterek. Ekspozycja prezentuje 250 prac amerykańskiego fotografa i stanowi jedną z największych tego typu retrospektyw, poświęconych postaci Mapplethorpe’a.

 

Wystawa pokazuje zarówno wczesne prace artysty (polaroidy z lat 70), jak i portrety z lat 80. – w tym słynne akty męskie. Z kolei, zdjęcia prezentujące jego największe muzy - Patti Smith i Lisę Lyon, stanowią doskonały pretekst do zgłębienia tematu kobiecości, czyli mniej znanego aspektu prac Mapplethorpe’a.

 

Ekspozycja ma na celu pokazanie znanego artysty jako wielkiego klasyka, który poruszał tematy w sztuce za pomocą fotografii, podobnie jak w dziedzinie, takiej jak rzeźba. Prezentuje również twórczość Mapplethorpe’a na tle innych nowojorskich artystów z dekady lat 70. i 80.  

 

Prace amerykańskiego fotografa będzie można zobaczyć od dziś (26 marca) do 13 lipca, w Grand Palais w Paryżu

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja