lamode > INFO > RYNEK > RANKING NAJCENNIEJSZYCH MAREK ŚWIATA 2014
Lamode.info

RANKING NAJCENNIEJSZYCH MAREK ŚWIATA 2014

RANKING NAJCENNIEJSZYCH MAREK ŚWIATA 2014

Dodane przez Aleksandra Wołejsza
31 Grudzień '14

Czas na podsumowania, także sytuacji na rynku mody. Z tej okazji przyglądamy się liście najbardziej wpływowych i najcenniejszych marek świata magazynu Forbes. Ranking na rok 2014 zdominowały firmy związane z szeroko rozumianą branżą nowych technologii, a wśród nich prym wiódł dobrze znany i lubiany przez polskiego konsumenta Apple. Sztukę kreowania własnej marki i siły jej oddziaływania opanował do perfekcji, a przejawia się to chociażby w doskonałej zdolności nie tylko przewidywania potrzeb swoich klientów, a wręcz tworzeniu ich. Wartość marki oszacowano na 124,2 mld dolarów, a roczne przychody firmy wyniosły 170 mld dolarów. Tuż za kultowym „jabłkiem” uplasował się jeden z jego największych konkurentów Microsoft (wart 63 mld dolarów) oraz przedsiębiorstwo znane z najczęściej używanej na świecie wyszukiwarki – Google, wycenione na 56,6 mld dolarów.

 

Jak na tym tle wypada branża odzieżowa? Najlepiej z przemysłu modowego radzi sobie najczęściej podrabiana marka, która niedawno świętowała swoją 160-te urodziny. Mowa o Louis Vuitton i najbardziej znanym monogramie świata. Sukces finansowy tego luksusowego, francuskiego domu mody tkwi nie tylko w świetnych kolekcjach, ale też serii akcesoriów z ikonicznym już nadrukiem. Nie bez powodu więc obecny dyrektor kreatywny Nicolas Ghesquiere zainicjował projekt „The Icon and the Iconoclasts”, w którym najwybitniejsze postaci ze świata mody i sztuki zinterpretowały na nowo inicjały marki. Wartość francuskiego domu mody wyceniono na 29,9 mld dolarów.

 

Drugą marką związaną z przemysłem odzieżowym, która wylądowała na 21. miejscu rankingu, jest sportowy brand Nike. Szwedzka sieciówka H&M znalazła się na początku trzeciej dziesiątki, co gigant odzieżowy zawdzięcza przede wszystkim niezwykle udanym kolaboracjom ze światowej sławy projektantami. Zaraz za nim znalazł się jeden z największych koncernów kosmetycznych, L’Oreal. Jako ostatni, z firm związanych ze światem mody, do rankingu załapał się włoski dom mody Gucci, zamykając listę 40 najcenniejszych marek.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja