PL / EN
NAJLEPSI PRACODAWCY NA ŚWIECIE: ZARZĄDZANIE I MOŻLIWOŚCI ROZWOJU

NAJLEPSI PRACODAWCY NA ŚWIECIE: ZARZĄDZANIE I MOŻLIWOŚCI ROZWOJU

Wśród wymarzonych pracodawców na świecie znalazł się także H&M, Adidas i Zalando. Zobaczcie II. część raportu BoF!

Portal The Business of Fashion – niezależne źródło informacji dla światowej społeczności mody – przeprowadził badania na ponad 2600 pracownikach ze 190 najbardziej liczących się firm na świecie, aby dowiedzieć się, które z nich są topowymi pracodawcami na rynku mody. Prezentujemy Wam pierwszą część rocznego raportu Best Companies To Work For In Fashion 2017, a w niej lista najlepszych graczy w kategorii Zarządzanie i Możliwości Rozwoju.

Zobaczcie listę pracodawców marzeń – warto mierzyć wysoko!

TOPOWI GRACZE: ZARZĄDZANIE I MOŻLIWOŚCI ROZWOJU

 

1. H&M: DEMOKRACJA I INDYWIDUALNY ROZWÓJ

H&M świetnie zbalansował kulturę opartą na pracy zespołowej z możliwościami indywidualnego rozwoju pracowników na światową skalę. Marka, która urosła z pojedynczego sklepu w Szwecji do rozmiaru sieci składającej się z ponad 4 600 lokalizacji, dziś jest jednym z największych dostawców mody na świecie, zatrudniając przy tym ok. 160 000 osób. H&M definiuje się jako demokratyczny brand, zarówno pod względem modelu biznesowego, jak i kultury wewnętrznej.

Jeżeli pracujesz dla H&M, pracujesz na rzecz demokracji. Chodzi przede wszystkim o pracę zespołową, która wybiega ponad to, kto jakie zajmuje stanowisko, mówi pracownik firmy. Wszyscy jesteśmy równi i wszyscy musimy wykonywać swoje zadania nawzajem, uzupełniając się. To, co robimy, robimy aby osiągnąć wspólny cel, dodaje. Jednak, jak wynika z raportu, praca w teamie nie oznacza braku możliwości indywidualnego rozwoju. Świadczą o tym liczby: w USA w 2016 roku awans uzyskało ponad 700, a w ciągu ostatnich pięciu lat, blisko 7 000 osób.

W H&M wierzymy, że nasi koledzy są jednym z naszych największych atutów, który przyczynia się do naszego sukcesu i wzrostu. H&M to nie tylko praca, ale kariera w przemyśle mody, mówi Karl-Johan Persson, Prezes Zarządu Grupy H&M.

W Polsce H&M zatrudnia blisko 8 000 pracowników. Każdy, kto dołącza do teamu w sklepach H&M jako sales advisor ma szansę na interesującą ścieżkę kariery. Firma prowadzi rekrutacje na wyższe stanowiska przede wszystkim w swoich strukturach wewnętrznych. Pracownicy biorą udział w programach rozwoju umiejętności pod opieką mentorów. Kariera w H&M nie jest zawężona do jednego działu, ani do jednego rynku, zatem można zbierać bardzo zróżnicowane i cenne doświadczenie w różnych obszarach pracy w firmie modowej. Pracownicy mogą brać udział w rekrutacjach na stanowiska pracy w innych krajach. Koledzy z Polski pracowali/pracują m.in.: w Australii, Szwajcarii, USA, Hongkongu, Szwecji, Czechach, Rumunii, Holandii, Włoszech, Chinach. Każdy z General Managerów prowadzących H&M na rynkach krajowych rozpoczynał pracę w firmie od sklepu, mówi Magdalena Domaciuk, PR Manager H&M w Polsce.

POLECAMY: ARKET, CZYLI NOWA MARKA H&M!


2. ADIDAS: NAUKA I ROZWÓJ TO KLUCZ DO GIGANTYCZNEGO SUKCESU

Zgodnie z raportem, to umiejętność rozwoju pojedynczych talentów w firmie stoi za ogromnym sukcesem marki na światowym rynku. Gigant zrzeszający ponad 60 000 pracowników w ostatnim czasie zdobył przewagę nad rywalami, stawiając kreatywność w sercu swojej działalności. Poza skalą i kompleksowością operacji, sportowy magnat zbiera regularne pochwały od pracowników m.in. za atrakcyjny program treningowy. Menagerowie firmy zostali docenieni za wysokiej jakości komunikację i brak mikro-zarządzania oraz ciągłe oferowanie zatrudnionym możliwości dalszego kształcenia.

Spektrum marki pozwala współpracownikom na rozwój i mobilność na terenie 160 państw. Adidas aktywnie zachęca do roszad pomiędzy lokalnym i światowym rynkiem talentów, skłaniając pracowników do budowania zróżnicowanych ścieżek kariery po przez zaangażowanie w szeregach licznych departamentów.

Możliwości prowadzenia różnorodnej kariery w wielu lokalizacjach na świecie to silny pozytyw dla marki – środowisko nabiera wigoru, młodzieńczej siły, co tworzy ekscytujące i przyjemne miejsce pracy, mówi vice prezydent marki.

Adidas oferuje stanowiska pracy głównie na terenie Niemiec.

ZOBACZ TEŻ: ALESSANDRO MICHELE I RAF SIMONS NA LIŚCIE TIME 100!

 

3. ZALANDO: PŁYNNE STRUKTURY I SZYBKI PROGRES

Zalando wyróżnia możliwość indywidualnego rozwoju ścieżki kariery, znajdując dla każdego lukę w tym młodym i szybko rozwijającym się biznesie.

Ufundowany w 2008 roku, niemiecki dystrybutor odzieży online sprzedaje obecnie na 15 europejskich rynkach, generując przychód rzędu 3.6 mld euro rocznie. Praca w tak młodej i szybko rozwijającej się firmie wiąże się z szeregiem zalet. Naprawdę obserwują na ile jesteś dobry, nie ile posiadasz doświadczenia, mówi senior merchandiser. Ponieważ jest to młoda firma, pracownicy mają wpływ na kształt tego, co robią; widać duży przepływ osób pomiędzy zespołami, co uczy szybkiego przystosowywania się do nowych sytuacji, dodaje członek teamu projektowego.

Zalando oferuje stanowiska pracy głównie w Berlinie, Niemcy.

POLECAMY: FARFETCH OTWIERA SKLEP PRZYSZŁOŚCI


4. GALERIES LAFAYETTE: ZAANGAŻOWANI I ZMOTYWOWANI WSPÓŁPRACOWNICY

Galeria Lafayette w Paryżu stosuje prostą, ale efektywną strategię motywacyjną wobec swoich pracowników, przekładając indywidualny potencjał na korzyści biznesowe firmy.

Z rocznym obrotem ze sprzedaży sięgającym 2 mld dolarów, 50 dodatkowymi sklepami na terenie Francji (poza gmachem samej Galerii) oraz odnogami w Berlinie, Pekinie, Dżakarcie, Dubaju i Casablance, Galeria Lafayette jest jedną z wiodących firm w kraju. Swój ciągły wzrost zawdzięcza wysoce zaangażowanym pracownikom. Jestem bardzo zmotywowany do odgrywania pełnionej przez siebie roli, bo widzę na co dzień wpływ swojej pracy na firmę i pozostałych kolegów, mówi menager marketingu. W rezultacie, trajektorie karier przeplatają się, w zależności od najmocniejszych stron danej osoby. Mój menager widzi dostrzega potencjał w poszczególnych zadaniach i rozwija moje umiejętności pod tym kątem, tak aby rozszerzać pole mojej ekspertyzy, dodaje pracownik.

Co więcej, Galeria motywuje pracowników do wychodzenia poza granice tego, czego się od nich oczekuje. Zarząd firmy kładzie nacisk na to, abyśmy dawali z siebie wszystko i za to nagradza, komentuje kupiec.

Galeries Lafayette oferuje stanowiska pracy głównie na terenie Francji.

ZOBACZ TEŻ: BIZNES. Z ZAWODU BLOGER MODOWY


5. GUCCI: SIŁA ZMOTYWOWANEGO LIDERA

Od kiedy nowym CEO marki został Marco Bizzarri, dom mody Gucci zanotował imponujący zwrot w stronę transparentności i świetnej komunikacji wewnętrz marki.

W czwartym kwartale 2016 roku, przychody marki wzrosły o 21%, czyli ponad dwukrotnie szybciej niż przewidywali analitycy. Ostatnie wyniki to dowód na sukces kreatywny marki – ale biznes zyskał przede wszystkim dzięki przewodnictwu Bizzarri’ego, który odegrał niezwykle istotną rolę w powrocie marki na piedestał.

Wraz z pojawieniem się CEO z jego nową wizją marki, kultura firmy i ogólna motywacja do pracy osiągnęły bardzo wysoki poziom, mówi pracownik. Potrzebowaliśmy niezwykle przejrzystej i otwartej komunikacji, tak, aby mieć pewność, że ludzie zrozumieją zmianę. W modzie, technologiczne bariery są niewielkie, dlatego nasi odbiorcy są tak ważni, powiedział Bizzarri.

Nasz szef jest doskonałym liderem, z bardzo przejrzystą i motywującą strategią działania i, co ważne, decyzje podejmowane przez firmę są nam bardzo dobrze przekazywane, potwierdza inny pracownik. 

ZOBACZ TEŻ: ROSZADY NA GŁÓWNYCH STANOWISKACH W DOMACH MODY

 

Zapraszamy do lektury pierwszej części raportu:

NAJLEPSI PRACODAWCY NA ŚWIECIE - KULTURA I ŚRODOWISKO PRACY

video

MMC - BACKSTAGE POKAZU JESIEŃ ZIMA 2016

tagi: BIZNES | RYNEK | NEWS |

podobne artykuły