PL / EN
KRÓTKA HISTORIA RAJSTOP

KRÓTKA HISTORIA RAJSTOP

Swoją popularność zyskały w latach 60, będąc nieodłącznym dodatkiem do kusej mini spódniczki. Dziś trudno jest wyobrazić sobie bez nich damską garderobę. Poznajcie historię rajstop

Choć obecnie trudno jest wyobrazić sobie damską garderobę bez przynajmniej jednej pary rajstop, pierwotna wersja tego rewolucyjnego elementu ubioru była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla mężczyzn (były to przede wszystkim wełniane i jedwabne pończochy oraz nogawice, czyli rajstopo-spodnie bez okrycia dolnej części tułowia).  Już w XI wieku, panowie docenili ich podstawowe zalety, którymi zdecydowanie były wspomaganie prawidłowego krążenia i ochrona przed zimnem. Z biegiem czasu, modny wówczas trend został zastąpiony przez spodnie, co spowodowało, że na jakiś czas zapomniano o tym elemencie garderoby.

 

W latach 40. i 50., przywileju noszenia pierwszych wersji rajstop dostąpiły profesjonalne tancerki, natomiast pozostałe panie musiały zadowolić się niewygodnymi, zsuwającymi się z nóg pończochami. Jak to śpiewała aktorka komediowa Phyllis Diller, „Kobiety pragną mężczyzn, kariery, dzieci, przyjaciół, luksusu, komfortu, niezależności, wolności, szacunku, miłości i tanich pończoch, które nie będą się zsuwać”. Jej żartobliwa deklaracja okazała się bardzo trafnym spostrzeżeniem, bo niekomfortowym pończochom nie pomagały nawet podwiązki.

 

Przełom nastąpił w roku 1959, kiedy naukowiec Allen Gant wynalazł tzw. „Panti-Legs”, będące kombinacją pończoch i majtek. Z początku, jego rewolucyjny pomysł nie przyjął się na szerszą skalę. Podstawowym powodem były ograniczenia techniczne, które nie pozwalały fabrykom na masową produkcję rajstop. Wraz ze zmieniającą się modą, nowy wynalazek nie musiał długo czekać na czasy swojej świetności. Do jego ogromnej popularności przyczyniły się przede wszystkim minispódniczki, a co za tym idzie - trend na eksponowanie nóg.

 

 

                                         Peggy Moffitt w obiektywie Williama Claxtona, 1971

 

 

Wśród prekursorek mody na krótkie mini znalazła się brytyjska projektantka Mary Quant. Jak wyznała w magazynie Vogue w 2003 roku, „Podstawą wyglądu, jaki chciałam uzyskać, miał być obcisły golf, albo szyfonowa wieczorowa koszula z minispódniczką w jodełkę, bądź w prążki, albo z tuniką. Potrzebowałam rajstop, by dopełnić tę nowoczesną prostotę”.  Aby otrzymać swoją wymarzoną stylizację, Quant wpadła na doskonały pomysł, który polegał na składaniu zamówień na rajstopy bezpośrednio z teatru. Tym sposobem, projektantka ominęła ograniczenia, jakich przyczyną były nieprzystosowane do produkcji rajstop maszyny.

 

Nowy wizerunek kobiety, lansowany przez modelki takie jak Twiggy czy Jane Shrimpton, stał się wzorem do naśladowania dla modnych młodych dziewczyn. Wówczas podstawowym wyznacznikiem stylu okazały się sztuczne rzęsy, krótkie geometryczne fryzury na tzw. „boba” oraz niewyobrażalnie szczupła sylwetka. Od tamtej pory wyzwolone chłopczyce zaczęły z dumą eksponować swoje długie i smukłe nogi. Dzięki grubym kryjącym rajstopom, mogły swobodnie poruszać się po ulicach w krótkich mini spódniczkach. Nie da się ukryć, że rewolucyjny wygląd przedstawicielek modkultury wprowadził sporo wolności do kobiecego ubioru. Nie dość, że panie mogły biegać w swoich krótkich sukienkach bez ryzyka pokazywania bielizny, to jeszcze eksponowały zgrabne nogi, które stały się nowym symbolem kobiecej seksualności.

 

Nie trzeba było długo czekać, aż popularny trend z ulicy zostanie podchwycony przez znanych projektantów mody. Jedną z pierwszych osób, które wprowadziły rajstopy do swojej kolekcji, okazał się Pierre Cardin. W 1965 roku nowy element garderoby pojawił się w grubszej wersji i w jaskrawych kolorach na zimę oraz w białej i wzorzystej na lato. Rosnąca popularność rajstop nie umknęła uwadze innych projektantów, którzy w tym samym czasie zaproponowali klientkom swoje własne pomysły. Mary Quant wypromowała modny dodatek w szerokiej gamie kolorów, a Emilio Pucci zaprezentował na nim charakterystyczne dla swojej marki wzory. Tym właśnie sposobem rajstopy opanowały rynek mody, strącając z piedestału nylonowe pończochy. Dziś wydaje się, że na stałe zagrzały sobie miejsce wśród niezbędnych elementów kobiecej garderoby i raczej nic nie zwiastuje kresu ich popularności. 

 

 

video

CHANEL ROUGE COCO 2018

tagi: historia mody | rajstopy | Mary Quant | Twiggy | Jane Shrimpton | Pierre Cardin |

podobne artykuły