PL / EN
KARL LAGERFELD

KARL LAGERFELD

ZAWÓD

projektant

URODZINY

10.09.1933

NARODOWOŚĆ

niemiecka

Karl Lagerfeld (właściwie Karl Otto Lagefeldt) projektant, artysta, fotograf, dyrektor kreatywny CHANEL, Fendi oraz Karl Lagerfeld; jedna z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych osobowości w świecie mody. Urodził się 10 września 1933 w Hamburgu w Niemczech, ale już jako 14-latek przeprowadził się do Paryża i mieszka tam do dziś.

Swoją karierę zaczynał jako asystent Pierre`a Balmain po wygranej w konkursie projektowania mody w 1955 roku. Po trzech latach zaczął pracę u Jeana Patou, gdzie był zaangażowany w kreację kolekcji haute coutute. Po krótkim epizodzie w marce Tiziano, związał się z domem mody Chloé i pracował tam z przerwami ponad dekadę. Krótki przystanek w Curiel poprzedzał start wieloletniej, trwającej do dziś współpracy z Fendi. W 1982 roku niemiecki projektant został poproszony przez ówczesnego prezesa Alaina Wertheimera o dołączenie do zespołu CHANEL. Dwa lata później zdecydował się na uruchomienie własnego autorskiego brandu Karl Lagerfeld. W 2004 roku stworzył ekskluzywną kolekcję dla H&M.

Poza projektowaniem i fotografią, Karl Lagerfeld zajmuje się również reżyserią krótkometrażowych filmów dla CHANEL, okazjonalnym tworzeniem kostiumów do spektakli teatralnych, koncepcją kampanii reklamowych wszystkich marek, dla których projektuje, prowadzeniem autorskiej księgarni 7L Bookshop w Paryżu, wydaje gazetę „The Karl Daily”, jest autorem książki „The Karl Lagerfeld Diet”

Prywatnie Karl Lagerfeld to pasjonat książek, posiadacz bardzo konsekwentnego i niezmiennego od lat wizerunku, gadżeciarz i fan nowych technologii, wielbiciel kosmetycznych nowinek, a przede wszystkim szczęśliwy właściciel kotki Choupette, o której mawia, że jest najpiękniejsza na świecie.


 

 

Zdjęcie główne: fot. Facebook.com/KarlLagrefeld

podobne artykuły