PL / EN
JAJO FABERGE - HISTORIA NAJSŁYNNIEJSZEGO I NAJDROŻSZEGO JAJA ŚWIATA

JAJO FABERGE - HISTORIA NAJSŁYNNIEJSZEGO I NAJDROŻSZEGO JAJA ŚWIATA

Przedstawiamy Wam najdroższe jaja świata, których tradycja sięga XIX wieku – jaja Fabergé. Te piękna dzieła sztuki wprost zachwycają zdobieniami i perfekcją wykonania. Sprawdźcie.

Historia tych niesamowitych jaj sięga XIX wieku, kiedy to car Aleksander III postanowił obdarować swoją żonę, cesarzową Marie Fiodorowną, klejnotem w postaci pisanki. Aby stworzyć prezent, car zwrócił się do jubilera Fabergé o wykonanie tego projektu. Wielkanoc była wtedy najważniejszym świętem w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, stąd wybór cara padł na jajko. Jajka zdobiono w Rosji w celach magicznych - w ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia szczęścia.

 

 

Jaja FabergéJaja Fabergé

 


Pierwsze, wyjątkowe Fabergé wykonano ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowejmasy perłowej i ozdobiono emalią. Zgodnie z tradycją, w każdym jaju została ukryta niespodzianka, owiany tajemnicą, aż do samego święta. W słynnym, pierwszym jaju znajdowała się miniaturowa replika diamentowej korony cesarskiej oraz karety koronacyjnej z siedzeniami z rubinu i szybkami z górskiego kryształu

 

W motywach zdobniczych ukryta była zawsze bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka. Fabergé otrzymał pełną swobodę w projektowaniu i realizacji. Jak można się domyślić, artysta często odwoływał się do wydarzeń z życia dworu cesarskiego.

 

 

Jaja FabergéJaja Fabergé

 


W 1900 roku jajka Fabergé wystawiono na Światowej Wystawie w Paryżu. Jajka zostały nagrodzone złotymi medalami, a Fabergé otrzymał Legię Honorową i stał się sławny w całej Europie. Do wybuchu rewolucji powstały 54 jaja carskie. W ostatnich czasach moda na jajka Fabergé powróciła. 

 

Te piękne jaja nie są tradycyjną ozdobą wielkanocnych stołów, są bowiem zbyt cenne, ale marzą o nich najbogatsi. Warto sie jednak zainspirować. 

 

tagi: Fabergé | jajo Fabergé | Wielkanoc | historia Fabergé |

podobne artykuły