lamode > MODA ZAGRANICZNA > POKAZY MODY > HAUTE COUTURE, CZYLI NIECH ŻYJE BAL
Lamode.info

HAUTE COUTURE, CZYLI NIECH ŻYJE BAL

HAUTE COUTURE, CZYLI NIECH ŻYJE BAL

Dodane przez Katarzyna T.
31 Grudzień '10

Haute couture to inaczej „wysokie krawiectwo”. Oznacza to przede wszystkim, że kreacje są szyte ręcznie i na specjalne zamówienie i co więcej, występują tylko w jednym egzemplarzu.

 

Historia haute couture sięga XIX wieku, kiedy to Charles Frederic Worth założył swój dom mody w Paryżu, przy Rue De La Paix 7. Tam szył ubranie specjalnie na zamówienie swoich klientek. Jedną z nich była cesarzowa Eugenia, małżonka Napoleona III i ostatnia monarchini francuska.

 

We Francji termin haute couture jest chroniony prawnie i tylko nieliczni mają prawo go używać.  Warunki, które należy spełnić to posiadanie atelier w Paryżu, zatrudniającego przynajmniej 15 osób na pełen etat, wykonywanie zleceń indywidualnych na zamówienie klienta oraz projektowanie kolekcji na sezony wiosna-lato i jesień-zima. Często linie te są niedostępne w sprzedaży.

 

Najsłynniejsze maison to Armani Prive, Christian Dior, Jean-Paul Gaultier, On Aura Tout Vu, Givenchy i oczywiście, Chanel.

 

Trudno mówić o szczególnych tendencjach w tych kolekcjach. Są one raczej eksplozją wizji projektantów, często manifestują przepych i bogactwo, potwierdzając tym samym prestiż domu mody.  

 

Jak myślicie, czy pokazy haute couture są potrzebne publiczności i wielbicielom mody? Czy, skoro niekoniecznie muszą odzwierciedlać trendy danego sezonu, mają wpływ na modę użytkową? Zanim jednak odpowiecie na te pytania, zajrzyjcie do galerii i sprawdźcie, czy nie warto zwariować dla takich kreacji.

 

Galeria 1-5/29
Galeria 1-5/29
Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja