PL / EN
GUCCI CZY BALENCIAGA? KTO WYGRAŁ WALKĘ O MIANO NAJGORĘTSZEJ MARKI 2017?

GUCCI CZY BALENCIAGA? KTO WYGRAŁ WALKĘ O MIANO NAJGORĘTSZEJ MARKI 2017?

I czemu zawdzięczają tak ogromny sukces?

Gucci i Balenciaga. Te marki zdominowały wszelkie rozmowy na temat mody w 2017 roku – zarówno wśród konsumentów, jak i wewnątrz branży. Który z tych dwóch, należących do grupy Kering, brandów wygrał ostateczny pojedynek?

GUCCI I BALENCIAGA: NAJGORĘTSZE MARKI 2017

Po zgromadzeniu danych od ponad 70 mln konsumentów, prestiżowy portal The Business of Fashion wyciągnął następujące wnioski – podczas gdy Balenciaga królowała w drugiej połowie 2017, Gucci triumfował w rozliczeniu ogólnorocznym, zajmując pierwsze miejsce w zestawieniu Lyst „Hottest Brand”. Faktem jest też, że najwięcej zapytań w Google’u padło na hasło „Gucci” (więcej niż na słowo „Balenciaga”, „buty”, a nawet „sukienki”!). Prowadzony przez niezwykle silny duet dyrektora kreatywnego Alessandro Michele i wykonawczego Marco Bizzarri, włoski behemot konsekwentnie pojawiał się w pierwszej trójce najgorętszych marek w każdym kolejnym kwartale ubiegłego roku.

Ale performance Balenciagi również robi duże wrażenie. Ilość wyszukań marki Demny Gvasalii wzrosła w ciągu roku o nie bagatela 50%, stając na czele zestawienia Lyst „Hottest Brand” w trzecim i czwartym kwartale 2017 roku. Nie wystarczyło to jednak, aby pokonać niezłomne Gucci.

balenSneakersy Balenciaga Speed Trainers znalazły się na 2. miejscu wśród najlepiej sprzedających się produktów modowych na świecie w 2017 roku według Lyst (fot. materiały prasowe)

RYNKOWY SUKCES GUCCI I BALENCIAGI

Większość rozmów na temat sukcesu marek Gucci i Balenciaga skupiło się na talencie ich dyrektorów kreatywnych: Alessandro Michele’a i Demny Gvasalii. Strategią obu jest wykorzystanie mocnego, bardzo określonego języka projektowego, który rozwija się z sezonu na sezon - zamiast odświeżać wcześniejszy design lub tworzyć go za każdym razem od początku. W ten sposób oboje nauczyli swoich klientów, czego mogą oczekiwać od danej marki, jednocześnie mieszając i miksując swoje wizje tak, aby nie stracić ich zainteresowania.

Mimo to, Michele i Gvasalia są tylko częścią tej opowieści. Zarówno Balenciaga, jak i Gucci mają w zanadrzu najlepszych na świecie handlowców. Jacopo Venturini wstąpił w szeregi włoskiego domu mody w 2015 roku, przechodząc z Valentino. W 2016 do francuskiego przedsiębiorstwa dołączył Cedric Charbit, który wcześniej pracował dla Francesci Belletini i Saint Laurent.

gucci

Klapki Gucci Blooms znalazły się na 1. miejscu wśród najlepiej sprzedających się produktów modowych na świecie w 2017 roku według Lyst (fot. materiały prasowe)

POLECAMY: MUST KNOW - NEWS'OWY TYDZIEŃ MODY W OBRAZKACH

NAJCHĘTNIEJ KUPOWANE MARKI LUKSUSOWE

Łącząc ze sobą blisko funkcje kreatorów i handlowców, komercyjne produkty dostępne w ofercie Gucci i Balenciagi nie są przypadkowymi pomysłami przychodzącymi na myśl pod koniec procesu projektowego. To naturalne efekty dobrej współpracy designera i teamu przygotowującego asortyment, który doskonale wie, jak spieniężyć jego pomysły. Ta umiejętność wykorzystania potencjału marki i przetłumaczenia go na język sprzedaży, widoczna jest w zestawieniu Lyst „Top-selling Products in 2017”. Łącznie, obie marki zdominowały aż pięć pierwszych pozycji wśród najlepiej sprzedających się produktów w ubiegłym roku, z czego 4 z nich należały do Gucci, 1 do Balenciagi. 

Zobaczcie, jakie marki znalazły się w zestawieniu "Top 10 Hottest Brands of 2017"!

video

BALENCIAGA JESIEŃ ZIMA 2018/19

tagi: Gucci | Balenciaga | biznes | news | BALENCIAGA |

podobne artykuły