lamode > TRENDY > Z WYBIEGU > GARNITUR, SMOKING CZY FRAK?
Lamode.info

GARNITUR, SMOKING CZY FRAK?

GARNITUR, SMOKING CZY FRAK?

Dodane przez Katarzyna T.
29 Grudzień '10

Męska moda nie ulega nigdy spektakularnym zmianom, nie można jednak powiedzieć, że jest nudna. Już sam wybór pomiędzy garniturem, frakiem a smokingiem w niektórych sytuacjach może być kłopotem.

 

Garnitur

To ubranie, które może być dwu- lub trzyczęściowe, uszyte z tego samego materiału, o takim samym wykończeniu. Wielu mężczyzn chodzi w garniturach do pracy. Jest obowiązkowy na biznesowych spotkaniach, a wersji wieczorowej może zastąpić frak lub smoking.

W tym roku nosimy jasne garnitury. Pamiętajmy też, że projektanci zmienili trochę proporcje – marynarki powinny być perfekcyjnie dopasowane, natomiast spodnie albo luźne, albo nieco przykrótkie. Możemy nieco podwinąć nogawki spodni, by odsłonić kostki.

 

tl_files/trendy/z wybiegu/GARNITUR SMOKING FRAK/garnitur.jpgfot. East News (Salvatore Ferragamo, Z Zegna, Gucci)

 

Smoking

 To strój wieczorowy, bardziej oficjalny od garnituru. Zasadniczo nie powinno się go nosić przed godziną 19.00, choć wyjątkiem może być ślub i wesele. Mężczyźnie noszącemu smoking powinna towarzyszyć partnerka w sukni wieczorowej.

Sam strój składa się z czarnej, jedno- lub dwurzędowej marynarki z atłasowymi lub jedwabnymi klapami, albo z kołnierzem szalowym, czarnych spodni z pojedynczym atłasowym lampasem, białej koszuli z wykładanym kołnierzykiem, czarnej kamizelki lub atłasowego pasa oraz muszki w kolorze czarnym. Zdarza się, że marynarka od smokingu jest czarna lub w kolorze ecru, nosić je można w krajach, gdzie temperatury są bardzo wysokie. Spodnie zawsze muszą być czarne.

W tym roku projektanci bardzo upodobali sobie smokingi z jasnymi marynarkami – może to efekt globalnego ocieplenia?

 

tl_files/trendy/z wybiegu/GARNITUR SMOKING FRAK/skoming.jpgfot. East News (Dsquared2, Gianfranco Ferre, Dsquared2)

 

Frak

Frak to najbardziej oficjalny męski strój, obowiązuje tylko przy specjalnych okazjach, jak śluby i uroczyste bale.

Frak składa się z charakterystycznej marynarki o wydłużonych połach. Z przodu ma rzędy guzików, jednak pomimo to nigdy go nie zapinamy. Wyłogi fraka ozdobione są satyną. Do niego nosimy spodnie bez mankietów z dwoma lampasami ozdabiającymi szew boczny. Nieodzownym elementem stroju jest biała kamizelka z pikowanej bawełny i usztywniona biała koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka. Całości dopełnia biała muszka.

 

tl_files/trendy/z wybiegu/GARNITUR SMOKING FRAK/frak.jpgfot. East News (Chanel, Vivienne Westwood, Paul Smith)

 

Projektanci nic sobie nie robią ze „sztywnej” formy fraka i smokingu – łączą go t-shirtami i dżinsami. Pamiętajmy jednak, że wybierając się na przyjęcie, gdzie strój jest wyraźnie określony, lepiej postawić na klasykę – zarówno, gdy chodzi o garnitur, jak i smoking czy frak.

Galeria 1-5/10
Galeria 1-5/10
TAGI:     trendy | moda męska
Wszelkie prawa zastrzeżone lamode.info 2010 ©
WYKONANIE:
Przeagencja