PL / EN
DRESS CODE DLA PAŃ – JAK UBRAĆ SIĘ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

DRESS CODE DLA PAŃ – JAK UBRAĆ SIĘ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ?

Powinnyście spełnić kilka zasad!

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – jak się odpowiednio prezentować? Odpowiadają nasze ekspertki – dr Irena Kamińska-Radomska i Agata Tanter (fragmenty książki „Dress Code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku”, Wyd. Świat Książki).

 

Rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja służbowa, wymaga więc stroju z zakresu biznesowego dress code’u. Jaki jednak będzie to szczebel, będzie zależało od rodzaju pracy, o jaką się ubiegasz. Zwykle trzeba oscylować między strojem typu business (na stanowiskach menedżerskich lub innych – wymagających kontaktów z klientami/gośćmi) a strojem casual smart, jeśli wiadomo, że w firmie, w której chcesz pracować, przyjęty jest dress code z niższego szczebla. Jednak w wypadku casual smart nie wypada na rozmowę o pracę przychodzić w dżinsach. Ważna podczas tej rozmowy jest kolorystyka ubioru, która powinna być wypadkową własnej palety, żeby wyglądać dobrze, i kolorów, które wzbudzają zaufanie i autorytet*.

 

Wskazówki:

 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną powinien być skromny, czyli niewyzywający: 

- ramiona powinny być zakryte nawet w największy upał,

- spódnica powinna sięgać do kolan,

- dekolt – albo zakryty, albo niewielki,

- obcas – do siedmiu centymetrów i nie szpilki.

 

Skromność powinna wyrażać się również w nieeksponowaniu wysokiego statusu materialnego (loga drogich marek na okularach, torebce, biżuterii).

 

Lepiej włożyć spódnicę niż spodnie, ponieważ kobieta w spódnicy bardziej wzbudza zaufanie i autorytet*. Wynika to z tradycyjnego postrzegania kobiety.

 

Jeśli włożysz spódnicę, to konieczne są rajstopy.

 

Warto zadbać o szczegóły, ponieważ rozmowa kwalifikacyjne to czas, kiedy kandydat jest poddany dokładnej ocenie:

- jeśli nosisz kolczyki, to je załóż; nie pozostawiaj odkrytych dziurek,

- paznokcie powinny być krótkie (niekoniecznie aż tak krótkie jak u mężczyzn; dwa-trzy milimetry mogą odstawać od płytki) i pomalowane (koniecznie!) na delikatny kolor,

- jeśli włosy są długie, to powinny być upięte,

- biżuteria – o charakterze dziennym, ale bez podzwaniających charmsów, na które można sobie pozwolić jedynie w stroju casual, czyli nie na rozmowę kwalifikacyjną – bez względu na stanowisko, o jakie się ubiegasz.

 

*O wymowie kolorów więcej w podrozdziale: Business professional”.

 

Więcej porad dotyczących dress code`u znajdziecie w książce „Dress code dla kobiet. Zasady dobrego stylu i wizerunku” autorstwa dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej i Agaty Tanter. Do kupienia TUTAJ!

 

 

W galerii znajdziecie inspiracje prosto ze światowych wybiegów, a szukającym szkoleń z dress code`u, polecamy w naszym butiku kurs z etykiety biznesu oraz kurs z dress code`u dla kobiet!

video

CINDY CRAWFORD W KAMPANII PEPSI

tagi: Agata Tanter | Irena Kamińska-Radomska | książka | dress code |

podobne artykuły